Suat Tore
World of Traveller

ATM-Dubai

Mayıs 9th 2011 in Türkçe yazıları

Arab pazarının en büyük turizm fuarı olan Arabian Travel Market – ATM  geçen hafta,  2-5 Mayıs tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşti.

Bu yıl fuara 70 ülke katılırken 20.000m2 lik alana 2.236 stand ile katılan turizm kuruluşları, 22.000 i aşkın ziyaretciyi ağırladı.

Türkiye 610 metrekarelik bir stand alanı ile fuarın en büyük standlarından biri olarak gövde gösterisi yaptı. Ayrıca Türkiye standının çevresine yerleşmiş çok sayıda kuruluşumuz da ülkemizden katılımın daha da büyük olduğunun göstergesiydi. Dubai Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin modern dekorasyonu ile hazırladığı standa ülkemizden otelci birlikleri, TÜRSAB ve bölgeler ile çok sayıda Arap pazarı spesialisti katıldı. Lüks turizm, kruvaziyer turizmi, havacılık, Orta Doğu turizm trendleri, teknoloji ve online pazarlama gibi konular fuarın bu yılki ana temaları arasındaydı.

Dubai’ye birkaç ay önce atanan müşavirimiz Sedat Gönüllüoğlu, kısa sürede pazara hakim olmuş ve Türkiye’nin Ortadoğu pazarında yükselen grafiğini daha da yükseltmek ve favori ülke konumunu artırmak için başarılı tanıtım çalışmaları da yapmış. Türk dizilerinin merakla izlenmesi üzerine de, Gönüllüoğlu bu dizilerin başrol oyuncularını Dubai’ye getirterek halkın Türkiye merakını daha da kışkırtmış. Dizilerin çekildiği bölgelere olan ilginin arttığını belirten Gönüllüoğlu, 2010 da BAE’den ülkemize %38 olan turist artışının bu yıl da artarak süreceğini belirterek  bu bölgedeki Arab turist trafiğinin özellikle daha çok harcayan zengin turist profilinde olduğunun altını çiziyor. Gönüllüoğlu ‘’Shopping Fest sayesinde çok ziyaretçi aldık. Dubai’de de Shopping Fest yapıldı, ancak bizim İstanbul Fest yeni ürünlerde de indirimi kapsadığı için daha cazip oldu. Bu yıl Kıvanç Tatlıtuğ İstanbul Shopping Fest’in tanıtım yüzüydü. THY ile yaptığımız çalışmada kendisini buraya getirdik. Emirliklerin en çok izlenen TV si, MBC kanalına çıkarak basın toplantısı yaptı. Bu da çok etkili oldu. Kendisinin burada çok hayranı var. Alınan rakamlar bize gösterdi ki gelenler genellikle Arap turistlerdi’’ derken Türk TV dizilerinin bile turist hareketini ne şekilde olumlu etkilediğini belirtiyordu.

Bölgede Mısır, Suriye, Ürdün gibi ülkelerde gelişen siyasi olaylar ile bu ülkelerden bu yıl gelen ziyaretci sayısı geçen yıl gibi olmayacaktır ancak  BAE, Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan gibi diğer Arab ülkeleri turist sayısı olarak olmasada gelir olarak bölge ortalamasını yükseltecek gibi görülüyor. Arap turistin Avrupalı turistten daha çok para harcadığı, Business uçmak istediği, VIP ya da özel hizmet almak istemeleri ve böylelikle ödedikleri ücretlerin daha fazla olması, yemeklerimizin birbirine yakın olması ve çeşitliliği, zengin masaları ve  her çeşidi tatmayı ve bolluğu sevmeleri bizim için avantajlı taraflar.
BEA dan Emirates, Etihad, Flydubai ve Air Arabia nın yanısıra milli havayolumuz THY de düzenli uçuşları ile bölgenin turist taşıyıcıları. THY nin %95 dolulukla bölgenin lider havayolu Emirates ile başabaş rekabeti dikkat çekici.

Bir diğer ilginç gelişme de Arab turistin eskiden bu yana alışık olduğu Istanbul ve Bursa dışında ülkemizin diğer bölgelerini de merak edip gezmek istemesi.

Sonuçta ATM de gosterdi ki Arab pazarında Türkiye hala moda destinasyon. Emirliklerdeki bu olumlu hava siyasi istikrar sağlandıkça bölgenin diğer ülkelerinde de kısa sürede tekrar görülecektir.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçtiğimiz son iki hafta Türki Cumhuriyetlerde gerçekleşen iki önemli turizm fuarına katıldık. Bunlardan ilki Kazakistan Almaty’de gerçekleşen KITF ve diğeri geçen hafta Azerbaycan Bakü’de gerçekleşen AITF turizm fuarları idi.

Previous Entry

Bu yıl Kuzey Kıbrıs’ın yurtdışı turizm fuarlarına daha yoğun olarak katıldığını gözlemledik.

Next Entry