Suat Tore
World of Traveller

Andaman’ın Mücevherleri-1-

Temmuz 5th 2011 in Türkçe yazıları

Köşemizi yine yaz dönemine uygun olarak son seyahat notlarına ayırıyoruz.

Tayland’lıların düzenlediği en önemli turizm fuarı her yıl Haziran ayı başlarında gerçekleşen TTMPlus’dır. Geçen yıl olaylar nedeniyle Eylül ayına ertelenen bu fuar, bu yıl her zamanki zamanında,  yine eski havaalanı yakınlarındaki şehir merkezine uzak ama son  derece modern ve her yıl yeni bölümleri ilave olan fuar ve kongre merkezi Impact salonlarında yapıldı.

Sakın ola ki bizim Tüyap fuar alanımız ile mukayesesini yapacağımızı beklemeyin Tayland’lılara çok ayıp olur. Öncelikle Impact şehir merkezine daha yakın, yollar Tüyap’ın izbe yolları gibi değil, park alanı Tüyapcıların gelip görmelerini gerektirecek kadar güzel, fuar salonları, konferans merkezleri, fuayeler, yeme içme alanları için ise Tüyapcıların gelmelerine hiç gerek yok, nasilsa daha 15-20 yıl böyle bir merkez yapamazlar, gelip görürlerse de sadece üzülürler.( Belki de Beylikdüzündeki salonlar nedeniyle utanırlar.)  ABD deki fuar ve kongre merkezleri ancak Impact ile mukayese edilebilir,onlar bile eksiklerini Impact’da gorüp, sonra tamamlayabilirler!

Impact’da inşaatlar da sürüyor.Novotel tamamlanmış, yeni oteller de hızla inşaatlarını sürdürüyor. Gelecek yıllarda merkez büyüklüğü daha da adından söz ettirecek.

TTMplus ile ilgili haberleri bu sayımızdaki diğer sayfalarımızda okuyabilirsiniz. Biz simdi fuar sonrası organize edilen turlardan bizim seçtiğimiz Andaman’ın Mücevherleri’ni sizlere aktaracağız.

Fuar sonrası organize edilen bu turu yazmaya başlamadan fuar öncesi gerçekleştirilen yarım günlük turumuzdan söz edelim. Bangkok içersinde gerçekleşen bu turlar  şehrin değişik özelliklerine göre hazırlanmış. Bangkok bir alışveriş, kültür, eğlence, yeme içme ve sağlık şehri. Her yıl 15 milyonu aşkın yabancı turist, bu şehrin hem yüzen teknelerdeki otantik nehir alışverişlerine, hem modern alışıveriş merkezlerine geliyor, Budist tapınaklarını geziyor, 24 saat süren her zevke uygun eğlence merkezlerini dolaşıyor ve özellikle Asya ülkelerinden binlerce turist  güzellikten diş bakımına, cinsiyet değişiminden hertürlü cerrahi müdahaleye elverişli modern sağlık merkezlerine uğruyor. Sağlık turizmi son yıllarda özellikle Bangkok’da çok gelişti bu yüzden artık Avrupalı turistler de bu şehre sağlık turizmi nedeniyle gelmeye başladı. TTM’in organize ettiği fuar öncesi yarım günlük Bangkok turları da şehrin bu özelliklerine göre 5-6 değişik turdan oluşmuştu. Bangkok’la bir diğer özdeşleşmiş özellik de  masajlarıdır. Masaj okullarında özel olarak eğitim alan uzmanlar tüm Tayland’da mesleklerini sürdürürler. Yalnız Bangkok da sayıları 1 milyonu aşkın masaj salonu var. Kimi çok lüks, kimi yollarda ayaküstü ama her keseye uygun. Siz hiç 2 saate kadar süren yalnızca ayak masajı duydunuz mu ? Ya da sadece enseye yapılan 1.5 saatlik masajı ? Sadece turistler değil Taylandlılar içinde masaj adeta ibadet gibidir. Sabah akşam masaj salonlarını dolduranların çoğunluğu hep Taylandlılardır. İşte biz de bu kez bir masaj turu seçtik. ‘’Health and Wellness’’ adını taşıyan bu turumuzda Bangkok’un merkezindeki 5 yıldızlı Grande Centre Point Ratchadamri otelin içinde bulunan RarinJinda Wellness Spa’yı tanıdık. Bir spa zinciri olan Rarinjinda spaların en lüksü olan bu merkezde sağlık bölümlerini gezdikten sonra 1 saatlik bir vücut masajı ile bir gün önce geldiğimiz uzun uçak yolculuğumuzun yorgunluğunu attık.

Haftaya turumuzu sürdüreceğiz.

e-mail:[email protected]

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN haftanın gündemini pek takip edemeden, yurtdışı seyahatimiz nedeniyle yazımızı gonderememe endişesi ile bir hafta öncesinden yazıyoruz.

Previous Entry

Fuar sonrası turumuz Tayland ile Hindistan arasındaki denizin adı olan Andaman’ın Mücevherleri idi.

Next Entry