Suat Tore
World of Traveller

Atatürk’ümüzün emaneti emin ellerde

Nisan 13th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen hafta ziyaret ettikten sonra yazmaya başladığımız, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bastonuyla yerini bile işaret ettiği Bursa Çelik Palas otelinin yenilenme öyküsü de şöyle;

Emekli Sandığı’na ait son otel olan Çelik Palas’ın özelleştirilmesi için 2006 yılında düğmeye basıldı. Ve Çelik Palas 2007 yılının Ağustos ayında 38 milyon 900 bin dolar ile en yüksek teklifi veren MSN Yapı Yatırımları İnşaat, Turizm, Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin oldu. MSN Holding’in yarınlara taşımak için devraldığı Çelik Palas’ta Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun da 15 Ekim 2007 tarihinde satışı onaylaması ile tarihi bir dönüşüm başladı.

Bu kapsamda yaklaşık bir buçuk yıl  süren renovasyon çalışmalarının ardından, Çelik Palas 55 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamen yenilendi. Otelin iç organizasyonu MOB firması tarafından yapıldı. 200 kişi istihdam eden otelin Premium Suit, Superior Suit, Junior Suit, Deluxe Suit, Executive Suit ve King Suit olmak üzere toplam 141 odası bulunuyor Marmaray’ın danışmanı, İTÜ eski Rektörü, İnşaat Fakültesi Betonarme ve Yüksek Mukavemet Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Nahit Kumbasar tarafından, çok özel düğün ve balolar için, hiç sütunsuz, 6 metre yüksekliğinde ve Tik Ağacı ile kaplanmış toplam 1.500 bin kişilik bir balo salonu oluşturuldu.

Çelik Palas Oteli’nin hemen yanında yer alan, Atatürk’ün Bursa ziyaretlerinde istirahat ettiği ve tamamlandığında Atatürk Palas adını alacak Küçük Otel’in renovasyonu Mayıs ayında tamamlanacak. Atatürk Palas’ın renovasyonu sırasında, 1930 yılında dönemin ünlü mimarı Guilio Mongeri’nin, Mona Lisa’nın tablosunda olduğu gibi altın oran kullanarak imkansızı başardığı tarihi kolonlar da gün yüzüne çıktı. Bu kolonların bir diğer eşini mimarlık tarihinde üstünlüğü tartışılmayan Frank Lloyd Wright, Mongeri ile aynı yıllarda Amerika’da S.C.Johnson& Son Administration Building’te kullanmış ve dünyanın en büyük mimari ödülünü almış.

MSN Yapı Yatırımları A.Ş.’nin . Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kırcal otelin tarihi, kültürel ve manevi değerlerini ön planda tutarak Atatürk’ün bu emaneti için tüm renovasyonda en iyileri aramış ve tesise uygulamış. Ahşap kaplamalarının tamamı Brezilya’dan ithal edilmiş. Banyolar için ünlü heykeltıraş Mikelanjelo’nun heykellerinde kullandığı mermerler İtalya’dan getirilmiş. Halı ve ve duvar kağıtları Amerika’dan, tüm vitrifiye malzemeler, Alman Grohe firmasından satın alınmış ve Otel’in merkezi lokasyonu gereği,  misafirlerin dış ortamdaki seslerden etkilenmemesi için tüm doğramalar Alman Schüko firmasına yaptırılmış. Odalarının tümünde, geniş bantlı hızlı internet erişimi, telesekreterli dijital telefonlar, Plazma ekran televizyonlar, DVD player ve ipod dock istasyonları gibi yüksek teknoloji ürünlerine yer verilmiş. Çelik Palas’ın hemen yanı başında renovasyonu devam eden ve Atatürk’ün en bilinen dans fotosuna mekan olan Atatürk Palas ise Mayıs ayında hizmete girecek. Bu bölümün çalışmaları sırasında ABD’li mimar ve vitray ustalarının titizlikle çalıştıklarını görünce Atatürk’ün emanetine verilen önemin büyüklüğünü de anlamış olduk.

Bursa kent kültürünün en önemli simgelerinden biri olan ve üst düzey misafirleri ağırlayacak Atatürk Palas için otelin genel müdürü Y. Birol Kaymas, “Atatürk’ün bizzat dans ettiği, toplantılarını yaptığı, misafirlarini ağırladığı ve 1950’li yıllarda kapanarak atıl bir hal alan bu binaya hak ettiği değeri vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Atatürk Palas mimari açıdan dünyaca önemli bir yapı. Renovasyon sırasında, tarihi bir hazine olmasına rağmen daha önce üzeri kapatıldığı için unutulan, 1930’lu yıllarda dönemin ünlü mimarı Guilio Mongeri’nin ‘altın oran’ kullanarak imkansızı başardığı tarihi kolonlar gün yüzüne çıktı.  Bu kolonların bir benzerini aynı yıllarda Frank Lylod Wright, Amerika’da S.C.Johnson&Son Administration Building’de kullanarak dünyanın en büyük mimarı ödülünü almış. O dönemde dünyanın iki ayrı ucunda birbirine bu kadar benzer paragon yapılar yapılması oldukça şaşırtıcı” diyor.

Çelik Palas ziyaretimizden geçen haftada yazdığımız gibi güzel duygular ile çok mutlu ayrıldık. Mutluluğumuz Atatürk’ümüzün bizlere emaneti olan bir tesisin emin ellerde olduğunu gözlerimizle görmemiz ile daha da arttı.

[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

‘’Mustafa Kemal Atatürk, Al Mahrusa yatıyla Marmara’da gezinti yaptığı sırada konuğu olduğu Mısır eski Hıdivi Abbas Hilmi Paşa’nın Bursa’da bir kaplıca otel yaptırmak üzere şirket kurma isteğine olumlu yanıt verdi. Bunun üzerine, 20 Şubat 1928’de Bursa Kaplıcaları Türk Anonim Şirketi kuruldu. Merkezi İstanbul’da olan şirketin amaçları, kuruluş sözleşmesinde şöyle sıralanmaktaydı;

Previous Entry

Şimdi hoppala diyeceksiniz. Düne kadar Türkiye ucuz, kişi başı turist harcaması 500 ABD doları seviyelerinde dolanıyor, oysa birçok rakip ülkede bu rakam 1000 dolarlarda diye yaziyordun ne oldu şimdi diyebilirsiniz.

Next Entry