Suat Tore
World of Traveller

BIT’lendik geldik !

Şubat 22nd 2011 in Türkçe yazıları

Rahmetli Haluk Durukal Ağabey her yıl şubat ayında Milano da gerçekleşen ve Italya pazarının en büyük fuarı olan BIT dönüşlerimizde bize sorardı “Bitlendiniz mi oğlum ?”.

Bizde terör zamanlarında falan “iyi bitlenemedik”, ama daha iyi izlenimlerle döndüğümüz fuar sonraları “bu yıl bol bol kaşınacağız abi” diyerek şakasını yanıtlardık.

Bu yıl 17-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen bu fuarda izlenimlerimiz olumlu. Haluk ağabeyi bir kez daha anarak “bu yıl bolca ve keyifle kaşınacağız” !

Geçen yıl 700 bine yakın sayıda ağırladığımız İtalyan konuklarımızın sayısını bu yıl sonunda 1 milyonlara çıkartmamız süpriz olmayacaktır.

Fuar süresince görüştüğümüz turizmcilerimiz ve özellikle Italyan bayraklı havayolları ile yaptığımız görüşmelerde edindiğimiz izlenimler olumlu. Geçen yıl Sabiha Gökçen Havaalanına tarifeli seferler ile Roma ve Milano’dan yolcu taşıyan ‘’low cost’’ Blue Panaroma ve Blue Express havayolları, hem bu şehirlerden yaptığı sefer sayısını artırıyor hem de Temmuz ayından itibaren Antalya ve Bodrum’a yaz boyunca yeni tarifeli seferler koyuyor.

En büyük Italya spesiyalistimiz Intra tours da havayolu broker şirketi ile ilkbahar aylarından itibaren Italya’nın değişik kentlerinden ülkemize charter uçuşlara başlıyor ve yıl boyu sürdürecek.

Italyan milli havayolu Alitalia’nın, Türkiye yöneticilerinin 2011 için iyimser görüşlerini geçen hafta EMITT sırasında almıştık.

Diğer İtalya uzmanı turizmcilerimizin memnuniyeti ve fuar süresince standımıza olan ilgi 1 milyon İtalyan turist hedefimize ulaşacağımızı gösteriyor.

Bu arada Bakanlığımızın reklam çalışmalarının da hakkını verelim. Milano’nun merkezinde ünlü Duomo Kathedraline yerleştirilen güzel reklamlarımız ayrı bir taktiri hak ediyor. Şubat ayı boyunca Milano’nun bu en önemli dini mabedinin yan duvarlarında yer alacak 135 m2 lik İstanbul görseli, hergün 200 bin kişinin geçtiği bu alanda bir ay boyunca 6 milyon kadar kişiye İstanbul’u görme hevesi yaratacak. Bir dini yapıda üstelik yabancı bir ülkenin reklamı bize çok şaşırtıcı geliyor. Bu nedenle başta Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizi, ve Italya’ya servis veren reklam şirketimizi kutlayalım.

Milano’nun en elit ve zenginlere dönük alışveriş caddesine bakan bu reklamımızın yanısıra ünlü İtlayan dergilerinde zamanlaması mükemmel tarihlerde yayınlanan Türkiye ve Istanbul haber ve reklamları da bu başariların devamını oluşturuyor.

Ülkemize olan ilgi, kültürel alanda daha da belirginleşiyor. İtalya’da 17-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek arkeoloji fuarına katılılım ve İtalyanların da Türkiye’yi bu fuarda 2011’in onur konuğu ilan etmeleri bu yıla dönük olumlu diğer bir duyumumuz oldu.

BIT fuarına gelince; fuar giderek küçülüyor. Katılımcı sayısı önceki yıllara göre azalmış. Avrupa’nın Italya dışındaki ülkelere ayrılan salonların sayısı da azalmış, hatta bir salonun yarısına kadar düşmüş. Modern fuar alanın salonları boş ve bu yıl iyice hareketsizdi. Bu izlenimimiz genelde tüm fuarlar için geçerli. Bu sektörün cazibesi yapılan fuarların sayısını artırıyor. Ama öte yandan da tek tek fuarların etkisini de bölünmelerden dolayı azaltıyor. Etkinin yanında kalite de düşmeye başlıyor. Buna başta organizasyonların gelir kaygıları neden oluyor.

EMITT de eleştirdiğimiz gürültü, BIT de de profesyonel günlerde başlamış. Suriye standının yüksek volumlü müzik ve halk oyunları gösterileri sabah saatlerinden itibaren başlayarak komşu standlarda iş görüşmelerini etkileyerek tepki topladı. Gelecek yıllarda başta fuarın yenileri Iran, Libya gibi ülkelerin de bu kervana katılmalarında kaybeden BIT olacaktır.

Bakalım Mart başındaki Dünyanın en büyük fuarı ITB-Berlin de neler göreceğiz. 2011 turizminin gerçek rontgeni Berlin’de çekilecek.
e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bakın 2009 da EMITT’in ardından neler yazmışız. ‘’ ..fuarın genel büyümesi ile birlikte bazı sorunları da büyüyor.Öncelikle fuar alanı çok uzak. Bu uzaklık fuara ulaşımda yıllardır sorunlar yaşatıyor. Bu yıl metrobüs ve Avcılar’dan toplu taşıma araçları gibi yeni ulaşım alternatifleri yaratılmış, ama yine aksaklıkları ve gecikmeleri duyduk. Anadolu yakasından ilan edilen servislerle fuara gelme eziyetini de bize ulaşmak isteyen dostlardan öğrendik.

Previous Entry

We start New Year with new hopes however unrest that started in North African countries affected world tourism. We always write same thing; tourism can be done in peaceful environments. First visit to Tunisia was from Turkish tourism professionals lead by the Association of Turkish Travel Agencies (TÜRSAB).

Next Entry