Suat Tore
World of Traveller

WTM’in Ayrıntıları

Kasım 24th 2010 in Türkçe yazıları

Dünyanın en önemli ikinci turizm etkinliği 8-11 Kasım tarihleri arasında Londra da gerçekleşti. WTM’ye bu yıl 45 bin 571 katılımcı, 5 bin 121 şirket, 2 bin 839 basın mensubu ve 141 bakan katıldı. Yaklaşık 42 bin 500 metrekarelik bir alana yayılan fuara katılanların yüzde 48’i İngiltere dışından oldu.

Yılda gelen 2.5 milyonu aşkın turisti ile Almanya ve Rusya’dan sonra 3. büyük pazarımız olan İngiltere pazarında önümüzdeki yılın beklentileri 3 milyonun üzerinde olacak. Elbette bu rakam güzel bir rakam ama yine tekrarlıyalım bu pazardan gelecek döviz girdisi ne olacak? Büyük çoğunluğu Ege kıyılarımıza olan Ingiliz turist tercihlerinde fiyatları ne kadar yukarı çekebileceğiz.?

İngiliz poundu uzunca süredir 2.3 TL bandında. Türk parası karşısında değerini koruduğu sürece sorun yok. Ama aksi durumda neler olabilir? İngiliz ekonomiside pek parlak değil. Geçen yılın sonlarında yaşanan iflaslar turizm sektöründe dikkatleri küçük operatörlerin üzerinde topladı. 2011 de de olası benzeri iflaslar bu pazarımızı ne yönde etkileyecek.? Bunlar 2011 için İngiliz pazarı açısından düşünmemiz gerekli sorular. Bu yıl da WTM ye Turizm Bakanımız katılmadı. Müsteşar yardımcımız Özgür Özaslan ve beraberindeki Bakanlık yetkilileri resmi heyetimizi oluşturdular, birebir görüşmeler ile birlikte bir de basın toplantısı düzenlediler. Onlar da bu görüşmelerden mutlu ayrıldılar ve önümüzdeki yılda bu pazardan 3 milyonu aşkın turist beklediklerini açıkladılar.

WTM de basın toplantılarını geçen yıl tekrar basın ofislerinin olduğu bölümde, bir odada yapmaya başladık. Ancak neredeyse basın mensublarından daha fazla sayıda gelen turizmcimiz nedeniyle basın mensublarına yer kalmıyor. Bu konuda çözüm ya daha geniş bir oda, ya da daha az turizmci. Türkçe yapılan toplantıda zaman tasarrufu ve sorulara daha çok zaman ayrılabilmesi için de simultane tercüme gerekli. Sanırım gerekli olan bir konu da bu toplantıları diğer ülkelerin nasıl yaptığının gözlemlenmesi olacak. Bu toplantıyı organize edenlerin gerek basın bölümündeki gerekse salonların kuzey ve güney katlarındaki odalarda gerçekleşen toplantıları görmeleri gerekir.

Basın toplantısı demişken bir de Pegasus Havayollarının ”media Interviews” başlığı altında WTM kataloglarına da girip, duyurusu önceden yapılmış toplantısından söz edelim. Ama ne yazık ki başta Pegasus’un UK pazarındaki PR işlerini yapan şirket yetkilileri olmak üzere yerli ve yabancı gazeteciler değerli zamanlarını boşuna harcadılar. Pegasus’un ne başkanı, ne de bir yetkilisi kendi PR sirketine bile bildirme tenezzülü göstermeyerek toplantı mekanına gelmediler. Biz bu bölümü terk ettikten sonra lütfedip bu toplantının iptal edildiğini orada kalıp bekleyen gazetecilere bildirmişler.
Ne diyelim, herşey parayla olmuyor!

Sonuç olarak WTM de hem m2, hem de katılımcı sayısı ile %30 büyüyen standımız, (965 metrekarelik bir alanda sektör ve kamu kurumları olmak üzere 58 katılımcı yer aldı) geçen senenin hemen hemen aynı dekorasyonumuz ile 2011 için umutlu bir tanıtım yaptık. Umarız bu yılın son döneminde yaşanan sıkıntılar tekrarlanmaz ve İngiliz pazarından önce gelir ve sonra da turist sayısı olarak 2011 hedeflerimize ulaşırız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Haberin başlığı şöyle : Tanıtımda 50 ülkenin adı var, bütçesi yok!

‘’Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun birlikte yayınladığı RESORT Dergisi’ndeki habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığının ülkemizin yurtdışında tanıtımına ayrılan bütçesinden en büyük payı Almanya alırken 50 ülkeye hiç bütçe ayrılmadı.

Previous Entry

Ya da şöyle soralım; uyku tulumları da bir şehrin yatak sayısına dahil edilmeli mi?

Geçen Cuma günü İstanbul Shopping Fest projesi bir basın toplantısı ile duyuruldu. 18 Mart – 26 Nisan 2011 tarihleri arasında 40 gün 40 gece sürecek İstanbul Shopping Fest projesi ile 3 milyar dolarlık ( gida ve konaklama gelirleri dışında ) bir ticari […]

Next Entry