Suat Tore
World of Traveller

Hadi Başkan, Gel şu Travel Turkey’i MICE fuarına dondür.!

Aralık 14th 2010 in Türkçe yazıları

Son olarak Travel Turkey’e önceki yıl gitmiştik. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen bu fuara, izlediğimiz ilk iki yıla oranla katılım biraz daha artmış, bizim pek göremediğimiz ama duyurulara göre sayısı 300 lerden 500 e çıkmış hosted buyer’ları ve biraz daha düzelmiş organizasyonu ile geçen yıllara göre  ( en azından bizim de izlediğimiz ilk iki yıla göre ) biraz daha iyi idi. Ancak başta Izmirli turizmciler olmak üzere sektörün ilgisi hala yeterli düzeyde değil. Izmir’in belli başlı seyahat acentaları ve otellerinin bırakın standlarını, yetkili isimlerini de fuarda göremedik. Kaldı ki bu fuar sözde Ege’nin fuarı olacaktı, ama Ege’nin diğer turizmcileri ise neredeyse hiç yoktu.

Travel Turkey ile ilgili bu köşede çok yazdık. Önceki yazılarımızda değindiğimiz pazarlama ve tanıtım eksiklikleri, organizasyon aksaklıkları ne yazık ki hala daha sürüyor. Tekrar yazalım önce bu fuarın sahibi belli değil. Biz Hannover Messe, TÜRSAB ve İZFAŞ olarak biliyorduk bu yıl bir dördüncü organizatör olarak İzmir Belediyesinin adını da gördük. E, tabi hal böyle olunca organizasyon karışıklıkları da kaçınılmaz oluyor. Önce fuarın tarihi yanlış. Travel Turkey’in bu yılki 9-12 Aralık tarihi, her yıl Cannes da düzenlenen ILTM ile çakışıyordu.ILTM bu yıl 6-9 Aralık tarihlerinde idi.Yani ILTM ye giden turizmcilerimiz Aralık 10 da ülkemize dödüler.Onları İzmir’de görebilme şansı elbette yoktu. Şimdiden yazalim seneye ILTM 5-8 Aralık 2011 de yapılacak.

Pazarlama ve tanıtım çaışmalarına gelince; Biz birkaç yurtdışı fuar da broşür ve posterler ile tanıtım yapıldığını gördük. Yeterli mi? Bu yıl 16 ülke standla katılmış merak ederiz kaçı para vererek stand aldı?

Yukarıda yazdığımız gibi 500 kadar buyer davet edilmiş. Biz bu sayıda buyer pek göremedik ama gördüklerimiz arasında birkaç simayı çok iyi tanırız! Ayrıca bu buyerlar ile bir ayrı salonda B2B görüşmeler organize edilmiş. Doğrusu bu salonda da pek bir toplantı falan göremedik. Stand sahibi bazi dostlar da bu buyerları göremediklerinden şikayetci  idiler. Ancak Bakanlık ile müşterek düzenlenen TÜRSAB workshopları yabancılara da dönük olarak iyi bilgiler de içererek faydalı oldu.

Bakanın da olduğu ilk gün dışında geçen yıllardaki kalabalık da yoktu.Bunda havanın çok soğuk ve yağmurlu olması da etkendi. Bu yüzden 2.ve 3 günler halk da fuara gelemedi, fuar alanı iyice tenhalaştı. Getirilen öğrenciler de yeterli olmadı!

Daha çok turizmcilere ayrılmış 2. Salonda Suriye standının inanılmaz volümlü müzik ve halk oyunları gösterisi, diğer iki salondaki bizim mehter ekibinin ve yerel halk danslarının müziğini bastırıyordu ama bu 2. Salonda değil iş görüşmesi yapmak dostlarla konuşmak bile mümkün olmuyordu.

Yabancı konukların konakladığı ana otelde bir Travel Turkey masası bile olmaması yabancıların sorularını cevapsız bıraktı, ulaşım transferlerini de belirsiz hale sokarak fuarın organizasyon yönünü olumsuz etkiledi. Fuar öncesinde bizden de istenen kuruluş bilgilerinin yayınlanacağı Fuar katalog’unu da bir türlü edinemedik.! Bu katalog bütün fuarlarda daha ilk günden hazır olur ve dağıtılır, bu da biline!

Izmir fuar merkezinin yalnızca 3 salonu, bu fuarın daha da büyümesine ilk engel. Bu nedenle bu üç salonda 20 yıl kadar önce Izmir Efes Otel Kongre merkezinde yapıldığı gibi bir MICE etkinlik çok daha akıllıca olacaktır. Ama bunu fuar tarihine 3-5 ay kala dillendirmek yerine hemen kolları sıvayıp işe başlamak gerekir. Ustelik artık bu işin uzmanı  olan Izmir Convention & Visitors Bürosu da kurulmuş ve önümüzdeki yılın ilk aylarında açılacak Kuşadası Kongre Merkezi de böyle bir MICE fuar için önemli avantajları oluşturacaktır.

İşte bu yüzden Başaran Başkana sesleniyoruz. Vakit kaybetmeden 2011 fuarını MICE fuarı olarak lanse edip çalışmalara başlama emri  verin ve ülkemizde eksik olan bir MICE fuarı  organize edilmesine öncülük edin.

e-mail:[email protected]


One comment to...
“Hadi Başkan, Gel şu Travel Turkey’i MICE fuarına dondür.!”
Avatar
Tanıtım Yazısı

teşekkürler güzel bir yazı olmuş
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, yabancı turistlerin yüzde 5.2’sinin işsizlerden oluştuğunu açıklamış. Çetin Osman Budak, TÜİK’in 26 Ekim’de yayınladığı turizm istatistiklerine göre temmuz-eylül döneminde turist sayısında artış olduğunu, buna rağmen turizm gelirinin geçen yıla göre azaldığını da belirtmiş.

Previous Entry

Turizmci Deniz Tüfekçi gene hiddetlenmiş bir yazı göndermiş. Bakın neler yazmış;
“İSTANBUL,AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ . HEM DE 2010 MODEL!!!

Next Entry