Suat Tore
World of Traveller

Andaman’ın Mücevherleri-2

Temmuz 11th 2011 in Türkçe yazıları

Fuar sonrası turumuz Tayland ile Hindistan arasındaki denizin adı olan Andaman’ın Mücevherleri idi.

Sabah erken pırıl pırıl Suvarnaphumi Havalanının ferah girişinde tura katılacak olan diğer yabancı turizmcilerle buluştuk. Havaalanında bizim TAV’cıların da kulaklarını çınlatmayı unutmadık.( TAV’cılar neyse ki Atatürk Havaalanındaki hapisane kapılarına benzeyen tuvalet kapılarını kaldırıp biraz modern görünüşlü tuvalet girişine başlamışlar. Umarız bu metal görüntülü çirkin kapıların tümünü yakında kaldırırlar!)

Thai Havayolları ile 1 saat 20 dak.lık bir yolculuk sonrası sevimli Phuket Havaalanına inip turumuza başladık. İlk durağımız Thalang ve Krabi yolları üzerindeki eski Portekiz sömürgesi olan yerleşim bölgelerindeki evleri ve yapıları gezmek oldu. Daha sonraki yıllarda Çin ve Tayland mimari stillerinin de katılımı ile değişik mimari örneklerin bulunduğu bu caddelerde hoşgeldin içkimizi China Inn Café’de taze sıkılmış tropik meyve sularını içerek aldık. Yol üzerindeki farklı kültürlerin sanat eserlerini, antika ve tekstil ürünlerini satan mağazaları gezerek otobüsümüzle  Ao Po Grand Marina’ya ulaştık. Modern yat ve teknelerin arasından bizi Andaman denizindeki mantar gibi dikili Panak, James Bond ve Tum Lod adlarını taşıyan topluca Phi Phi adaları diye anılan adalar arasında gezdirecek  super motor yatımız M/Y Olympia’ya ulaştık. Sezonuna gore günlük kirası 4.000 USD ile 7.000 USD arasında değişen ve günlük 20 kişiye, 4 kamararsı ile konaklamalı 8 kişiye  kadar servis verebilen  ultra lüks teknemizde çok zengin bir büfede öğle yemeğimizi yiyerek gün batımına kadar Andaman denizindeki yüzlerce ada arasında turumuzu tamamladık.

M/Y Olympia için bilgi: www.andaman-cruise.com

Konaklamamız ve akşam yemeğimiz için bölgenin en sakin yerleşim yeri olan Khao Lak’da Laguna Resort ilk gecenin oteli olarak bize hizmet verdi.

Khao Lak Laguna Resort için bilgi: www.khaolaklaguna.com

Turmuzun ikinci günü macera sevenlere ayrılmıştı. Krabi’nin Phang Nga nehri üzerindeki Sea Land kampında bizleri nehrin azgın suları üzerinde rafting,  Tone Pariwat şelalesi altında yüzme ve filler üzerinde nehir geçişi de dahil olmak üzere 1 saatlik jungle gezisi bekliyordu. Öğle yemeğimizi de bu kampta aldıktan sonra bölgenin en lüks ve doğal olarak pahalı tesislerinden biri olan Rayavadee Premier Resort 2.gecemiz için güzel servisi ile bizi ağırlamaya hazırdı.

Sea Land kampı için bilgi: www.krabisealand.com

Kara yolu ulaşımına elvermeyen dik dağlarla çevrili bir yarımadanın sakin üç koyuna yerleşik olan Rayavadee adlı tesisimize ulaşmak için tesisin tekneleri bizi otelin resepsiyon bölümündeki koyuna ulaştırdı. Ancak Andaman denizinin karekteristik özelliği ile gün batımında çekilen deniz suları teknelerin rıhtıma varmadan kumsala oturmasına sebeb oluyor.  Burada da otelin denizin içine girip teknelere yanaşan traktör servisi devreye giriyor. Hoşgeldiniz içkilerini daha tamamlayamadan programa uymak üzere Rayavadee’nin ünlü spasında masaj randevumuz olduğu ve 1 saatlik masaja davet ediliyoruz. Masajın ardından gün batımı tesisin bir diğer koyunda ve akşam yemeği de yine tesisin içindeki mağara girişindeki naturel ama lüks restoranında. Sabah kahvaltısından sonra, son gün programı çok erken başlayacağından, erken yatıp, erken kalkarak  Rayavadee’nin bir diğer koyundaki plaj ve müthiş manzaralı havuzundan faydalanmak üzere, yüksek sezonda Tayland için inanılmaz bir rakam olan geceliği 500.-€ dan başlayan dublex suitlerimizin yolunu tutuyoruz.

Rayavadee Premier Resort için bilgi: www.rayavadee.com

Son günümüz yine macera dolu. Mangrove ağaçlarının oluşturduğu yemyeşil jungle’lar arasında süzülen nehirde, kano ile Tham Lod ve Phee Hua Toh  mağaralarının keşfi. Ve öğle yemeğinin ardından Krabi havalalanına gidip bugüne kadar bindiğimiz en küçük uçak olan, sadece 2 yolcu ve 2 pilotdan oluşan planör ile 3 gün boyunca dolaştığımız adalara üzerinden alçak uçuş ile yarım saatlik tur.

Bu organizasyon için bilgi: www.absolutelyfantasticholidays.com

Sonuç olarak Andaman Mücevherleri son yıllarda yaptığımız en mükemmel ve dopdolu bir fam trip olarak anılarımız arasında yerini aldı.

e-mail:[email protected]

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Köşemizi yine yaz dönemine uygun olarak son seyahat notlarına ayırıyoruz.

Previous Entry

Sürdürülebilir turizm için belki de ilk şart turizmde kişilerin devamlılığıdır. Başlayan bir işin bitirilmesi için önce bu amaçı gerçekleştirmek üzere bir araya gelen kişilerin de değişmemesi gerekir. Oysa bizde, özellikle otelcilik başta olmak üzere turizmin tüm birimlerinde inanılmaz bir yönetici kıyımı vardır.

Next Entry