Suat Tore
World of Traveller

Günay kalmalı

Temmuz 1st 2011 in Türkçe yazıları

GEÇEN haftanın gündemini pek takip edemeden, yurtdışı seyahatimiz nedeniyle yazımızı gonderememe endişesi ile bir hafta öncesinden yazıyoruz.

Bu arada yeni bakanlar belli olur mu bilemiyoruz.

Ama turizm bakanlığı için düşüncelerimizi yine de yazalım.

Bizce Sayın Günay bakanlıkta kalmalı.

Çünkü 4 yıldır turizm konusunu, turizm sektörünü, kısaca turizmi öğrendi, turizm profesyonellerini tanıdı.

Türk turizminin çektiği en büyük sıkıntılardan biri, her seçim sonrasında bakan başta olmak üzere değişen kadrolardır. Her yeni gelen bakan, haklı yada haksız diyelim,  kendi kadrosunu kurma eylemine girdiğinden, turizmimizin tüm konuları herdefasında yeni baştan ele alınır.

Oysa turizmde yarıştığımız ülkelerde değil bakan, alt kadroları, yabancı ülkelerdeki temsilcileri yıllar boyu aynı görevlerde kalarak en verimli şekilde çalışır.

Bu köşede turizm bakanımızı çok eleştirdik. Eğer kalırsa gördüğümüz eksikleri, aksaklıkları yine yazacağız, yine eleştirimizi yapacağız.

Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Sayın Günay bulunduğu 4 yıllık süre içinde seköre yakınlığı, duyarlılığı, sorunlara çözüm için yaklaşımı ve en önelisi iyi niyeti ve pozitif yaklaşımı ile turizmcilerimiz tarafından da destek gördü.

Bizce de yaşadığı tüm zorluklara rağmen başarılı bir bakanlık yapmıştır.

Bu nedenle bakanlıkta kalmalı, hakim olduğu sektöre,  yarım kalan, tamamlanamayan işlere, aksayan konulara, çözüm bekleyen  sorunlara kaldığı yerden devam etmelidir.

Turizm hassas bir sektördür, çözüm bekleyen, ivedilikle karar alınmasını gerektirecek olayların  sıkca yaşandığı bir sektördür. Bu konuyu bu köşede de çok tekrarladık.

Bir bakan değişikliği turizmimizin işleyen dişlilerini yavaşlatacak son yıllarda yakaladığı hızla yükselme eğilimi gösteren trendini düşürecektir.

Bu nedenle sayın bakan’ın görevde kalması en doğru seçim olacaktır. Hatta yalnızca bakan değil onunla bütünleşen ve başarısını oluşturan kadrolar da değişmemelidir.

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Azeriler, Kafkasya bölgesinin en büyük Türk bölümünü oluşturmakta ve Asya ve Kafkasya’daki en okumuş ve en kültürlü Türki topluluğudurlar. Haydar Aliyev ülkenin unutulmayan önderi. Resimleri, heykelleri, sözleri her köşede karşınıza çıkıyor. Anıt mezarı, Bakü’deki Faxri Xiyabani’de (Devlet Mezarlığı). Önde gelen kişilerin sanat eseri gibi mezarları bulunan Faxri Xiyabani şehrin turistik mekanlarından biri haline gelmiş. Biraz ileride ise

Previous Entry

Köşemizi yine yaz dönemine uygun olarak son seyahat notlarına ayırıyoruz.

Next Entry