Suat Tore
World of Traveller

Türki Pazarlarda bir iyi, bir kötü tanıtım !

Mayıs 3rd 2011 in Türkçe yazıları

Geçtiğimiz son iki hafta Türki Cumhuriyetlerde gerçekleşen iki önemli turizm fuarına katıldık. Bunlardan ilki Kazakistan Almaty’de gerçekleşen KITF ve diğeri geçen hafta Azerbaycan Bakü’de gerçekleşen AITF turizm fuarları idi.

Önce sonuncusundan başlayalım, çünkü kızgınız.

İlk gün fuarı gezen bir yabancıya AITF fuarında Türkiye varmıydı diye sorsanız herhalde alacağınız cevap ‘’fuarın partner ülkesi idi ama içerde standlarını göremedim’’ olacaktır.

Fuara geldik. Küçücük bir salona yerleşmiş ülke ve turizm standları arasında zorlukla THY’nin standını gördük, onlara sorduk da hemen arkasında konuşlanmış standımızı bulduk.Ama bir şok !Nerede bir Türkiye yazısı, nerede bir Bayrağımız, nerede ülkemizden görseller….vs.

Allah’tan ülkemizden gelen ve pazarın önemini bilen profesyonellere rastladık da onlar broşürlerini falan koymuşlardır diye düşündük. Ama standımızın kenarlarına yerleştirilmiş özensiz, kimbilir kime ve kaç paralar verilerek hazırlatılmış zevksiz, tam ortasında yerlerde çöp torbaları, kağıt parçaları  ve diğer pislikler içindeki  standımızdaki bankolarda  onlara ayrılmış ne bir firma ismi, ne bir bölge adı ve ne de katalog, broşür ..vs gordük.

Yanımızda getirdiğimiz dergilerimizi her fuarda yaptığımız gibi bankolara koyalım hiç değilse boş durup ayıp olmasın derken ‘’ hop hop ne yapirsen, oralara ne koyirsen’’ diye altın dişleri arasından çıkardığı ıslak kelimelerle üstümüze çullanan bir eşref-i mahluk tarafından geri püskürtüldük. Sonrasında da aynı hoş geldin karşılamasının ülkemizden gelen hemen hemen tüm turizmcilere yapıldığını da öğrendik! Bağırış çağırışlar arasında Bayrağımız bir yere asıldı, turizmcilerimiz broşürlerini bankolara koyabildi ve standımız biraz olsun şekillendi !

Azerbaycan Türki Cumhuriyetler içinde çok önemli bir pazar. Müşteri profili yüksek gelir sınıfında. 2010 da 500 bin zengin turist göndermiş, bu yıl da izlenimlerimiz sonunda en az %50 lere yakın bir artış beklediğimiz bir pazar.Geçen yıl ilk üç ayda 87 bin Azeri ülkemize gelmişken, bu yıl aynı dönemde rakam 132 bini aşmış. Ama tanıtımımız sıfır. Çok beğendiğimiz Bakü şehrini neredeyse adım adım gezdik ne bir bilboard, ne bir reklamımızı gördük.

Ülkemizin de partner ülke olduğu fuarın açılış gecesi, Bakü’nün Hazar Denizi kıyısında yeni inşa edilmiş modern bir merkezinin salonunda gerçekleşti. Biz de medya partneri olduğumuz için organizasyon tarafından davetliydik. Herkesin koyu renkli elbiseleri ile katıldiği bu törene Bakanlığımızın Ankara’dan gönderdiği,  üzerinde mont ve sportif giysileri ile bir zat yanaşarak sabah standımızda  yaşananları soran bir konuşma yaptı ardından da ülkemiz adına verilen plaketi basın mensublarına poz vererek aldı.

Böyle önemli bir pazara, hem de bizleri kardeş bilen Azerbaycanlılara ayıp ediyoruz. Yurtdışındaki 40 Bakanlık ofisimizden birinin olduğu Azerbaycan, ofis elemanlarına verilen vekalet ile idare edilmeyecek önemde bir ülke. Ayrıca başta fuarda stand çalışanlarına ve fuar süresince gerçekleşen turizm etkinliklerinde de gerekli saygı için bazı tedbirlerin alınmasının şart olduğunu gözlemledik. Turizmde daha çok genç de olsalar bu alanda ve hatta siyasi konularda Azerbaycanlılara haksızlık etmememiz lazım. Sezon öncesinde de deneyimli bir direktörümüzün  hızla Bakü’ye atanması gereklidir.

Kazakistan KITF fuarı ise bir diğer zengin turist pazarı ile önemli bir fuarımızdı ve deneyimli direktorumüzün mükemmel fuar ve şehir içi tanıtım çalışmaları ile bizleri gururlandıran bir iş gezisi yapmamıza sebeb oldu. Geçen yıl 250 bin Kazak turistin geldiği ülkemize bu yil da bu rakam % 20 yi aşan oranlarda artacak görülüyor.Bu yıl ilk üç ayda geçen yıla oranla %23 artış şimdiden yaşandı. Buradaki direktörümüzün 3 yıllık görev süresinin sezon ortasında sona ereceğini öğrendik. Bu köşede çok yazdık. Turizmde 3 yıl kısa bir süredir ve ancak o ülke, o pazar tanınabilir. Ülkeler yurtdışı direktörlerini 5-6 yıl aynı görevde tutarak verimliliklerini en üst düzeylere çıkartırken, bizim daha pazarı tanıma süresi henüz tamamlanmış ve verim alımı başlarken direktörlerimizi değiştirmemiz yanlıştır. Bu uygulamanın değiştirilmesi gerektir. Kazak pazarı büyüyerek yakın gelecekte önemini daha da artıracaktır.Bu nedenle konunun dikkate alınmasını öneriyoruz.

Arab pazarının önemli fuarı ATM-Dubai’yi de haftaya yazarız.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kurucusu olduğumuz TUYED turizm gündemini belirlemeyi sürdürüyor. İşte TUYED’in son araştırması ve yorumları.

Previous Entry

Arab pazarının en büyük turizm fuarı olan Arabian Travel Market – ATM geçen hafta, 2-5 Mayıs tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşti.

Next Entry