Suat Tore
World of Traveller

Antalya başardı, İzmir sıra sende

Mayıs 31st 2011 in Türkçe yazıları

Haber güzel; Dünya kongre şehirleri sıralamasında İstanbul 109 kongre ile Dünya 7. olurken,  Antalya da 23 kongre ile 79. ve İzmir ise 6 kongre ile 284. oldu.

Bu sıralama ABD dışındaki tüm Dünya ülkelerini kapsıyor.İlk 100 de yer alan Antalya artık bir kongre şehri sayılır ama bu güzel şehrimizin coğrafi avantajlarını kullanarak daha yukarılara çıkması gerekir. Bu nedenle yapacakları çok şey var. Geçen hafta çok önemli kongre turizmi fuarlarından biri olan IMEX de kongre turizminin en büyük birliği olan ICCA’nın 2014 yılı genel kurulunu  Antalya’da yapma kararını açıklaması Antalyalı dostları çok sevindirmiştir. Şimdi hedef IAPCO – Dünya Kongre Organizatörleri Birliği  genel kurulu olmalıdır . Son yıllarda Asya ülkelerinde gerçekleşen bu birliğin genel kurulu Antalya’da yapılmalıdır.

1992 yılında o zamanlar Cenevre’de düzenlenen neredeyse Avrupa’nın tek kongre ve Incentive fuarı olan EIBTM’de Avrupa Kongre Şehirleri Birliği EFCT’nin başkanı sevgili Tuula’nın (Lindberg) bana Istanbul’un da artık bir kongre şehri olarak adını duyurması gerektiğini, bir kongre ve ziyaretçi bürosunun kurulmasının zorunluluğunu, 1994 yılında yayınlamaya başladığımız MeeTurkey’lerde de bunu konu etmem için söylediklerini güzel anılarım arasında hatırlıyorum. Sonrasında sevgili Sevil Ören ve Tuula ile Istanbul’da yaptığımız toplantıları, bu konudaki uğraşlarımızı  ve nihayetinde 1997 de Istanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosunun kuruluşunu hatırlarken, bu uzun yolda bir nebze de olsa bizim  katkılarımızı da gururlanarak anımsıyorum. Ve artık şimdi İstanbul bir Dünya kongre şehri.

Sayın Başkan Murat Yalçıntaş’ında dediği gibi “İstanbul 2000’li yılların başında bu listeye yılda yaklaşık 20 kongre ile 40’ncı sıradan girebiliyordu. 10 yılda kongre sayısını hızla artırarak dünyada ilk 10’a girmemiz çok önemli bir başarıdır. Bu başarıda da kuşkusuz ICVB kadar kongre düzenleyen acentelerin çalışmaları ve ulusal dernek ile birliklerin çok büyük katkısı var. Tabii uluslararası standartlardaki kongre merkezleri ve otellerimizin servis kaliteleri de büyük rol oynadı. İstanbul’un bundan sonraki hedefi ilk 10’daki yerini sağlamlaştırarak korumak ve önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 5’e girmek olmalıdır.”

Bu da mümkün olacak Sayın Başkan! İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu, ICVB, artık konusunun uzmanı.Çok uzun sürmez, önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk 5 gerçekleşecektir.

Bu köşede sık sık Kongre turizminin önemini ve gelir katkısını okumaktan bıkmışsınızdır.

Istanbul’da otel fiyatları son 10 yılda nereden nereye geldi? Istanbul’un yatak kapasitesi ne kadar arttı ? Uluslararası zincirler neden İstanbul’da yeni tesis açmak için yarışıyorlar ?…

Tüm bu soruların anahtar cevabında ICVB’nin son 10 yıldaki başarılı çalışmaları yer almaktadır.

Elbette, kültür, sağlık, spor…gibi turizm çeşitlerinin de önemi ve gelir artırıcı fonksiyonları vardır ve turizm ürünleri olarak ülkemize önümüzdeki yıllarda büyük artılar getirecektir.

Ancak özellikle şehir turizminde Kongre turizmi ve Kongre bürolarının önemi ilk sıradadır.

Bu nedenle turizme inananlar özellikle büyük şehirlerimizde hızla  Kongre ve Ziyaretçi büroları açmalı ve bu büroları da tıpkı Avrupa’da olduğu gibi ulusal bir büro içinde toplayıp, birlikte planlı ve örgütlü çalışmalar yapmalıdır.

Antalya Kongre Bürosunu ve bu büronun kuruluşundan, en son ICCA kongresini Antalya’ya kazandırmaya kadar zorlu uğraşlar veren sevgili Nizamettin Şen’i kutluyoruz. İnanıyoruz ki Antalya pek yakın zamanda tatil turizminde yakaladığı başarıyı bu pazarda da yakalayarak Dünya Kongre şehirleri sıralamasında hızla üst sıralara çıkacaktır.

İzmirli dostları da son yıllarda uluslararası kongre fuarlarında görmeye başladık. Bunların sonucunda, geçen yıl ev sahipliği yaptıkları 6 uluslararası kongre ile Dünya sıralamasında 284. şehir oldular. Izmir doğal güzelliği ve çağdaş yaşamı ile çok daha üst sıraları hakediyor. Bunun için de bu alanda yapmaları gerekli çok iş var.

İzmirli dostların öncelikle kongre bürolarını profesyonelleştirmeleri sanırız ilk görevleri olmalıdır. Mevcut kongre merkezlerinin yanında Kuşadası Kongre merkezinin de açılması ile bu kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bu nedenle sıra sende İzmir diyoruz.

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen haftanın haberlerine göre Shengen vizesini daha kolay alacakmışız. Avrupa Birliği (AB), Temmuz ayından itibaren Türklere vize alımını ‘basitleştirme’ uygulamasına başlayacakmış. Uygulamayla ilgili talimat Türkiye’deki bütün AB Konsolosluklarına gönderilmiş.

Previous Entry

Üniversite yıllarımızda, bazen Beyazid’ın sokak aralarında, bazen harçlığımızı çıkartmak için çalıştığımız Karaköy hırdavatçılar çarşısı sokaklarında tombalacılar olurdu. Üç numara tutturdunuzmu kaçak yabancı sigara, 5 numaraya da Iskoç viskisi kazanırdiniz. Viski kazananlar ertesi gün viski yerine içtikleri buzlu çayı anlatırlar, tombalacıyı arayıp dururlardı.

Next Entry