Suat Tore
World of Traveller

Düşünüyorum O Halde Yokum !

Mart 29th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen haftanın gündeminde daha basılmadan toplatılan kitap vardı. Konuyla ilgili herkes düşüncesini yazdı.

Ben herkesin bu konuda düşüncelerini yazmasını çok yanlış buluyorum. Böyle giderse yakında Japon’lar yada Çin’liler ‘’Düşünce Okuyan’’ bir alet de geliştirirler. Nasıl ‘’Yalan Makinası’’ yapıldı, ‘’Düşünceokur Makinası’’ nın da icadı yakındır. Bu nedenle altı üstü bir kitap, daha basılmadan toplatılmış, bu konuyu o kadar büyütüp ‘’Düşünceokur Makinası’’ icad çalışmalarını, düşündüğümüz herşeyi yazıya dökerek, hızlandırmayalım. Şunun şurasında 60, 70 sene daha ömrümüz kaldı bırakın rahat rahat düşünelim ! Ama sakın ha yazmayalım. Bırakın yazmayı öyle ulu orta telefonda falan da düşüncelerinizi belirtip rahatınızı bozmayın. Hatta kendinizi dost meclisinde sanıp yüksek sesle falan da düşünce paylaşımına girişmeyin. Etraftan duyan falan olur, yanarsınız maazallah !

Düşünülecek konu çok. Güzel ülkem de konu sıkıntısı hiç çekilmez. Hergün, her dakika bir yeni konu gündeme düşer, eskilerini hemen unuturuz. Ne güzel unutun işte!  Hadi şimdilik düşünüyorsunuz, yazmak niye ?

Bizim konumuz turizmde de yorumlanacak,  yazılacak  haberler o kadar çok ki…

Mesela bakın haberlere;

’Nevşehir merkeze bağlı Göreme Beldesi’nden Ürgüp İlçesi’ne giden Japon turistleri taşıyan otobüs, virajı alamayarak girdiği tarlada devrildi. Kazada, otobüs sürücüsü ve tur rehberi ile 20 Japon turist yaralandı. Turu düzenleyen acentacıların adamları olayi görüntülemeye çalışan habercileri dövüp, kameralarını kırdılar.’’ Şimdi bu konuda düşünelim ama sakın ola ki ‘’ bu kaçıncı kaza, hala önlemler alınmadı mı, denetimler neden yapılmaz, gazeteciler neden dövülüyor…’’ gibi sorular sorup, olayın derinlemesine araştırılmasını istemeyin, yazmayın. Yalnızca düşünün ve ‘’sezon başında inşallah bu bir uyarı olur, geçen yillardaki gibi ölümle sonuçlanan turizm kazalarından bizi Allah korur’’ diye inşallah, maşallah ile yetinin.

Mesela önünüze şöyle bir haber mi geldi;

‘’Bodrum, Fethiye, Marmaris, Didim, Kuşadası’nda yaz sezonu öncesi jigolo operasyonu yapıldı, 6 kişi gözaltına alındı!..’’
Ne gerekçeyle gözaltına alındılar, gözaltında ne soruluyor, zengin kadınlarla yatıp kalkmakla mı suçlanıyorlar? Sormayın böyle sorular. ‘’Operasyonlar yazın genişletilirse, otellerde, tatil köylerinde, restoranlarda, barlarda, diskolarda bu yıl, tam da işlerin iyi gideceği bir turizm yılında, inşallah eleman sıkıntısı çekilmez, ‘’ diye düşünüp, dua edin.

Mesela masanıza ‘Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)’ın turistik tesislerde de 24 yaşın altındaki ziyaretçilere de alkol verilmesini yasaklayan’’ bir haberi mi geldi?

Hemen kızıp ‘’yok artık’’ falan diye yazıya sarılmayın.  S.Arabistanı falan düşünüp Allah’a şükredin, hiç değilse 24 yaşından sonra zıkkımlanabiliyorsunuz! Turistler de büyüyüp gelsinler.

Dedik ya bizde haber sıkıntısı çekilmez diye. Şu anda bilgisayarımıza bir haber düştü.

Avusturya Büyükelçiliği, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Efes kazılarına ve iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin geliştirilmesine sağladığı katkılardan dolayı “Büyük Altın Şerit Şeref Madalyası” verdi.

Ne güzel diye gururlanın. Hasankeyf, Zeugma, Allianoi…falan aklınıza gelebilir , düşüncelerinizi kendinize saklayın, Tanrı’dan suların çekilmesini dileyin. Çok meraklıysanız adaklar adayın.

Yani siz siz olun her haberi yazıp, yorumlamayın. Şimdilik düşünebilirsiniz. ‘’Düşünceokur Makinası’’ icad edilince onu da yapamayacaksınız. Zaten o zaman, tekrar gelmesi yaklaşan Dekart (Descartes) da yine planetimizde yerini alıp, 400 yıl önceki sözünü günümüze uyarlayacaktır.

Düşünüyorum O Halde Yokum ! ( ya da içerdeyim )

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ITB den gelen güzel haberler önce Japonya’daki deprem ve tsunami ile yerini üzüntüye bıraktı. Ardından nükleer santrallardeki radyasyon sızıntıları sadece Japonya’yı değil Asyanın doğu kıyılarındaki ülkeler ile Pasifik’e kıyısı olan ülkeleri de endişeye sevketti.

Previous Entry

‘’Mustafa Kemal Atatürk, Al Mahrusa yatıyla Marmara’da gezinti yaptığı sırada konuğu olduğu Mısır eski Hıdivi Abbas Hilmi Paşa’nın Bursa’da bir kaplıca otel yaptırmak üzere şirket kurma isteğine olumlu yanıt verdi. Bunun üzerine, 20 Şubat 1928’de Bursa Kaplıcaları Türk Anonim Şirketi kuruldu. Merkezi İstanbul’da olan şirketin amaçları, kuruluş sözleşmesinde şöyle sıralanmaktaydı;

Next Entry