Suat Tore
World of Traveller

Türk dostu Otelci!!!!!

Ağustos 16th 2011 in Türkçe yazıları

Her sezon yazarız ya.. ! Tatillerimizde yabancı misafirler ile dostluklar kurduğumuz zaman, gazetecilik merakımızdan, onlarla hizmetini paylaştığımız tesiste kaç paraya kaldıklarını hep sorarız. Sonra da köşemizde yazarız, ”yabancılar aynı tesiste bizden çok ucuz tatil yapıyor, Türkler aynı tesise yabancılardan üç misli fazla para veriyor” . Tabii tesis sahiplerinden yanıt gecikmez, ”kardeşim onlar en az 6 ay öncesinden rezervasyon yapıp parasını ödüyor, siz son dakika karar veriyorsunuz” yada ”tur operatörü 1 yıl önceden parasını ödeyerek, toplu rezervasyon ile odaları ucuz olarak kapatıyor, sonrada müşterilerine tabii ucuz satıyor”. Sonuçta bu yıl yerli müşteriye ”Erken rezervasyon” uygulamasına geçildi. Bizler de sevindik, artık biz de yabancılar gibi ucuz tatil tatil yapacaktık. Biz bu yıl daha henüz tatile gidemedik. Ama bizim yerimize dostumuz Deniz Tüfekçi konuyu araştırmış ve bir öneri getirmiş.Bakın bize neler yazmış; ”Bilirsiniz,son yıllarda ülkemizde de yaygınca kullanılmaya başlayan terimler vardır,Nature friendy hotel( Doğa dostu otel),Pet friendy hotel)hayvan dostu otel Children friendy hotel(Çocuk dostu otel).vs.vs..vurgulamalarıyla bir pazarlama yöntemi olarak bu gibi nitelikler ön plana çıkartılıyor.

Dünyada ülkemizden başka bir yerde görülmeyen,parlak birbuluş!!  Sonucu ortaya çıkan, farklı pazarlarda farklı alım gücüne sahip turistleri elden kaçırmamak için yaratılan bu sistem öyle abuk bir noktaya ulaştı ki, bir zamanlar bunun şu ya da bu şekilde makul ölçülerdeki fiyat farklılıkları sayesinde yararını görenlerin bile bu gün pes!! demek zorunda kaldığı uygulama, söz konusu pazar Türkiye(iç pazar) vatandaşları olunca iyice çığırından çıkmış durumdadır.

Milli gelir ve satın alma  gücü açısından bir kıyaslama yapıldığında ülkemize en çok turist gönderen ilk 5 ülke vatandaşından daha düşük gelir düzeyi ortalamasına sahip bu ülkenin yurttaşları söz konusu tatil olduğu zaman, bir Alman, İngiliz, Fransız ya da Rus  turistten çok daha pahalı ,çok daha yüksek fiyatlar ödeyerek tatil yapmak zorunda kalmaktadır.

”Efendim onlarda gitsin daha ucuz yerlere, Yunanistan’da Mısır’da tatil yapsın …..” ,”ne yapalım serbest pazar koşulları…” diyerek işin içinden sıyrılmak isteyenler olabilir, ancak burada gözden kaçırılmaması gereken nokta, ne yazık ki turist’e alışmış özellikle sahil kesimi otellerinin kendi yurttaşına son 20 yıldır zorda kalmadıkça, zorunlu olmadıkça yer vermemesidir,vermek istememesidir.

Uygulama ırkçı bir uygulamadır,insan onurunu hiçe sayan bir uygulamadır.

Kendi yurttaşını aşağılayan bir uygulamadır.Ticaret adı altında yapılan bir uygulamadır.

İşin içinde olan birisi, bunu defalarca gözleyip yaşayan bir turizmci olarak sanırım hem hukuki açıdan, hem de bir yurttaş olarak buna son verecek uygulamayı, bu tür fiyat politikalarını uygulamayı sürdürenleri afişe etmek açısından sektörün en tepesindeki bakanlığı,sektördeki meslek örgütlerini, ilgili dernekleri  ivedilikle devreye sokmakta, bu aşağılayıcı uygulamayı ortadan kaldıracak tedbiri almakta yarar var.

Rus’a ayrı, Alman’a ayrı,aynı odada kalan iki kişiden Macar olanına 40,Türk olanına 100 Tl fiyat uygulamak onur kırıcı bir uygulamadır.

Bu tür uygulamayı yapmayan bir elin parmaklarından daha az sayıdadır.O nedenle  pek yakında ”Türk dostu otel”(Turkish friendy hotel)TDO simgeli oteller dışında kalanları iyot gibi açığa çıkaracak bir girişimi başlatmakta yarar var.

Kamuoyunun , özellikle turizmcilerin desteğini bekliyorum.”

Sevgili Deniz Tüfekçi’nin bu uygulamasını yürekten destekliyorum.Bu uygulamaya katkı verecek tesislerimizin reklamını da sürekli yapacağım.

e-mail: [email protected]

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta batan tur operatörleri, Dolar ve Euro’nun zıplayışı ve turizmimizde beklenen etkileri gündemin başlıkları idi. Biz bu gelişmelerin yansımalarını daha sonraki haftalara bırakıp tatil terapimizi bitirelim.

Previous Entry

Geçen hafta köşemize alıntı yaptığımız dostumuz Deniz Tüfekçi’nin ‘’Türk Dostu Otel’’ adlı kampanyasında vurguladığı yabancı turistin Türk turisten 3 misli ucuza tatil yaptığı konu ile ilgili ülkemizi ilgilendiren bir araştırma posta kutumuza düştü.

Next Entry