Suat Tore
World of Traveller

Bangkok TTM ve IT&CMA

Ekim 12th 2010 in Türkçe yazıları

Geçtiğimiz 1 ay içinde Bangkok’da iki ayrı turizm etkinliği gerçekleşti. Bunlardan ilki genelde Haziran ayı başlarında gerçekleşen ancak gösteriler nedeniyle bu yıl Eylül ayı başına ertelenen TTM- Tayland Travel Mart Plus adlı incoming fuarı, diğeri de IT&CMA adlı bu yıl 18.gerçekleşen Asya Pasifik’in en önemli MICE fuarı idi.

Bu yıl Taylandlılar TTM’e çok iyi hazırlanmışlardı.50 ayrı ülkeden davet ettikleri 335 buyer bu trade fuarda genelde MICE fuarlarda gördüğümüz mükemmel randevu sistemi içinde Tayland’ın tüm yörelerinden gelmiş 425 turizmci ile 15 er dakikalık toplantılardan oluşan pazarlama çalışmalarını gerçekleştirdiler. ABD’den Brezilya’ya ve Avrupa’dan Avustralya ya kadar gezgincilerinin yoğun olduğu 50 ülkeden seçilen alıcılar ( outgoingci acenta ve tur operatörleri ) Tayland’ ın satıcıları ( Oteller, incoming acentalar, tur ve turistik show düzenleyicileri…vd) ile 3 gün boyunca turizm alışverişini yaptılar ve ardından fuar sonrası için programlanmış 15 ayrı tur ile Tayland’ın hemen hemen tüm bölgelerini kapsayan destinasyon tanıma turlarına çıktılar. Fuar öncesinde de yine 10 ayrı yarım günlük turlar ile sağlıktan eğlence turizmine, alışveriş’ten kültür konularına programlanmış Bangkok şehir turlarına da katılarak tur başlangıcı olan Bangkok’un turizmdeki yeni ürünlerini öğrendiler.

Tüm bu fuar çalışmaları ile Tayland 2011 de 15.5 milyon turist ve 21 milyar dolar gelir bekliyor. 2010 u 16 milyar USD turizm geliri ile kapatacaklarını belirten Tayland Turizm Otoritesi bizde pek istatistiklere girmeyen ülke içi organize tur sayısının da ”bu yıl Tayland’da 93 milyon tur gerçekleşti” şeklinde belirtiyorlar.

Bu köşede çok sık adından söz ettiğimiz IT&CMA ise Tayland’da düzenlenen MICE fuarı olarak Ekim başında şehir içindeki Bangkok kongre merkezinde gerçekleşti.

Bu kez 780 Tayland’lı MICE turizmci tüm Dünyadan 38 ayrı ülkeden davet edilen 483 buyer, 22 ayrı ülkeden konferans vermeye gelen 151 konferans delegesi ve konuşmacısı, 35 ülkeden davet edilen yabancı (yerli basın ile sayısı 142 ye yükselen) medya mensubu Asya Pasifiğin bu en büyük MICE etkinliğinde buluştu. Ülkemizin de katılımı için yazmaktan kalemimizdeki mürekkebin bittiği bu etkinlikte yine yeni rakibimiz Mısır büyük standı ile yerini almıştı. Ülkemizden 6 buyer kıskanarak Mısır standını da ziyaret edip randevularına sadık kaldılar.

İnşallah günün birinde bizde ülke standımızı IT&CMA’da görürüz.! Sonra’da ”Atı alan Mekong nehrini geçmiş olur” ya bizde arkadan bir at bulursak bu nehri geçeriz!!!

Yukarıda yazdığımız gibi bu fuardan köşemizde çok söz ettik. Bu fuar MICE fuarı ve katılımcıların hepsi profesyonel turizmci. Halk bu fuarda yok. 3 gün boyunca fuarı ziyaret eden yabancı profesyonel turizmci sayısı 2.340. Yani 38 ülkeden gelen davetli buyer’lar ile görüşmek için, konferanslara katılmak için ya da yabancı medya ile basın toplantıları düzenlemek için Tayland’a gelen Asya Pasifik’li turizmcilerin sayısıdır bu 2.340 kişi.

Umarız fuarın etkinliği hakkında bu rakamsal bilgi bizim turizm yönlendiricilerine bir mesaj vermiş olur!

Tabii biz ITB Berlin, MITT Moskova, WTM Londra gibi fuarlarda 100 binleri aşan ziyaretci rakamlarına itibar ettiğimiz için yine 8-10 pounda Ingiliz turiste, 10-15 Euro’ya Alman turiste, 15-20 Dolara Rus turiste her şey dahil oda satarak gelecek yıl da turist rekorlarını gazetelerden okuruz. Yabancı ülkemizde bedava kalırmış, kisi başı turizm geliri 500 USD nin altına düşermiş… bunlar bizim için önemli değildir. Önemli olan yabancıya Türk misafirperverliğini gösterebilmektir. Biz yine kendi halkımıza pahalı oda satarak nasılsa ayakta kalırız !!!

IT&CMA’da son gün bir tesadüf ile o gün okuduğumuz Türsab haberlerinde Kuala Lumpur Turizm Ofisimizin THY’nin birlikte düzenlediği Bangkok workshop’unu öğrendik. Fuardan birkaç saatliğine bu workshopa kaçtık. Tayland’dan da sorumlu bölge turizm ateşemiz Sn.Ali Gülen’i workshop sonrası fuar alanına götürerek IT&CMA’yı tanıttık. Umarız önümüzdeki yıl ülkemizin fuar programında Tayland’da gerçekleşen bu fuara da yer verilir ve geliri yüksek turizm çeşidi olan bu MICE fuarda yer alırız.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bankalarin karlilikta en ust siralardaki kuruluslar olmalari hic sasirtici degil! Elbette kimsenin onlarin karlarinda gozu yok. Allah daha da artirsin. Ama bu karlari elde ederken vatandasin canini yakmamalari gerekir. Ama burasi Turkiye.!

Previous Entry

Turizm fuarları hızlandı. Fuar izlenimlerimizi köşemizde yazmayı sürdüreceğiz. Ancak bu hafta geçen haftalarda köşemizde uzun uzadıya birkaç hafta üst üste yazdığımız ve ‘’turist sayısını boş verin gelire bakın’’ mealindeki yazılarımıza destekler biçimde bize ulaşan TYD’nin bir araştırmasını köşemize alacağız.

Next Entry