Suat Tore
World of Traveller

Deprem, Tsunami, Radyasyon ve Libya

Mart 22nd 2011 in Türkçe yazıları

ITB den gelen güzel haberler önce Japonya’daki deprem ve tsunami ile yerini üzüntüye bıraktı. Ardından nükleer santrallardeki  radyasyon sızıntıları sadece Japonya’yı değil Asyanın doğu kıyılarındaki ülkeler ile Pasifik’e kıyısı olan ülkeleri de endişeye sevketti.

Artık Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir olay tüm Dünyayı etkiliyor. Çernobil faciası, İzlanda’daki yanardağ patlaması bunlara en yakın örnekler. Bu yıl Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan siyasi olaylar, Tunus ve Mısır turizmi ile birlikte bu ülkelerle turizm ilişkisi olan ülkeleri de çok olumsuz etkiledi. Şimdi Japonya’da başgösteren radyasyon tehlikesi üzrerine yetkililer endişelerini açıklıyorlar. Uluslararası havayolu sektörü kuruluşu IATA, Japonya`daki deprem ve radyasyon krizinin, sektörde büyük bir durgunluğa yol açabileceği ve toparlanmanın bu yılın ikinci yarısına kadar başlamayacağı öngörüsünde bulundu. IATA yetkilileri, dünya tarifeli seferlerinin % 6.5`unu ve sektör gelirlerinin % 10`unu gerçekleştiren 62,5 milyar dolarlık Japon pazarının uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için zamanın erken olduğunu belirtti. Bu olayın turizmde yalnızca Japonya’yı etkilemeyeceğini, Japon turistleri bekleyen ülkelerin de turizmlerine olumsuz etkiler yapacağını da belirtelim. Önümüzdeki günlerde radyasyondan etkilenen ülkelerin sayısı arttıkca pazar daralmasının diğer ülkelerde de görüleceğinden söz etmek için kahin olmaya gerek olmayacaktır.

Tüm bunlara ilaveten bu satırları yazdığımız gün başlayan, Libya’ya BM’e bağlı ülkelerin askeri harekatları da Dünya turizmi açısından olumsuz etkiler yaratacaktır.

Herzaman yazdığımız gibi turizm barış içinde yapılır. Barışın olmadığı yerlere turist gitmez. Ancak ülkelerin ekonomik çıkarları ile yaratılan olaylar ve savaşlar, barışı ve doğrudan turizmi de olumsuz etkilemektedir.

Ülkemiz açısından Rusya ile yapılan vizesiz geçiş anlaşması da bu yıl Rus turist sayısının Alman turist sayısına yaklaşmasında önemli bir faktör olacaktır. Ancak bu pazarda turizmi yönlendiren Türk tur operatörlerinin yapacakları operasyonlarda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Gerek ülkemizdeki çifte rezervasyon konusuna ve gerekse başta Rus turistlerin önemli bir destinasyonu olan ancak siyasi yapının henüz tam netleşmediği  Mısır operasyonlarında dikkatli olmaları gerekiyor. Taşların henüz yerine oturmadığı Mısıra Rus turistleri de götüren tur operatörlerimizin bu ülkede yaşayacakları finansal sorunlar, ülkemize yapacakları operasyonlara da mutlaka yansıyacaktır. Tüm bu olumsuz olasılıklar genelde turizmimizi de doğrudan etkileyecek faktörler olarak hesaba katılmalıdır.

İlerleyen günlerde gelişmeler ne gösterecektir bilinmez ama bu yıl turizmimiz, son olarak Rusya’dan da gelen güzel haberler ile iyi bir yıl geçirecek gibi gözüküyor. Gelişen son siyasi konjonktür ile ümitlerimiz  umarız yerini endişeli gelişmelere bırakmaz.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ITB de geldi geçti. Bu yıl tüm önemli pazarlarımızdaki fuar dönüşlerinde yüzler gülüyor. WTM sonrası İngiliz pazarından beklentiler 3 milyon turistlere, Hollanda ve İtalya pazarlarından 1er milyonlara kadar çıkarken, son olarak da Alman pazarından ITB uzmanlarından aldığımız izlenimlerde en az 4.5- 5 milyon Almanın bu yıl ülkemize geleceği şeklinde telaffuzlar ediliyor.

Previous Entry

Geçen haftanın gündeminde daha basılmadan toplatılan kitap vardı. Konuyla ilgili herkes düşüncesini yazdı. Ben herkesin bu konuda düşüncelerini yazmasını çok yanlış buluyorum. Böyle giderse yakında Japon’lar yada Çin’liler ‘’Düşünce Okuyan’’ bir alet de geliştirirler. Nasıl ‘’Yalan Makinası’’ yapıldı, ‘’Düşünceokur Makinası’’ nın da icadı yakındır.

Next Entry