Suat Tore
World of Traveller

Bakanlık Yurtdışı Fuarları Nasıl Belirliyor?

Eylül 7th 2010 in Türkçe yazıları

Geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında katılacağı yurtdışı turizm fuarlarını konu etmeye başlamıştık. Bu haftada tanıtım bütçesinden önemli bir pay alan bu fuarları yazmayı sürdürecegiz. Bu konuyu önemsiyoruz çünkü bizce yeterli olmayan tanıtım bütçemizin en uygun, en rantabl bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz.

Tanıtım turizm pazarlamamızın en önemli fonksiyonu ve de yatırımıdır. Ne kadar çok ve doğru tanıtım yaparsanız karşılığında meyvelerini de o oranda alırsınız.

1988 den buyana da takip etmeye çalıştığımız yurtdışı turizm fuarlarını hep yazıyoruz. 1995 den beri de bu köşede ele alıyoruz. Bu fuarların içinde ulkemizin de katıldıklarının yanısıra devetli olup şahsen katıldığımız ama ülkemizin yer almadığı birçok fuar da yer alıyor.

Bu fuarlarda ulkelerin ne kadar seçici olduklarını, nasıl tanıtım yaptıklarını, hangi tanıtım enstrümanlarını kullandıklarını ..vd. çarpıcı turizm konularını yazılarımızda hep aktarıyoruz.

İstiyoruz ki ülkemiz de bu fuarlarda doğruları yapsın ve verimli sonuçlar alsın.

Geçen hafta yazdık. 2011 yılı için açıklanan fuar listesinde artık yapılmayan fuarlar yer alıyor. Ne yazık ki bu fuarlar daha önceki yıllarda da listelerimize girmişti.

Mısır, Lübnan fuarları artık yapılmıyor. Bakanlığın yurtdışı ofisleri bu fuarların yapılmadığını bilmiyor mu? Bu fuarlar neden hala listelerimizde yer alıyor anlamak mümkün değil.! Bu fuarlar için ayrılan bütçeler ne oluyor? Bakanlığın yurtdışı ofisleri bu fuarların yerine bölgelerindeki başka önemli fuarları neden önermiyor.? Fas’ın Marakeş kentinde Ocak ayında adı sanı bilinmeyen bir fuara katılıyoruz. Bu fuarın getirisi nedir, hangi düzeyde kaç Fas’lıyı ülkemize çekmeye gayret eder, bilinmez! Ama aynı Marakeş’te Kasım ayında ‘’Pure Life ‘’ diye bir fuar düzenlenir.

Kahire ofisi bu fuarı duymuşmudur? Bu fuar ILTM –Cannes fuarını düzenleyenler tarafından önceki yıl başlatılan -Lüx Turizm Fuarı-dır ve gelir seviyesi en üst düzeyde turistlere hitap eder.Bu fuara bu zengin turisti getirmeyi hedefleyen birkaç acentamız da katılıyor ve ILTM Cannes fuarından da etkili ve verimli olduğunu belirtiyorlar. Bu fuarı bu köşede daha önce de yazdık, hiç ilgilenen oldu mu acaba? Sezon ortasında kişi başı 8-10 pounda herşey dahil turizm ile 28 milyon turist getirme yerine, gelir girdilerimizi artıracak bu tip özel fuarlar neden önemsenmez.? Geçen haftada sorduk. Ana dilleri olarak Fransızcayı seçen kendi turizm örgütlerinin web sayfaları bile Fransızca olan Fas, Cezayir, Tunus gibi ülkeler neden Bakanlığımızca Paris den alınıp Kahire ye bağlanmıştır? Bilgi eksikliği Fransızcadan kaynaklanıyor olmasın?

Geçen yıl ILTM Cannes fuarına once katılmayacağımızı açıklayıp son anda karar değiştirmiş ve fuar alanının en kötü yerine yerleşmek zorunda kalmıştık. Fiyatları yükseltmek ve üst düzey gelir ve kalitede turist bekliyoruz, bu amaçla kültür, alternative ve incentive turizme ağırlık vererek gelir seviyesini yükseltmeyi amaçlıyoruz ama ILTM- Cannes fuarına son anda hazırlıksız katılıyoruz, Uzakdoğuyu önemsiyoruz ama ALTM-Şanghay fuarından haberimiz yok, yeni pazarlara girecegiz diyoruz, Taylandlı turizmcilerin bile bilmediği şubat ayındaki Tayland Turizm fuarını listeye alıyoruz, ama Tayland’ın daha önemli TTM fuarından, Bangkok’da gerçekleşen Asya Pasifiğin en önemli MICE fuarı IT&CMA dan da haberimiz yok. Yeri gelmişken bir merak ettiğimiz konuyu da tekrarlayalım, bu köşede birkaç kez yazdık ama yanıtını alamadık, Tayland ülke olarak Bakanlığımızın Kuala Lumpur ofisine bağlı. Oysa Malezya’ya THY uçmuyor, Malezya Havayolları da sık sık Türkiye uçuşlarını askıya alıp durduruyor. Son olarak geçen Aralık ayında haftada iki kez aktarmalı olarak uçuşları tekrar başlattı. Halen yine aktarmalı haftada 3 kez uçuyor. Malezya’dan gelecek turisti bıraktık THY’nin bile uçmadığı bir şehir hangi nedenle Tayland, Singapur gibi Bakanlığın son yıllarda önem verdiği bir bölgenin idare şehri olur ? Eğer karşılıklı ofis açma gibi siyasi iyiniyet ilişkileriyse belirtelim, Malezya İstanbul ofisini 3 yıl önce kapattı, daha da gelmeyi düşünmüyor!

Haftaya devam edecegiz. Bu arada davetli olduğumuz TTM i de izleyip aktaracağız.
e-mil:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında katılacağı yurtdışı turizm fuarları açıklanmıs ve bakanlığın web sayfalarında da yayınlanmış. Tanıtım bütçemizin en büyük payını alan yurtdışı fuarları bu yüzden önemsiyoruz ve uzunca yazacağız.

Previous Entry

Dedik ya paramız az. Az parayla çok tanıtım da hüner ister. Ne yapacağız peki?
Bir bilene soracağız.Bir bilen kim? Turizm sektörü.
Politkamız ne ? ( Pardon turizm politikamız var mıydı? )

Next Entry