Suat Tore
World of Traveller

Karnaval ile Ülke Tanıtımı ve Marka olmak…

Mart 8th 2011 in Türkçe yazıları

Ülkelerin tanıtım için kullandıkları enstrümanların bir yenisine daha tanık olduk. Seyşel adaları da tanıtım için bir karnaval düzenlemeye başladı. 4-6 Mart tarihleri arasında ilki geçekleşen Uluslararası Seyşel Viktorya Karnavalı ile Seyşel adaları turizmde yeni bir hamle başlatıyor. Afrika’nın doğusunda Madagaskar’ın üstünde yer alan ve 115 adadan oluşan bu adalar ülkesinde Başkent Viktorya, bundan böyle her yıl Mart ayı başında bu karnaval ile tüm Dünyadan daha fazla sayıda zengin turist çekmeye çalışacak.

Yıllarca Fransızların lüks tatil cenneti olarak duyduğumuz ve geçtiğimiz yıllardaki kısıtlı ulaşım olanakları nedeniyle de zengin turist destinasyonu olarak tanınan Seyşel adaları bu özelliğini hala koruyor. Mart ayı yüksek sezon olmamasına rağmen 5 yıldızlı otellerin standart oda fiyatları 1.000.-Euro’lardan ve yüksek sezonda aynı odalarda bu rakamlar 3.000.-Eurolardan başlıyor. Bir ülke çok zengin olmayabiliyor ama yine de kaliteli ve zengin turist destinasyonu olabiliyor. Diyeceksiniz ki kardeşim bu ülkeye kaç turist gidiyor? Hemen söyleyelim; 2010 da gelen turist sayısı bu yıla kadar ki en yüksek rakamı oluşturmuş. Yaklaşık 175.000 yabancı turist. Ama durun hemen burun kıvırmayın bu rakam ülke toplam gelirinin %21 ini oluştururken, ülkenin toplam döviz girdisinin de % 60 ının turizmden gelmesini sağlıyor. Yabancı turistin ortalama kalış süresi 10.2 gün. Ülkenin nüfusu 87 bin ve bu rakamın %15 e yakın bölümü turizm sektöründe çalışıyor. Ülkede işssizlik yok. Bu bilgilerden sonra bazı rakamları ülkemiz rakamları ile karşılaştırabilirsiniz !

Turizmde ana pazarlarını Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Gelen turistin %80 i Avrupa’dan. Başta Fransa olmak üzere İngiltere, İtalya ve Almanya en çok turist gönderen ülkeler. Bu ülkeleri Güney Afrika, Rusya, Orta Doğu, Çin ve Güney Kore’li zengin turistler teşkil ediyor. Seyşel tamamiyle bir tatil ülkesi. 3 S satıyor.( Deniz,Kum ve Güneş ) Balayı, romantik turlar ve aile turları öncelikli. Doğasını korumuş ve koruma önlemlerini sürekli artırıyor. Volkanik dağlar ve etekleri ile ülke yemyeşil. Başkent Viktorya’nın da olduğu ana ada olan Mahe adasının etrafını arabayla gezerek bu beyaz kumlu geniş plajları keşfetmek ve ormanlık alanlarda doğa gezileri yapmak en büyük turistik atraksiyonları. Hemen herkes ana dilleri Creole dışında mutlaka Fransızca ve Ingilizce biliyor. Para birimi Rupi ve 1 USD = 12 Rupi. Türkiye’den 2 saat ileride. Tropikal meyve ve sebzeler ve tabii balık bol ve ucuz.

