Suat Tore
World of Traveller

Rüzgar çok iyi, yelkenler dolar, Aman alaboraya dikkat !

Mart 15th 2011 in Türkçe yazıları

ITB de geldi geçti. Bu yıl tüm önemli pazarlarımızdaki fuar dönüşlerinde yüzler gülüyor. WTM sonrası İngiliz pazarından beklentiler 3 milyon turistlere, Hollanda ve İtalya pazarlarından 1er milyonlara kadar çıkarken, son olarak da Alman pazarından ITB uzmanlarından aldığımız izlenimlerde en az 4.5- 5 milyon Almanın bu yıl ülkemize geleceği şeklinde telaffuzlar ediliyor. Sonuçta da 2011 yılı sonunda 30 milyon turisti aşacağız ifadelerini duyuyoruz. Turist rakamlarında Dünya turizm istatistiklerinde ilk 7-8 sıra içesindeyiz. Ne güzel! Bu büyük başarı.

Ama ya gelir ?

Oteller dolacak, acentalar, havayolları çok çalışacak. Yoğun talep ile fiyatlar elbette geçen yıla oranla yükselecek. Otelci havayolcu ve tur operatörü ile acentacının geliri daha da artacak. Erken rezervasyonlar ve yurtdışı paket satışları ile bu yaz tesislerde yer bulmak sorun olacak ve otelciler de münferit satışlarda fiyatlarını daha da yükseltecekler. Tüm bunlar turizm gelirimizi toplamda artıracaktır. Ama kişi başı turist harcamasında 500 USD lerde dolaşan bantı ne kadar artırabilecegiz o meçhul? Turtist yoğun bölgelerimizdeki herşey dahil sistemi ile turistin harcamaları ne kadar yükselebilir? Çarşı, pazar, lokantacı ve diğer turist beklentili esnaf gelirini ne kadar artırabilir, bunu bilmiyoruz.

Artık geliri daha yüksek turizm çeşitlerine yoğunluk vermemizin zamanı gelmedi mi? MICE turizmde birkaç uluslararası etkinlik dışında neredeyse hiç yokuz. Münferit çabaların dışında birçok pazarda alternatif turizm çeşitlerine dönük pazarlama çalışmalarımız yok gibi. Uzakdoğuda, Asya’da, Latin Amerika’da kitle turizm fuarları dışında daha yüksek gelir getirici MICE fuarlarına katılmamız neden düşünülmez? Bu bölgelerdeki kongre, spor, sağlık, din, luxury..vd. turizm fuarları ne zaman takvime alınacak?

Artık ülkemize şu kadar turist geldi, turist sayısında rekor kırdık gibi övünmeler yerine, gelirimiz şu kadar arttı, turizm gelirinde rekor kırdık demeye başlamalıyız. Bunun için de deniz, kum ve güneşe ağırlıklı kitle turizminin yanında yüksek gelir getirici yukarıda sözünü ettiğimiz alternatif turizm çeşitlerine çok daha fazla ağırlık vermeliyiz.

****

Ülkemiz ile aynı pazarlardan turist ağırlayan başta Tunus ve Mısır’daki karmaşalar ve Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeni ile bu ülkelere olan talebin ülkemize kaymasının konaklama rezervasyonlarında birçok sorunu da beraberinde getireceğinin farkında olmalıyız.

Sayın Bakan’ın ITB deki basın toplantısında bu konuyu vurgulayıp, özellikle çifte rezervasyona dikkat çekmesi ve bunu kasıtlı yapanlara ağır cezalar verileceğini açıklaması yerindedir. 1980 li yıllarda başımızı çok ağrıtan ve daha sonraki yılları da etkileyen çifte rezervasyon konusu talebin çok olduğu yıllarda en çok yaşanan olumsuzluktur.

Bu yüzden bu yıl rüzgar çok iyi başladı, hızını da son aylarda artırdı, tüm yelkenler doldu.

Artık yelkenler fora demenin zamanı ama ters rüzgarlara dikkat! Alabora olduk mu tekneyi döndürmek zaman alır, sonrasında da yarışa çok gerilerden başlarız!

[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ülkelerin tanıtım için kullandıkları enstrümanların bir yenisine daha tanık olduk. Seyşel adaları da tanıtım için bir karnaval düzenlemeye başladı. 4-6 Mart tarihleri arasında ilki geçekleşen Uluslararası Seyşel Viktorya Karnavalı ile Seyşel adaları turizmde yeni bir hamle başlatıyor.

Previous Entry

ITB den gelen güzel haberler önce Japonya’daki deprem ve tsunami ile yerini üzüntüye bıraktı. Ardından nükleer santrallardeki radyasyon sızıntıları sadece Japonya’yı değil Asyanın doğu kıyılarındaki ülkeler ile Pasifik’e kıyısı olan ülkeleri de endişeye sevketti.

Next Entry