Suat Tore
World of Traveller

Hoppala ! “Türkiye’ye gelen yabancı turist işsiz”

Aralık 7th 2010 in Türkçe yazıları

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, yabancı turistlerin yüzde 5.2’sinin işsizlerden oluştuğunu açıklamış. Çetin Osman Budak, TÜİK’in 26 Ekim’de yayınladığı turizm istatistiklerine göre temmuz-eylül döneminde turist sayısında artış olduğunu, buna rağmen turizm gelirinin geçen yıla göre azaldığını da belirtmiş.

Budak, 2009 yılında 9.5 milyar dolar olan gelirin 2010 yılında 8.6 milyar dolara gerilediğine dikkati çekerek, turizm gelirindeki düşüşün yabancı ziyaretçilerin kişisel harcamalarındaki azalmadan kaynaklandığını ve yabancı turist başına ortalama harcama miktarının 2009 yılında 609 dolar olduğunu vurgulayan Budak, bu yıl ise bu rakamın 550 dolar düzeyine gerilediğine işaret etmiş.Budak ayrıca ”Bu yıl temmuz-eylül döneminde, geçen yıla göre yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 1.5, yabancıların toplam geceleme sayısı yüzde 2.2, yabancıların konaklama tesisi geceleme sayısı yüzde 5.2 artmıştır. Ancak buna rağmen gelir azalması yüzde 8.3 olarak gerçekleşmiştir. Turizm gelirindeki azalmanın çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Küresel ekonomik krizin turizm gelirini etkilediğini, yabancı ziyaretçilerin harcamalarını azalttığını söylemek mümkündür. Nitekim, yeme-içme harcamalarından, alışverişe kadar genel bir harcama azalması görülmektedir. Dikkate alınması gereken ve asıl önemsenmesi gereken faktör ise turist profilindeki değişimdir. Yabancı turistlerin yüzde 5.2’si işsizlerden oluşmaktadır. Ayrıca yüzde 23.4’lük bir kesim de öğrenci, ev hanımı ve emeklilerdir. TÜİK verilerine göre, yabancı ziyaretçiler içerisinde yüksek gelir gruplarının payı azalmaktadır. Buna göre yabancı ziyaretçiler içerisinde 2008 yılından bu yana düşük gelir grubu yüzdesi 11.8’den 13.6’ya çıkarken, yüksek gelir grubu yüzdesi 20’den 17.7’ye düşmüştür.Turizmin üst gelir grubuna dönük olarak çeşitlendirilmesi konusunda henüz yeterli ilerleme sağlanamamıştır, temmuz-eylül 2007’de binde 4 olan sağlık turizmi payı 2010 yılında binde 2’ye geriledi, dini amaçlı turizm de aynı oranda azaldı’’ diyor.

Hadi bu köşede aylar önce yazdiklarımızı tekrarlayalim; Son 2-3 yılda kişi başı gelirdeki azalma %38 civarında olmuş, turist başına geceleme sayısına baktığınızda, dikkate değer bir değişim olmamıştır. Demek ki, bir turist 3 sene önce 8 gece kalıp ödediği paranın şimdi %62’sini ödeyerek kalabilir noktaya gelmiş. Bir başka deyişle, 3 sene önce ödediği para karşılığı 8 gece konaklayan bir turist, şimdi aynı paraya neredeyse 13 gece konaklar olmuştur.

Marmaris’ten GETOB başkanı ‘’3-5 pounda otel veriliyor’’ diyor. Biz Mayıs ayında 4 yıldızlı tesisimizin Ingiliz pazarında hersey dahil rakamı, 8 pound’u duymustuk da, sezon ortasında 3-5 pound’u dogrusu yeni işitiyoruz. 10 Tl ye hem oda hem de yemek !! Bu ticari bir mucizedir.

Yani sonuçta ATSO Başkanı gelen turistin %5.2 si işsiz derken herhalde Avrupa’da sosyal güvenlik kurumlarında geçerli olan işsizlik yardimi ile ülkemize gelenleri kastetti. Bu işsizlik parası ile kendi ülkesinde yaşayamayacak olanlar ülkemize gelip hem konaklamalarını hallediyorlar hem de en azından karınlarını doyuruyorlar.

Doğrusu emekli maaşı ile rahatlıkla bir ay ülkemizde yaşayan, hatta emekli maaşlarından tasarruf edip ülkelerinde biriktirenleri duymuştuk da şimdi işsiz turistleri de duymuş olduk.

Ne diyelim? Boyle giderse Dünya krizlerden kırılırken biz turist sayısı rekorlarını patlatıp dururuz. Geliri soran yok nasılsa!!

Otelci yıpranan oteline yansın, ne gam ! Acentacı yabancı kartel tur operatörlerine teslim olsun, bana ne! Restorancı ağlasın, bize ne ! Esnaf işsizlikten kırılsın, kimin umurunda ?….

Önemli olan haber şu: Antalya’ya yılın 11 aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı % 12,4’lük artışla 9,1 milyona ulaştı. Antalya’ya geçen yılın aynı döneminde 8,1 milyon ziyaretçi gelmişti. İl, ana pazarlar itibariyle önemli oranda gelişim gösterdi.

Yani ana pazarlardan başta Almanya ve Ruslar’ın işsizleri ülkemize all inclusive’den karın doyurmaya ve bedava içki içmeye geldi !
[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ya da şöyle soralım; uyku tulumları da bir şehrin yatak sayısına dahil edilmeli mi?

Geçen Cuma günü İstanbul Shopping Fest projesi bir basın toplantısı ile duyuruldu. 18 Mart – 26 Nisan 2011 tarihleri arasında 40 gün 40 gece sürecek İstanbul Shopping Fest projesi ile 3 milyar dolarlık ( gida ve konaklama gelirleri dışında ) bir ticari […]

Previous Entry

Son olarak Travel Turkey’e önceki yıl gitmiştik.Bu yıl dördüncü kez düzenlenen bu fuara, izlediğimiz ilk iki yıla oranla katılım biraz daha artmış, bizim pek göremediğimiz ama duyurulara göre sayısı 300 lerden 500 e çıkmış hosted buyer’ları ve biraz daha düzelmiş organizasyonu ile geçen yıllara göre ( en azından bizim de izlediğimiz ilk iki yıla göre ) biraz daha iyi idi.

Next Entry