Suat Tore
World of Traveller

Konaklamada İK bütçeleri nasıl karşılanır ?

Ocak 25th 2011 in Türkçe yazıları

Çalışanların performansının yönetilmesi için organizasyonlara kapsamlı çözümler getiren bir işgücü yönetimi yazılım kuruşu olan Synerion’un Türkiye satış uzmanı Yalçın Boncuk turizm sektörü içinde bir çalışma yapıp göndermiş. Bu hafta köşemiz bu çalışmayı kapsıyor.

‘’Konaklama sektöründe, çalışan ve müşterilerin arasında doğrudan ve sürekli bir iletişim vardır; pozitif bir müşteri deneyimini sağlamak veya negatif bir deneyimde çözüm yaratmak için birçok yol vardır. Bu itibarla, otel yönetimi işgücü planlamasının geniş kapsamlı bir strateji ile garanti etmek zorundadır- örneğin, otelinizde departmanlarınız da, vardiyalarınıza göre doğru sayıda planlama yapmanız sizi fazla çalışan maliyetinden kurtaracak ve gereksiz sayıda çalışan bulundurmanızı engelleyerek operasyonel giderlerinizi düşürecektir.

Avrupa’nın dört bir tarafında karşılaştığımız otellerin çoğu İK bütçeleri kullanıyor. Onlardan bazıları karmaşık teknikler kullanırken, diğerleri ise geçen senenin İK bütçelerini, mevsimsellik, ekonomik büyüme beklentisi, durgunluk veya gelecek olaylar gibi faktörleri yansıtan bazı küçük değişiklikler yaparak, kabaca bütçelerine naklediyorlar. İşlemin sonunda, otelinizin doluluk oranına göre (occupancy rate) beklenilen kullanım için hizmet sağlaması gereken çalışan sayısına bağlı olarak otelin yıllık bütçe planlaması vardır.

Bir sonraki mantıksal adım ise yönetimin gerekli sayıdaki personeli tedarik edip edemeyeceğinin belirlenmesidir. Bu işlem, beklenilen izinler, departmanlar arası dikey geçişler, promosyon vb. gibi olayları göz önünde bulundurmalıdır. Otelin eleman talebi ve arzı öngörülür görülmez, bunlar departmanlar da çalışan sayılarına göre dengelenmeli ve optimum vardiya planlaması için her bir departmana aktarılmalıdır. Son işlem ise, çalışanların sayısı ve için masrafı gibi planlara karşı bütçe tertibinin sürekli kontrol ve değerlendirme işlemi olmalıdır.

Otellerin çoğunda, planlanan ve gerçekleşen çalışma saatleri arasında fark rutinin bir parçasıdır. Burada sorulması gereken tek soru, bu farklılıkların NE ZAMAN ele alınacağı ve bunların içeriklerinin ne olacağıdır. Çalışanlar saatlerin takip ve bunların planlanan saatlerle karşılaştırma imkânı yöneticilerin bir sonraki günde çalışma saatlerini düşürmesini ve sonuç olarak da (birikmiş) sapmayı düzeltmelerini sağlar. Buna, çalışanların sadece en yoğun saatlerde çağırılması ve başka departmanlardan geçici olarak çalışan transferi gibi bir karar sayesinde ulaşılabilir.

Otel bütçe sapma rutinleri genel olarak işten çıkartmalar veya bütçeden geniş kesintiler olmasına neden olur. Bu da sonuç olarak hizmete zarar verir ve yetenek kaybı olmasına neden olur. Bütçelenmiş masraflarla ve gerçekleşen masraflar arasındaki farkın gerçeğe uygunluğunun sürekli olarak kontrol edilmesi gerçek zamanda iş gücü masraflarının düzenli olarak denetlenmesinden dolayı küçük sapmaların üstünde işlem imkânı sunan bir pazar sunar. Bu da çok geç olduğu zaman ay/çeyrek veya yılsonundaki sürpriz etkileri ortadan kaldırır.

Yakın bir zamanda müşterilerimizin birinden daha iyi bir İK bütçe sürecinin olması gerektiğinden bahsederken, duyduğumuz üzere “İK bütçesinin karşılanması, onun herhnagi bir departmandaki yönetimin kalitesini temsil etttiği için, kültürel bir husustur. Sürekli olarak bütçeleri karşılamayan bir departmanın yönetimsel bir sorunu vardır. Ya çalışanların becerisi veya yönetimin becerisi eksik olabilir.”

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği (TUYED) yararlı çalışmalarını sürdürüyor. TUYED ‘in araştırmalarına göre, 2011’in temel turizm trendlerinde ”sağlık, etnik, misafirlik, mobilite” kavramları öne çıkacak.

Previous Entry

Congratulations because of your complete hospitality. Congratulations because of your development in tourism in a short period of time. Congratulations because of your perfect ATF organization.

Next Entry