Suat Tore
World of Traveller

Türkiye artık pahalı bir destinasyon !!!

Nisan 20th 2011 in Türkçe yazıları

Şimdi hoppala diyeceksiniz. Düne kadar Türkiye ucuz, kişi başı turist harcaması 500 ABD doları seviyelerinde dolanıyor, oysa birçok rakip ülkede bu rakam 1000 dolarlarda diye yaziyordun ne oldu şimdi diyebilirsiniz.

Ama bu farklı bir istatistik haberi. Hep yazarız ya; İstatistik rakamlar ile dans etme sanatıdır diye. Kimi kişi başı gelirimiz 10 bin doların üstünde der, kimi de daha 4000 dolar bile olmadı.. Kimi enflasyonu, sırt kaşıma tarağı, davul tozu, minare gölgesi ile % 10 ların altında açıklar, domatesi, peyniri, eti artık nasilsa yiyemiyorlar diye hesaba katmaz, işte bu da öyle bir istatistik işte!

Bakın Türkiye nasıl, hangi ürünlerde ve kime göre pahalı olmuş;
İrlanda devleti ve İrlanda Bankası’nı temsil eden ve İrlanda Finansal Düzenleme Kurumu’nun kontrolünde çalışan Post Office Ltd tarafından yayınlanan raporda, turistlerin en çok kullandığı 8 kalem mal ve ürünün ülkelere göre fiyatları açıklanmış. 2010 ve 2011 yılları arasında Türkiye’deki fiyatlar 4,62 Pound düşmesine rağmen, Portekiz ve İspanya gibi rakip destinasyonlardaki fiyatlar Türkiye fiyatlarının neredeyse yarısı civarında.
Post Office Ltd tarafından açıklanan yeni Tatil Maliyetleri Raporu, Portekiz ve İspanya’daki fiyatların 2010’daki büyük düşüşün ardından hala düşmeye devam ettiğini gösteriyor. 2010 yılında Portekiz’de yüzde 42 ve İspanya’da yüzde 40 düşüş gösteren ve 8 kalemden oluşan mal ve ürünler, 2011’de de düşmeye devam etmiş. 2010 da Portekiz’de 38,61 ve İspanya’da 39,46 Pound olarak hesaplanan 8 kalem ürün 2011’de sırasıyla 32,84 ve 36,68 olarak hesaplanmış. Buna göre Portekiz’deki fiyatlarda yaklaşık yüzde 17 ve İspanya’daki fiyatlarda ise yüzde 7,5’lik bir düşüş gerçekleşmiş.
Hesaplamaya dahil edilen 8 mal ve ürün şunlardan oluşmuş:
Bir fincan kahve
Bir şişe yerel bira
Bir adet kutu kola
Bir şişe su
Bir adet güneş kremi
Bir adet haşarat spreyi
Bir paket Marlboro sigarası
İçinde bir şişe yerel şarap bulunan iki kişilik akşam yemeği

***

İrlandalı Post Office şirketi tarafından hazırlanan ve tatilde en çok kullanılan 8 ana ürünün ülkeler bazındaki fiyat karşılaştırmasının yapıldığı Seyahat Maliyetleri Barometresi 2011 çalışmasına göre Adalılar için en ucuz destinasyon Portekiz oluyor.
Britanyalı tatilciler için yurtdışına seyahatlerde sıklıkla kullanılan; Kahve, Bira, Kola, Soda, Güneş Kremi-15 faktör, Sinek kovucu, Tütün gibi ürünlerle 2 kişilik 3 öğün yemeğin ülkeler bazındaki maliyetlerini karşılaştıran araştırmada 36 ülkenin kapsandığı fiyat/maliyet araştırmasına göre, Türkiye en ucuz 16’oncı ülke olurken, toplam maliyetlerde, İspanya ve Yunanistan’dan daha pahalı, Fransa ve Mısır’dan daha ucuz olarak açıklanıyor.

E, doğru tabii. Herşey dahil ülkemizde 7 pounda(Sterline ) bol yıldızlı tesislerimizde kalan Adalılar bu yıl artık o fiyatlar ile biraz nostalji yapıp, ilerde torunlarına tatillerini ballandırarak anlatırlar. Ama uyandık artık ya bu yıl aynı tesiste herşey dahil 8-9 sterlin öderler!

Bu yıl Adalılar güney tesislerimizde herşey dahil sistemde eğer boş yer bulabilirlerse esas misafirlerimiz olan Rus ve Almanlar’dan daha fazla para sökülecekler. Hele otel dışına çıkıp şöyle orta karar bir restoranda bir şiş kebab, bir şişe kırmızı şarap ile akşam yemeklerini süslerlerse istatistiklerini yeniden gözden geçireceklerdir.

Aynı akşam yemeğini, methini çok duydukları İstanbul’un Boğaz kıyısında hallice bir restoranda bir balık ve şarap eşliğinde taam etmeyi düşlerlerse gelecek yıl istatistiklerinde kazık için odun yada metal gibi benzeri ürünleri de endekslerine katacaklardır.

Son dakika:Az önce aynı İrlandalı şirketin yeni haberi posta kutumuza geldi. Şirket ‘’Türkiye’de tatil maliyetleri İngilizleri cezbedecek düzeye indi’’ diyor. Yani anlaşılan bu yıl yine kişi başı gelirimiz 500 dolarlarda kalıp, yükselmeyecek. Ama merak etmeyin bizim istatistik uzmanlarımız bu rakamı da 1000 dolarların üstüne bir çırpıda çıkartırlar!!

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta ziyaret ettikten sonra yazmaya başladığımız, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bastonuyla yerini bile işaret ettiği Bursa Çelik Palas otelinin yenilenme öyküsü de şöyle;

Previous Entry

These three elements are essential for the development of tourism, just as the three elements; accommodation, transportation and agent at the tourism marketing.

Next Entry