Suat Tore
World of Traveller

Volga da Terapi -1-

Temmuz 25th 2011 in Türkçe yazıları

Gündem yaz aylarına uygun haberler ile dolu. Gelen turist sayısı altı ayda 13 milyonu aşmış.

Bu da bir rekordur aman atlamayın! Gelirden ne haber ? Herbir turist ülkemizde ne kadar yeşil harcıyor? Yeşil bugün itibari ile 1.70 i geçti. Aşağılardan sesler yükselmeye başlar yakında! Zaten başlamıştı da, 5 yıldızın altında tesisler herşey dahil satmasın falan diye..Emriniz olur, onlar dükkanı kapatsın yeşillleri yalnızca siz cukkalayın ! Neyse bu sıcak tatil günlerinde sinirlerimizin ayarları ile oynamayalım. Sizlere yine yaz aylarına uygun gezi notları aktaralım.

Yaz aylarında insanların tatil için seçenekleri çoktur. Deniz, güneş, otel, tatil köyü ya da bir gemi seyahati….Bunlar yaz aylarında insanların tatil alternatiflerinde ilk akıllarına gelen sihirli kelimelerdir. Yorgun ve uzun çalışma temposundan kısa bir süreliğine de olsa bir kaçış için daha ilk düşüncede insana mutluluk verir tatil arzusu.

Bu yaz başında hem görmediğimiz coğrafyaları keşfetmek, hem farklı bir tatil yapmak hem de ve daha önemlisi gerçek anlamda vücudumuzu dinlendirmek arzusu ile bir nehir turu planladık.  Önceki yıllarda yaptığımız Tuna nehri turlarını keyifle hatırladık ama bu kez,  Moskova ve St.Petersburg dışında başka bir şehrini bir türlü göremediğimiz Rusya nehir turlarını araştırdık. Baltık denizinden Karadeniz’e kadar uzayan Volga nehri turlarından en bilineni olan kuzey rotasını seçerken Haziran ayının bu rota için en uygun ay olduğunu da biliyorduk. Gün ışığının en uzun süre ile kuzey yarımküremizi  aydınlattığı Haziran ayındaki turların ortak adı ‘’Beyaz Geceler’’dir. Adı gibi sihirli bu gezimizden büyük keyif aldık. Bu turun Beyaz Geceler olarak tanıtılmasının ne kadar da uygun olduğunu anladık. Yeni bir günün ilk saatlerine kadar kaybolmayan güneş, sanki hiç yorulmamışcasına bir kaç saatlik dinlenmeden sonra tekrar gökyüzündeki görevinin başına dönüyordu. Belki güneş hiç dinlenemiyordu ama onu yaşayanları iliklerine kadar hissettirdiği duygularla besliyor, temizliyor ve dinlendiriyordu.

Doğrusu bugüne kadar ki hiç bir gezi ve tatilimizde bu kadar dinlendiğimizi, hani deyim yerindeyse ruhumuzun bile dinlendiğini hatırlamıyoruz.  Moskova’dan St.Petersburg’a kadar 10 gün boyunca kendimizi yeniledik.

Şimdi Beyaz Gecelerin 10 günlük terapisinin ayrıntılarını yazalım. Ama ayrıntıları yazmaya başlamadan önce bu seyahatin mutlaka bir tur organizasyonu ile gerçekleştirmenin rahatlığını ekleyelim. Ülkemizde kruvaziyer turlarının populer olması ile turizmin bu ayağında organizasyon yapan yeni kuruluşlar da devreye girdi. Ama bu kuruluşların ilki, 45 yıldır faaliyet gösteren ve en tecrübeli olanı Tura Turizm’dir.  Size önerimiz, özellikle nehir turlarında Tura Turizm olacaktır. ‘’Yahu ne olacak, nasılsa tur ile gidiyoruz, aynı yerleri göreceğiz, aynı gemide olacağız, aynı nehirde aynı şeyleri yaşayacağız, herhangi bir tur şirketi seçelim de, gidelim ‘’demeyin. Tecrübenin sırrı ayrıntılarda gizlidir, hele turunuz bir nehir üzerinde gerçekleşiyorsa ! Organizasyonun kusursuzluğundan, rehberlerinin uzmanlığına kadar turunuzun tüm evrelerinde farklılığı ancak yaşayarak görebilirsiniz.

Haftaya devam edeceğiz.

Suat Töre
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Sürdürülebilir turizm için belki de ilk şart turizmde kişilerin devamlılığıdır. Başlayan bir işin bitirilmesi için önce bu amaçı gerçekleştirmek üzere bir araya gelen kişilerin de değişmemesi gerekir. Oysa bizde, özellikle otelcilik başta olmak üzere turizmin tüm birimlerinde inanılmaz bir yönetici kıyımı vardır.

Previous Entry

Haftanın gündeminde bu kez rekor değil ama gelirde ilk 6 aydaki %24.4 artış var. Geçen hafta turist sayısını bırakın, gelire ve kişi başı turist harcamasına bakın demiştik. TUİK hemen cevap verdi sanki! Geçen yılın aynı dönemindeki kişi başı turist harcaması 503 USD dan 556 USD ‘a yükselmiş. Ne diyelim, Maaşallah, maaşallah !!

Next Entry