Suat Tore
World of Traveller

E Peki, Tanıtım Bütçesi Nerelere gidiyor ?

Kasım 10th 2010 in Türkçe yazıları

Haberin başlığı şöyle : Tanıtımda 50 ülkenin adı var, bütçesi yok!

‘’Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun birlikte yayınladığı RESORT Dergisi’ndeki habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığının ülkemizin yurtdışında tanıtımına ayrılan bütçesinden en büyük payı Almanya alırken 50 ülkeye hiç bütçe ayrılmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtdışı tanıtım için 6 grupta topladığı ülkeler ile bu ülkelerdeki bazı şehirlere, geçen yıl olduğu gibi 2011 yılı için de hiç tanıtım bütçesi ayrılmadı.’’

Bu konuda bu köşede sorduk durduk. Hatta Bakanlık’dan rica ettik bizi ‘’ Beni Eylül ayındaki Mısır fuarına götürsene ‘’ diye ! Bi yanıt bile alamadık. 30 yıldır yazıyoruz şu turizmde aldırış eden yok. Vah yazık bana !
Şaka bir yana, oysa elbette biliyorduk her yıl Eylül ayında gerçekleşen, üstelik medya partneri olduğumuz, MTF Mısır fuarının 2005 den buyana yapılmadığını. Ama bizim Bakanlık 2005 den beri bu fuara bütçeye ayırıyor ama bu fuar yapılmadığı için bu bütçe nerelere harcanıyor bilmiyorduk. (Bu arada belirtelim, Mısır fuarına 2011 yılında da 50 m2 stand ile katılacağımız açıklandı.) Şimdi Resort dergisinin bu haberi ile konu biraz daha aydınlandı.!

Sadece bu Mısır fuarı değil daha 50 ülkeye de hiç bütçe ayrılmıyormuş.

Ama öyleyse mesela, 50 m2 stand ayrılan Mısır fuarına ayrılan bütçe nerede ? Biz mi yanlış anlıyoruz. Bir yıl öncesinden katılınacak fuarlar diye açıklama yapıyorsun ama 50 ülkeye bütçe ayırmıyorsun. Böylelikle önceden açıkladığın bu fuarlara katılmayıp hiç tanıtım yapamıyorsun !

Haberin ayrıntıları da şöyle;

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 yılı için 100 milyon dolar olarak belirlediği tanıtım bütçesinin ülke ve pazarlara dağılımı belli oldu. Buna göre 45 milyon dolarlık tanıtım çalışmaları, 6 grupta toplanan 32 ülkede yapılacak. 45 milyon dolarlık ihalenin ülkelere göre dağılımında en büyük payı 7,5 milyon dolar ile Almanya alırken 50 ülkeye hiç bütçe ayrılmadı. 2011 yılı tanıtım bütçesinin ülkelere dağılımında pazarlara ayrılan pay geçen yıl ile aynı oldu. Ayrıca bu 6 grupta yer alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen yıl bütçe ayırmadığı ülkelerin 2011 yılında da tanıtım payı tahsis edilecek ülkeler arasında yer almadığı görülüyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun birlikte yayınladığı RESORT Dergisi’ndeki habere göre tanıtım bütçesi ayrılmayan ülkeler, en çok 3. gruptaki ülkelerden oluşuyor. Bu grupta yer alıp tanıtma bütçesi tahsis edilmeyen 19 ülke bulunuyor. Yapılacak olan 45 milyon dolarlık bütçeden 3. Grup Avrupa ülkeleri için 13 milyon 800 bin dolar bütçe tahsis edildi. Bunun da 4,5 milyon dolarlık bölümü İngiltere’ye ayrıldı.

2011 yılı ilk bölüm tanıtım bütçesinin bölgelere dağılımında 2. sırada yer alan 2. Gruptaki ülkeler için de 11 milyon 750 bin dolar ayrıldı. Bunu da 7,5 milyon doları Almanya’ya tahsis edildi.

Tanıtım bütçesi ayrılmayan bu 50 ülkeden, bazıları (ki bunlar önemli pazarlarımızdır) şunlar: Kanada, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Portekiz, Şili, Brezilya, Avustralya, Romanya, Azebeycan, Kuveyt, Katar, Güney Kore, Endenozya, Yunanistan, Singapur, Tayland…..(Daha çok sayıda önemli ülke de bu listede var. )

Öyleyse, bu ülkelere 2011 yılında bütçe ayrılmadığı için hiç tanıtım yapılmayacak. Bu ülkelerden 2011 de gelecek turistler herhalde sektördeki turizmcilerimizin çabaları ile gelmiş olacak. Raporda bütçenin en çok Almanya ve İngiltere olmak üzere 32 ülkeye dağıtılacağı açıklanıyor. Bu seferde vah yazık turizmcilerimize, yine emekli Alman maaşının yarısı ile 5 yıldızlı tesislerimizde 1 ay keyif yapacak, 1 kolaya 3 pipet daldıran İngiliz ucuzcular da Bodrum, Marmaris tesislerini dolduracak. Tesisini kapatmamak için uğraşan otelcimiz de yine yağlı Türk müşterisini erken rezervasyon oyunları ile kandırmaya çalışacak. Desenize biz burada boşuna yazıyoruz, zengin turizm çeşidi, paralı turist, yeni pazarlar, ITCM-China, Pure Life Luxury… fuarları falan diye. Yine ne diyelim böyle yapılır biz de turizm dediğin.!!
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta Şam’da gerçekleşen ATB turizm fuarı nedeniyle Suriye’deydik. Geçen yıl ilk kez ziyaret ettiğimiz fuar, bu yıl iki ayrı salonda gerçekleşerek, biraz daha fazla katılımcı stand ile biraz büyümüştü.

Previous Entry

Dünyanın en önemli ikinci turizm etkinliği 8-11 Kasım tarihleri arasında Londra da gerçekleşti. Ingiltere pazarinda Türkiye ile ilgili gelismeler, kim basın toplantısı düzenleyip sonra da kendi toplantısına katılmadı ve daha fazlası için…

Next Entry