Suat Tore
World of Traveller

Hayırdır, Shengen Vizesi Kolaylaşıyor !

Mayıs 24th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen haftanın haberlerine göre Shengen vizesini daha kolay alacakmışız.

Avrupa Birliği (AB), Temmuz ayından itibaren Türklere vize alımını ‘basitleştirme’ uygulamasına başlayacakmış. Uygulamayla ilgili talimat Türkiye’deki bütün AB Konsolosluklarına gönderilmiş.

‘Basitleştirme ve Uyumlaştırma’ adı altında yeni vize politikası uygulanacak ve yeni uygulama vize alım süresini kısaltacakmış. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle, aralarında Türk iş adamlarının da bulunduğu bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de vize konusundaki ‘sabırsızlığın’ farkında olduğunu belirterek, ‘Temmuz ayından itibaren yeni uygulamaya geçiyoruz’ açıklaması yapmış. Füle, mevcut vize rejimine rağmen Avrupa’daki Türk işçileri ve Türk iş adamlarının Avrupa ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, AB’nin Adalet ve İçişleri Konseyi’nin vize konusunda ‘yeni bir perspektif’ ortaya koyduğunu söylemiş. Füle, Temmuz ayından itibaren vize alımını ‘basitleştirecek’ bu uygulamanın, vizelerin tamamen kaldırılması sürecindeki ‘ilk adım’ olduğunu söylemiş. AB ülkelerinin Temmuz ayından itibaren uygulamaya koyacağı ‘vizelerin basitleştirilmesi’ politikası, Türkler açısından yenilikler getiriyormuş. AB Komisyonu Temsilcileri, vizelerin daha çabuk ve daha kolay alınacağını belirterek, bu adımın ‘Vizelerin Kaldırılması’ öncesindeki adım olduğu, vizelerin kaldırılmasına geçişin daha çabuk olacağını kaydettmişler. Temmuz ayından itibaren konsolosluklara giden Türk vatandaşlarının ‘Vizelerin basitleştirilmesi ve uyumu’ çerçevesinde karşılaşacakları yenilikler de  şunlarmış:

-Vizeler için istenen belgeler ‘en aza’ indirilecek.
– Vize başvurusu yapıldıktan sonra işlem süresi 15 günü geçmeyecek.
-Vize için başvuranlara tüm konsolosluklar ‘tek tip belge’ doldurulmasını isteyecek.
– AB vizesi için başvuru ücreti 35 Euro’ya inecek.
– 12 yaşından küçük çocuklar, emekliler, engelliler, öğrenciler, gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve AB’de yakın akrabası bulunanlar vize ücretinden muaf tutulacak.
– AB’ye sık sık seyahat eden meslek grupları için uzun dönemli ve çok girişli vizeler verilecek.

***
Valla, lütfetmişler ! Ne oldu böyle, AB üyeleri ekonomik sıkıntının farkına mı vardılar. Ne güzel çeşitli zorluklar çıkararak 1 aylık vize verip her seferinde 60 Euro cukkalıyorlardı. Yoksa istatistiklerden Türklerin seyahate daha çok çıkmaya başladıklarını keşfedip, rakamı 35 Euro’ya çekip sürümden mi kazanacaklar ?

Bu kolaylıklarla vizelerin kaldırılmasına geçiş de daha çabuk olacakmış ! Ne zaman? Bizi AB ye aldıkları zaman mı? Ülkemize vizesiz girerler, 1 aylık emekli maaşlarının yarısını bile harcamayarak güzelim tesislerimizde aylarca kalırlar, biz hala daha bir fuara gidebilmek icin 35 Euro verip, 15 gün konsolosluk kapılarında bekleyecegiz.!!

Hani nerede ülkelerin karşılıklı eşitlik ilke ve uygulamaları?

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu yıl Kuzey Kıbrıs’ın yurtdışı turizm fuarlarına daha yoğun olarak katıldığını gözlemledik.

Previous Entry

Haber güzel; Dünya kongre şehirleri sıralamasında İstanbul 109 kongre ile Dünya 7. olurken, Antalya da 23 kongre ile 79. ve İzmir ise 6 kongre ile 284. oldu.

Next Entry