Suat Tore
World of Traveller

Turizmde başarılı mıyız?

Ağustos 16th 2010 in Türkçe yazıları

Turizmci dostumuz Deniz Tüfekci ‘’İşte başarı…!!! ‘’ başlıklı bir mail atarak gecen haftaki yazimizda bizim biraktigimiz yerden konuyu surduruyor.
“İşte başarı…!!!

–Türkiye’nin turizm geliri, yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak, 4 milyar 558 milyon 849 bin 846 dolar oldu. Yabancıların Türkiye’de ortalama kalış süresi 7,9 gece, kişi başı yaptıkları ortalama harcama ise 480 dolar oldu.–

TUREB’in yayın organı niteliğindeki turizmhabercisi .com haber portalında verilen yukarıdaki haber tek başına içinde bulunduğumuz tablonun aynasıdır.

Son 3 yılda 2007’den bu yana kişi başı turist harcaması 765 usd noktasından 480 usd noktasına düştüğü halde, hiç bir kıymeti olmayan ”turist sayısı arttı” haberleri ile kamuoyunu aldatan, pespaye duruma düşürülmüş ülke turizmini sözde ”başarıdan başarıya koşturup, yoran” !! zihniyet sanırım yine kimseye ders olmayacaktır.

Ticaret ne için yapılır? para kazanmak için, kar edip geçinebilmek için.neden çalışılır, ?Gereksinimleri karşılamak için.Turizm sektörü hangi noktada?Para kazanır noktada mı? Görülüyor ki HAYIR
Son yıllarda gelişen turizmimizin vardığı nokta bir çok işletmeci için ”batma” noktasıdır.

Son 2-3 yılda kişi başı gelirdeki azalma %38 civarında olmuş, turist başına geceleme sayısına baktığınızda ,dikkate değer bir değişim olmamıştır.Demek ki,bir turist 3 sene önce 8 gece kalıp ödediği paranın şimdi %62’sini ödeyerek kalabilir noktaya gelmiş.Bir başka deyişle, 3 sene önce ödediği para karşılığı 8 gece konaklayan bir turist ,şimdi aynı paraya neredeyse 13 gece konaklar olmuştur.İşte gelişen!!, büyüyen turizmimizin hikayesi, ya da yalanı bundan ibarettir.İkinci çeyrek dedikleri dönem Nisan,Mayıs,Haziran dönemi olup, yıl ortalamasının üzerinde bir fiyat ortalamasına sahip olan dönemdir.Karşılaştırmayı 2007 yılı ortalaması ile yaptığımız için, eldeki sonuç,aslında çok daha vahim bir tabloyu göstermektedir.

Güney bölgesinde, Ege’de rekor üstüne rekor kıran ,turist sayısındaki artışın altında yatan ,görüldüğü gibi her yıl daha ucuz, bedava, kar etmeden, zarar ederek yapılan turizm işletmeciliği vardır.Batanlar, iflas edenler, parasını, emeğinin karşılığını alamayanların çizdiği tablo ,bu tablodur.

Hele hele kitle turizminin her şeye rağmen ayakta kalmasını sağlayan ”çarşı ,halıcı,kuyumcu” desteğini çekerseniz sektörün arkasından, ortada ne sektör kalır,ne de turizm hareketi….. ‘’

Turist sayısında her seferinde rekorlar kırarak artışın bizi nerelere goturecegini Deniz Tufekci boyle yaziyor.

Bir diger turizmci Marmaris’ten GETOB başkanı ‘’3-5 pounda otel veriliyor’’ diyor. Biz Mayıs ayında 4 yıldızlı tesisimizin Ingiliz pazarında hersey dahil rakamı 8 pound’u duymustuk da, sezon ortasında 3-5 pound’u dogrusu yeni işitiyoruz.10 Tl ye hem oda hem de yemek !! Bu ticari bir mucizedir. Ne diyelim.Iktisat hocalari gelsinler araştırsınlar.Bu iktisat mucizesini biz yıllar once fakultede okuduğumuz, Keynes, Samuelson…. kitaplarından falan çözemeyiz.!!

Ama şu bir gerçek ki bu mucize satış teknikleri ile biz her yil Ingiliz turist sayısıni artırır, daha çok rekorlar kirdiririz.!
Bir zamanlar bir başka sevgili turizmci arkadaşımız Suha Uyar kendi TV programında her hafta ‘’2010 yılında 60 Milyar dolar geliri çok kolay elde edebiliriz’’ derdi. Kulaklari çınlasın.

2010 geldi 60 milyar dolari henuz goremedik ama 1-2 pounda oda satarak o soz ettigi rakamı pek yakında gelirde degil de, 60 milyon turist olarak gormemiz şaşirtici olmayacak. Ne de olsa bizim icin kelle sayısı başarıda ilk kıstas dir. Varsın otelci, acentaci, turizm esnafı para kazanmasın.

Biz medya manşetlerine rekor turist sayısını her daim yazdıralım, Dunya istatistiklerinde ilk sıralarda olalım ‘’gerisi teferuattır’’ der geçeriz.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Hatta bu işe önce yurt içinde kendini duyurabilmekden başlamalıdır. Bunun içinde yurtiçinde ve yurtdışında mutlaka PR şirketleri ile çalışmalıdır. Kamuoyuna aktaracağı duyuruları bu PR şirketleri ile birlikte organize etmelidir.

Previous Entry

Ne güzel de kandırıyorduk halkımızı, ne oldu şimdi boyle? Sezon öncesi Türk turistlere ‘Tatil herkesin hakkı’ sloganıyla kampanya başlatıp, erken rezervasyonla yüksek sezonda yüzde 40’lara varan oranda indirimli tatil yaptiriyorduk hani?

Next Entry