Suat Tore
World of Traveller

Asya Pasifik’te neden yokuz?

Eylül 28th 2010 in Türkçe yazıları

Kimse bana biz Uzakdoğu’da şu turizm fuarlarına katılıyoruz demesin? Uzakdoğu’da katıldığımız fuarlar etkinliği giderek azalan tüketici fuarları. Bu fuarlarda halk gelip çantalar dolusu broşür, nazar boncuğu ve dağıtılan diğer hediyelikleri alıp, kuruyemiş, dondurma, pide gibi..ikramları yiyip gidiyor o kadar.

Uzakdoğu bir Rusya değil, bir Almanya değil. Rusya’da, Almanya’da veya benzeri diğer yakın Avrupa ülkelerinde tüketici fuarlarına katılırsınız ve halk 200- 300 Euro (Rusya’da USD ye) bulduğu ekonomik bir tur ile ülkemizin sudan ucuz ”all inclusive” tesislerine gelir.

Biz de manşetleri doldururuz, ”Antalya’ya 8 milyon turist geldi, rekor kırdık” diye. Kimse kaç para gelir elde ettik araştırmaz. Ingiliz, 8 pounda hem de Mayıs ayında 4-5 yıldız tesisimiz için her şey dahil tatil reklamı yapar, gelir, kimse de merak edip sormaz bu hangi tesisdir diye! Sonra otelciler federasyonu araştırma yaptırır ve ‘’yabancılar Türk müşteriden sadece 3 TL ucuz kalıyor’’ şeklinde kamuoyunu bilgilendirir. Kimse de sormaz sakın bu yüksek sezonda 3 misli ucuz olmasın diye!

‘’Paranı önce yatır ucuz tatil yap’’ diye kampanyalar düzenleriz, sonra 4-5 ay önceden para yatıran insanımızın aynı tarihte para yatırıp gelenlerden daha pahalı tatil yaptıklarını da gazetelerden okuruz.

***

Avrupa’da kitle turizmi için tüketici fuarlarına katılabiliriz, Uzakdoğu’da tüketici reklamları da yapalım tamam.

Fakat bu ülkelerin tüketicisini belirlerken seçici olmalıyız. Tüketici fuarlarını yanında gelir seviyesi daha yüksek kitleleri hedefleyen alternatif turizm, MICE, Lüks turizm,,,vd fuarlarını da seçmeliyiz.

Uzakdoğu’da yalnızca BITE, GITF, ve artik katılımcı ülke ve turizmci bulmakta zorlanan ITE gibi tüketici fuarlarına katılırsanız bu pazarları da Mısır’a kaptırırsınız.

Bu köşede birkaç haftadır soruyoruz. CITM, CIBTM, ALTM, IT&CMA ve ICTM gibi fuarları Bakanlık biliyor mu?

Merak edip bir yetkili bu fuarları hiç izledi mi ?

Bu fuarların işleyişleri tüketici fuarları gibi değildir. Bu fuarlarda halk yoktur.

Randevu sistemleri ile seçkin profesyonel alıcı ve satıcıları karşı karşıya getirirler. Satışlar ilk elden yapılır, pazarlama çalışmaları daha garanti, getirisi de daha fazla olur.

Uzakdoğu ve Asya Pasifik pazarları özellikle gelir açısından önemlidir. Bu pazarlardan gelen turistler yalnızca uçak maliyeti ile yüksek gelir seviyesinde olan turistlerdir. Bu pazarlardaki 2009 rakamlarımıza da şöyle bir değinelim.

Avustralya’dan gelen turist sayısı 129 bin, Japon 90 bin, Çinli 69 bin, G.Koreli 60 bin, Hintli 55 bin, Y.Zelandalı 23 bin, Malezyalı 29 bin, Singapurlu 20 bin.

Bu ülkeler ile hemen hemen aynı uzaklıkta bir destinasyon olan ABD’lilerin 2009 rakamı ise 670 bin, Kanadalı ise 156 bin.

Yani kısaca Uzakdoğu ve Asya Pasifik üzerinde daha çok çalışılması gerekli pazarlardır.

Bu pazarlarda Mısır, Italya, Fransa, Ispanya, Yunanistan gibi Akdeniz çanağındaki rakip ülkeler ne yazik ki bizden daha ilerdeler. Mısır’a yalnizca Çinden gelen turist sayısı bizim iki katımızdır.

Eski bakan Atilla Koç zamanında bu pazarlara ayrı önem verileceği açıklanmıştı ama sanırım bu unutuldu gitti.!
Bakanlık’dan yazılarımıza cevap gecikmezdi ama 3 haftadır sorduklarımıza bir yanıt alamadık. Tekrarlıyalım;
Uzakdoğu’daki CITM, CIBTM, ALTM, IT&CMA ve ICTM gibi fuarları biliyormuyuz, biliyorsak katılmayı neden düşünmüyoruz?

Singapur, Tayland gibi ülkelere de servis veren yurtdışı ofisimiz neden THY’nin bile uçmadığı Malezya’da bulunur?

Haftaya da Tayland’ın incoming fuarı TTM’den söz ederiz.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yes, tourism is peace. People from different races, religions, nations,and ethnic groups come together with tourism, they travel together, becomefriends and live in peace.

Previous Entry

Bankalarin karlilikta en ust siralardaki kuruluslar olmalari hic sasirtici degil! Elbette kimsenin onlarin karlarinda gozu yok. Allah daha da artirsin. Ama bu karlari elde ederken vatandasin canini yakmamalari gerekir. Ama burasi Turkiye.!

Next Entry