Turizm başkanları Alain St. Ange öncülüğü ile 6 ay once başlatılan karnaval hazırlıkları için ülkenin tüm özel ve devlet kurumları destek vermiş, sponsor olarak karnavalın bir ucundan tutmuş. Devlet Başkanları hem açılış günü hem karnavalın ilk günü saatlerce konukları ile birlikte ve adeta organizasyonun bir parçası olarak karnavala destek verdi. Karnavala 19 ülkeden 65 kuruluş katıldı. Katılımcılar arasında Hindistan, Fransa, Italya, Çin, Rusya, Güney Afrika, Güney Kore, Arab Emirlikleri, Ingiltere, Tanzanya, Endonezya, Zimbabwe, Zanzibar, gibi ülkelerin yanında Seyşel kuruluşları ve okulları da yerel giysileri, dansları ve müzikleri ile Karnavala çoşku kattılar.

Yerli ve yabancı sanatcıların davet edildiği organizasyona ABD’li ünlü şarkıcı ve BM tarım örgütü (FAO ) Şeref Başkanı Dionne Warwick de onur konuğu olarak çağrılanlar arasındaydı. Tüm Dünyadan 40 yabancı medya mensubu davet edilerek bu karnavalın tanıtımı için 6 gün boyunca mükemmel bir evsahipliğinde ve profesyonel bir organizasyon içinde ağırlandılar. Seyşeller 1980 li yılların sonundan itibaren bir marka. Yıl boyu neredeyse aynı kalan sıcak iklimin de verdiği avantajla bir balayı ve tatil ülkesi. Seyşellerin bugüne kadar nasıl bir turizm markası olduğunun kanıtında bu organizasyon çok basit bir örnek teşkil etti. Ülkelerine daha fazla zengin turist getirme, kaliteden ödün vermeden bir marka olma, rekabet koşulları ile ellerindeki ürünün değerini düşürmeyip aksine daha üst seviyelere çıkarma çabaları belirgin bir şekilde görülüyordu. Hilton, Four Seasons, Le Meridien gibi uluslararası zincirler adaların değişik bölgelerinde yeni resort tesisler açıyor. Mairutus, Madagaskar ve Maldiv gibi Hint okyanusundaki diğer adalarda resort tesisleri olan Constance, Maia gibi bölgesel lüks otel zincirlerinin yanısıra Kempinski ve Banyan Tree gibi markalar da Seyşellerde lüks tesisleri ile yerini alıyor.

Rio Karnavalı ünlüdür, hemen Brezilya’yı hatırlatır, Mardi Gras New Orleans ile bütünleşmiştir, Karayip adalarının hemen hepsinde ülkeleri ile özdeşleşmiş benzer karnavallar yapılır, Meksika’da da hemen her şehrin bir fiestası vardır, Ispanya’da La Tomatino, Almanya da Oktober Fest tüm dünyadan turist çeken marka etkinliklerdir. Şimdi Seyşel’de bu alana katılıyor.

Zengin kültürümüzle özdeşleşmiş geleneksel festivallerimizi uluslararası markalar arasına katarak daha çok ve daha kaliteli turist dileklerimizle yazımızı sonlandıralım.

e-mail: [email protected]


One comment to...
“Karnaval ile Ülke Tanıtımı ve Marka olmak…”

[…] zengin turistler teşkil ediyor. Seyşel tamamiyle bir tatil ülkesi. 3 S satıyor. … https://www.suattore.com/?p=521 .. Share and […]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

We start New Year with new hopes however unrest that started in North African countries affected world tourism. We always write same thing; tourism can be done in peaceful environments. First visit to Tunisia was from Turkish tourism professionals lead by the Association of Turkish Travel Agencies (TÜRSAB).

Previous Entry

ITB de geldi geçti. Bu yıl tüm önemli pazarlarımızdaki fuar dönüşlerinde yüzler gülüyor. WTM sonrası İngiliz pazarından beklentiler 3 milyon turistlere, Hollanda ve İtalya pazarlarından 1er milyonlara kadar çıkarken, son olarak da Alman pazarından ITB uzmanlarından aldığımız izlenimlerde en az 4.5- 5 milyon Almanın bu yıl ülkemize geleceği şeklinde telaffuzlar ediliyor.

Next Entry