Suat Tore
World of Traveller

Yurtdışı Turizm Fuarları ‘Bir Bilen’ e Sorulmalı !

Eylül 13th 2010 in Türkçe yazıları

Dedik ya paramız az. Az parayla çok tanıtım da hüner ister. Ne yapacağız peki?
Bir bilene soracağız.Bir bilen kim? Turizm sektörü.
Politkamız ne ? ( Pardon turizm politikamız var mıydı? )
Yeni pazarlar mı ? Uzakdoğu mu, Çin mi mesela ? Önce TÜRSAB a soracağız.

O uzakdoğu, Çin spesiyalisti acentalarından bilgi aktaracak.Aristo’dan, Erguvan’dan, Geo Turizm’den…vs. Sonra Bakanlığın Pekin ofisine soracagiz.Pekin deki ateşemiz yeni mi atandi daha pazara pek hakim degil mi, bir öncekine hatta iki öncekine de soracagiz. Başka ? TUROB’a, Türofed’e, TUREB, e, TUYED’e soracagiz.Onlar uyelerinden raporlar aktaracak. Daha başka? Rakipler, diger ulkeler Çin’de neler yapiyor, hangi fuarlara katiliyor, Çin de başka önemli uluslararası hangi fuarlar var ? Araştıracağız UNWTO’dan isteyecegiz, ASTA, PATA,ETC… gibi uluslararası örgütlerden, yurtiçi yurtdışı yayınlardan öğreneceğiz, internetten araştıracağız
O zaman öğreneceğiz Çin’de yalnızca BITE, GITF,COTTM ve etkinliği giderek azalan ITE fuarları olmadığını ama her yıl büyüyen CITM,CIBTM,ALTM ve ICTM gibi başka fuarların da yapıldığını….

Hedefimiz dünyada giderek büyüyen MICE, kültür, alternative turizmi mi olacak? Ülkemizde daha çok para harcayan kongresistlerin katılacağı daha fazla uluslararası kongreler mi düzenlensin istiyoruz.?
Önce konunun en uzman kuruluşu ICVB-Istanbul Kongre ve Ziyaretci Bürosuna soracağız.
(Bu arada diğer şehirlerimizdeki büroları büyütmeye ve ülke çapında bir otoriteyi –Turkey CVB’yi -oluşturmaya bakacağız). Sonrada Şanghay da yapılan tüm uzakdoğunun ve hatta Mısır gibi yeni rakip ülkenin de katıldığı MICE fuarını da öğrenmiş olacağız.

Kültür turları mı yada alternative turizm çeşitlerine meraklıları mı ülkemize çekmek istiyoruz? Yine konunun uzmanı incomingci acentalar için once TÜRSAB’dan yardım isteyeceğiz, sonra yurtdışındaki 40 ofisimizden bölgelerindeki MICE, Incentive ve alternative turizm fuarlarını öğrenmeye çalışacağız. İşte o zaman öğreneceğiz 2011 de en büyük turizm fuarcısı Reed’in Baltimore da AIBTM yi ve Avrupa’da IMEX gibi en etkin MICE fuarı düzenleyen Roy Bloom’un Las Vegas da gelecek yıl IMEX Amerikayı yapacağını!

Artık bizim 8-10 pounda hersey dahil tatil geçiren turistten çok, her geçen gün birbirinden değişik konseptlerde açtığımız o güzelim lüks butik, spa ve wellness otellerimizi dolduracak zengin turiste mi ihtiyacımız var? Yine aynı yöntemler ile araştırıp, Uzakdoğulu zenginler için ALTM-Sanghay, Dünya jet sosyetesi için düzenlenen Marakeş – Pure Life, Lugano-Luxury, Luxury-Moskova, güzellik için Paris- Thermalism, Hannover- Wellness, Spa & Beauty- NY, Beauty-Sydney… gibi fuarları bulabileceğiz.

Daha başka paralı turizm çeşitleri ? Golf mü, yatçılık mı?

Bir bilen yine sektör kurumları ilk danışacagımız olacaktır.Sonra bu sporların federasyonlarını devreye sokacağız. Bu yıl Dünya basketbol şampiyonası hem gelir getirdi hem de ülke tanıtımı yaptı. Seneye Erzurum kış oyunları için hangi kayak turizmi fuarına katılıyoruz? Kanada’daki Ski & Travel fuarlarından, Skipass-Modena’dan, Ski Show- Londra’dan …haberdarmıyız.?

Ulkemizdeki kültürel etkinlikleri Istanbul ve Izmir Festivallerini, Antalya Altın Portakal ve Aspendos Festivalini…vd festivallerimizi neden dünya alternatif turizm fuarlarına taşımıyoruz. Yurtdışı tanıtımını pek beceremediğimiz Istanbul 2010 bize bu anlamda bir tecrube oluşturdu, uzun yıllardır yapılan bu festivallerimizi artık turizmde daha iyi kullanamazmıyız?

Turizmde ihtisaslaşma ile çeşitler de çoğalıyor. Bu turizm çeşitleri ile her yıl Dünyanın birçok kentinde özel fuarlar düzenleniyor. Filibe Avcılık Turizm fuarı, Brno-Balıkcılık Turizm fuarı, Macau Unesco World Heritage fuarı, hemen her ülkede yapılan Gastronomi turizmi, Karavan, Kampcılık, Dağcılık, Yürüyüş, Dalgıçcılık turizmi fuarları gibi.

Hatta Gay ve Lezbiyenlerin kurduğu turizm birliği de her yıl değişik bir dünya kentinde ( bu yıl Boston’da gerçekleşiyor. ) kendi fuarlarını düzenliyor. Ama biz kurvaziyer ile gelen bu grubu Kuşadasında her yıl kılıç kalkan ile karşılayıp geri püskürttüğümüz için onların bu fuarlarına katılacak ne acenta ne de otel bulabileceğimizden konumuz dışında yalnız bilgi amaçlı yazıyoruz.

Sonuçta az bütçeli fuar bütçemizi en rantabl kullanabilmek için ince eleyip sık dokumalıyız.
Böylelikle artık yapılmayan fuarları listeleyip açıklama yanlışından kurtulur, etkin olmayan fuarların yerine de yeni önemli fuarlara bütçe ayırabiliriz.
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında katılacağı yurtdışı turizm fuarlarını konu etmeye başlamıştık. Bu haftada tanıtım bütçesinden önemli bir pay alan bu fuarları yazmayı sürdürecegiz. Bu konuyu önemsiyoruz çünkü bizce yeterli olmayan tanıtım bütçemizin en uygun, en rantabl bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz.

Previous Entry

Yes, tourism is peace. People from different races, religions, nations,and ethnic groups come together with tourism, they travel together, becomefriends and live in peace.

Next Entry