Suat Tore
World of Traveller

Now, the Race Starts! (01.11.2010)

Kasım 1st 2010 in İngilizce yazıları

Two years ago, when the economic crisis started in the world we said “every downfall after crisis, there will be a rise”.

At the end of last year world economy grow up again and this year world financial problems almost recovered.

Of course world tourism industry affected from this situation but now we can be able to say that tourism industry and travel professionals were luckiest because they affected less than other business sectors in this crisis years. Maybe some travel companies were drawback but new players are on the race now.

As always, world tourism marketing for next year starts in every November.

WTM-London will inform us the situation of tourism for next year.

We wish fruitful business to all travel professionals in 2011.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi gönderdiği mail de bizim aylardır ülkemiz için genellediğimiz turist sayısı – gelir / fiyat ikilemini İstanbul için yazmış. Bu hafta köşemizin konuğu Deniz Tüfekçi.

“İstanbul belediye başkanı Sayın Kadir Topbaş geçen hafta bir gazeteye demeç vermiş, İstanbul’ daki otellerde yer yok!!, daha 2-3 sene önce 20 euro’ya oda satanlar şimdi 100-120 euro fiyatla odalarını satıyorlar….”

Previous Entry

Geçen hafta Şam’da gerçekleşen ATB turizm fuarı nedeniyle Suriye’deydik. Geçen yıl ilk kez ziyaret ettiğimiz fuar, bu yıl iki ayrı salonda gerçekleşerek, biraz daha fazla katılımcı stand ile biraz büyümüştü.

Next Entry