Suat Tore
World of Traveller

Sürdürülebilir Turizm ve Günay

Temmuz 20th 2011 in Türkçe yazıları

Sürdürülebilir turizm için belki de ilk şart turizmde kişilerin devamlılığıdır. Başlayan bir işin bitirilmesi için önce bu amaçı gerçekleştirmek üzere bir araya gelen kişilerin de değişmemesi gerekir. Oysa bizde, özellikle otelcilik başta olmak üzere turizmin tüm birimlerinde inanılmaz bir yönetici kıyımı vardır. Bir sezonda iki üç kez değiştirilen otel yöneticilerinden tutun da, her seçim sonrası değişen bakanlık kadrolarına kadar bu uzar.

Haziran ayındaki seçimden hemen sonra Turizm bakanı Ertuğrul Günay’ın Bakanlıkda kalmasını dile getirdiğimiz bir yazı yazdık. Bu nedenle Başbakan’ın  Kültür ve Turizm Bakanlığına yine Günay’la devam etme kararını olumlu karşılıyoruz.

Turizm hassas bir sektördür, çözüm bekleyen, ivedilikle karar alınmasını gerektirecek olayların  sıkca yaşandığı bir sektördür. Konuya hakim kişilerin iş başında olması sorunların çözümünde büyük kolaylıklar sağlar. Tabii geçmiş dönemlerde başlayan ve tamamlanmamış işlerin devamı ve bitirilmesi de mevcut tecrübeli kadrolar ile daha da hızlı ve kolay yürür.

Turizmde başarılı ülkelerde yalnızca bakan değil, bakanlıklardaki tüm kadrolar  yıllar boyu aynı görevlerde kalarak en verimli şekilde çalışır. Yurtdışında katıldığımız uluslararası fuarlarda turizmde başarı sağlamış ülkelerin basın toplantılarında hep aynı yüzleri görürüz.Bu yüzler görev yaptıkları ülkelerdeki başarıları nedeniyle sık sık değişmezler. Sık sık değiştirilmedikleri içinde başarıları devamlıdır.

Turkiyede Turizm Bakanlığı ilk defa 1957 de kuruldu. O tarihten buyana en uzun süre ile bakanlıkda kalan kişi Ertuğrul Günay oldu. Ertugrul Günay Ağustos 2007 de Türkiyenin Kültür ve Turizm bakanı oldu ve hala görevinin başında. Yani geçen 4 yıl ile bir rekorun da sahibi.

Kısa sürelerde yönetici değişimleri Türk turizminin sürdürülebilirlik konusundaki en büyük hadikapı olduğu kadar, komikliğidir de! Biz de o yıllarda dergimizde ‘’ayın bakanı’’ diye bir köşe mi açsak diye espriler yapardık.

Bu nedenle bakanın değişmemiş olmasını önemsiyoruz. Bitirilmemiş işlerin devamı açısından olduğu kadar, elde edilmiş tecrübeler ile hataların daha da azalacağını umuyoruz. Alt kadroların da büyük ölçüde korunacağını, Türk turizminin de artık usta eller tarafından yürütüleceğini umuyoruz.

Elbette gördüğümüz yanlışları, eksiklikleri, hataları yine yazacağız ama artık karşımızda 4 yıllık tecrübe ile daha ustalaşmış bir bakan ve kadrosu olunca umarız bunları yazmakta zorlanırız !

e-mail: [email protected]

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Fuar sonrası turumuz Tayland ile Hindistan arasındaki denizin adı olan Andaman’ın Mücevherleri idi.

Previous Entry

Gündem yaz aylarına uygun haberler ile dolu. Gelen turist sayısı altı ayda 13 milyonu aşmış. Bu da bir rekordur aman atlamayın! Gelirden ne haber ?

Next Entry