Suat Tore
World of Traveller

Shopping Fest’e gelenler nerde yatacak?

Kasım 30th 2010 in Türkçe yazıları

Ya da şöyle soralım; uyku tulumları da bir şehrin yatak sayısına dahil edilmeli mi?

Geçen Cuma günü İstanbul Shopping Fest projesi bir basın toplantısı ile duyuruldu. 18 Mart – 26 Nisan 2011 tarihleri arasında 40 gün 40 gece sürecek İstanbul Shopping Fest projesi ile 3 milyar dolarlık ( gida ve konaklama gelirleri dışında ) bir ticari gelir hedefleniyor. Hedeflerden diğerleri de; turist başına harcamayı 580 dolardan 1000 dolara ve İstanbula gelen 7,5 milyon turisti birkaç yıl içerisinde 15 milyona çıkarmak. Tanıtım PR’ini üstlenen sirket Shopping Fest bütçesini ilk bültenlerinde 50 milyon USD olarak belirtip bize ‘’ wowwww’’ ! dedirtseler de aslında konuşmacılardan bu rakamın 50 milyon TL oldugunu öğrendik ve yine de güzel iş dedik. 50 milyon Tl yatır 40 günde 1 milyar USD ek gelir elde et.( Istanbul’un yıllık ticari iş hacminin 2 milyar USD oldugunu da bu toplantıda öğrendik ) Üstelik bu paraya restorancıların ve otelcilerin cebine girecek ‘’Yeşil’’ler de dahil değil !

2023 yılına dönük 10 milyar dolarlık ticaret hacmi, 15 milyon turist gibi ‘’cek ve cak’’ li ifadeleri bir yana bırakalım basın toplantısının ayrıntılarına bakalım.

Çırağan Sarayının büyük salonuna girdiğimizde konuşmacı kürsüsünü görünce bir yandan ‘’ Helal olsun bu sefer işi sıkı tutmuşlar, bu seferki geçen yıllardaki fiyasko Shopping Fest’lere benzemeyecek galiba’’ diye düşünürken diğer yandan da kürsüdeki 20 ‘ye yakın önemli ismin konuşması halinde toplantının akşama dek süreceğinden kaygılandık. ( Öğle yemegini sarayın ünlü Türk restoranı Tuğra da verirlerse pek de dert olmaz diye kaygılarımızı hafifletmeye çalışmadık da değil.! )

Allah’tan kürsüdekilerin tamamı sadece video görüntüleri ile yalnızca aynı cümleyi tekrarlayarak adeta beynimize bir hayal yerleştirdiler ve birkaç konuşma ile toplantının bizi kaygılandıran sürelere kadar uzamamasını sağladılar. Tabii bunda Bakanımızın 12 deki uçağına yetişme telaşı da vardı ama bu sefer de yine gazetecilere soru sorma hakkı azaldı. Oysa Bakanımızın yanında THY başkanı vardı bir fısıldayıverse uçağı biraz bekletebilirdi ! Ama bizde zaten adettir basın toplantısı basını bilgilendirme toplantısıdır, pek soru sorulmasından hazzedilmez. (Şu yurtdışında yabancıların düzenlediği basın toplantılarına da hep şaşırmışımdır.Oralarda konuşmacılar neredeyse hiç konuşmaz ama basın da soru uzerine soru sorar.Oysa ne lüzüm var kardeşim onca soruya, herşeyi en ince detayı ile öğrenince alim mi olunuyor? İşte bizim toplantıda tüm konuşmacılar perdede aynı cümleyi tekrarladı bizde öğrendik, ‘’ İstanbul’un hayali gerçek oluyor’’. Bu kadar basit.! ) Toplantıda soru faslına geçilince ancak 5 soru sorulabildi.Biz de pek anlayamadığımız bir konuda bir soru sorma fırsatı elde ettik. Anlayamamıştık çünkü bizim bildiğimiz, yabancı ülkeler ve şehirlerde düzenlenen Shopping Fest’ler hep o şehrin en düşük sezonunda hem turizmi, hem ticareti hem de hayatı canlandırmak için düzenlenir. Oysa biz İstanbul’un her zaman sadece Paskalya nedeniyle en dolu mevsim olan bu 40 gün içinde çeşitli indirimler ile yabancı zengin turisti ( öyle ya kişi başı yıllık 580 USD olan harcamayı 1000 USD lere çıkartacaklar ) çekmeye çalışacaktık.
Yoksa yine yabancılar yanlış mı yapıyorlardı? Neden bizi örnek almıyorlardı ?

Yanımızdaki Turob müdüründen de İstanbul’un 60 bin turistik belgeli yatak olduğu teyidini aldıktan sonra ( yine de ne olur ne olmaz belki dün gece 5-10 bin yatak ilave olmuştur diye) bakanımıza ‘’ Istanbul’un daha 100 bine yaklaşmayan yatağı ile dolu Paskalya döneminde turistler nerede yatacak ve bu dönemde ilave turizm geliri ne olacak?’’ diye korkarak sordum.Bakanımız ‘’bizim yatak sayımız 109 bin, üstelik önümüzdeki yıl 23 bin yatak daha devreye girecek’’ deyince başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Ben belediye belgeli otelleri, pansiyonları falan hesaba katmamıştım.Ayrıca biz de inşaatlar hızlı sürer bir de 2011 de ilk üç ayda 23 bin yatak da devreye girince ! ?

Elbette indirimleri duyunca zengin yabancı turistler bu dönemde ne pahasına olursa olsun ülkemize koşacaklar, sadece 1-2 yıldızlı turistik tesislerde kalmayıp belediye belgeli otelleri ve pansiyonları da dolduracaklardı. Yıllık 580 USD lik kişi başı harcamayı 1000 USD lere çıkartmak için bu 40 günde çok daha fazla harcama yapmak üzere belki de uyku tulumlarını alarak Istanbul’a geleceklerdi.

Zamansızlıktan bu 40 günde ilave turizm geliri ne olacak sorumun yanıtını alamadım ama buradan Turob başkanına soruyorum; Uyku tulumları şehrin yatak sayısına ilave edilmeli mi?

Turob başkanı aslında bu yazımı daha yazmadan, basın toplantısından hemen sonra ‘’tarih uygun degil biz bu dönemde doluyuz ve indirim falan yapmayız’’ şeklinde açıklama yaptı. Eyvah eyvah, yoksa bu seferki festival de öncekilere mi benzeyecek. Bence mağazalar her turiste bir uyku tulumu gibi bir kampanya başlatmalı.Oyle ya; oteller dolu, indirim de yapmiyor, turist yer bulamıyor, cebi para dolu, en az 1000 USD harcayacak, otele vereceğine giyim kuşam alacak, yatacak işini de uyku tulumları ile hallediverir 2-3 gün için. Uyku tulumu üreticeleri, hadi iyisiniz! seneye işler ceviz galiba!!
e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Dünyanın en önemli ikinci turizm etkinliği 8-11 Kasım tarihleri arasında Londra da gerçekleşti. Ingiltere pazarinda Türkiye ile ilgili gelismeler, kim basın toplantısı düzenleyip sonra da kendi toplantısına katılmadı ve daha fazlası için…

Previous Entry

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, yabancı turistlerin yüzde 5.2’sinin işsizlerden oluştuğunu açıklamış. Çetin Osman Budak, TÜİK’in 26 Ekim’de yayınladığı turizm istatistiklerine göre temmuz-eylül döneminde turist sayısında artış olduğunu, buna rağmen turizm gelirinin geçen yıla göre azaldığını da belirtmiş.

Next Entry