Suat Tore
World of Traveller

Volga da Terapi -2-

Ağustos 2nd 2011 in Türkçe yazıları

Haftanın gündeminde bu kez rekor değil ama gelirde ilk 6 aydaki %24.4  artış var. Geçen hafta turist sayısını bırakın, gelire ve kişi başı turist harcamasına bakın demiştik. TUİK hemen cevap verdi sanki! Geçen yılın aynı dönemindeki kişi başı turist harcaması 503 USD dan 556 USD ‘a  yükselmiş. Ne diyelim, Maaşallah, maaşallah !!

Biz kendi kendimize övünmeyi pek iyi beceririz de, ah bir de şu yabancılar olmasa!

Bu arada Bulgaristan, Danimarka, Almanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Hırvatistan, Hollanda, İspanya ve Türkiye olmak üzere 10 ülkede araştırma yapan önemli bir Alman kuruluşu turistlerin tatil harcamalarını araştırmış. Turizmde rakip ülkeler arasında, (pardon Yunanistan ve Hırvatistan’ı sollamıştık , onlar rakibimiz değildi artık değil mi ? !) en ucuz tatil ülkelerini sıralamış. En ucuz tatil ülkesi Bulgaristan çıkmış. Sonra da ülkemiz. Rakip saymadığımız Yunanistan ve Hırvatistan bile bizden pahalı satan ülkeler olmuş !

Haftaya bu yazımıza bir yanıt veren olursa, Almanların, ucuzluğun bizim enflasyon hesaplarında yıllardır kandırıldığımız kalemlerden oluşturmadıklarını da yazarız. Baz aldıkları bu  kalemlerin  davul tozu, minare gölgesindeki fiyat karşılaştırmalarını genel enflasyon rakamı düştü diye yıllardır bizi sevindirik yapan kalemler olmadığını da tek tek yazarız.!

Neyse sıkmayalım canımızı, şu sıcak günlerde. Tatile uygun yazımızı, geçen hafta başladığımız terapimizi sürdürelim.

—–

Turunuza THY ile Moskovaya uçarak başlıyorsunuz. Sizi Moskova havaalanında karşılyan rehberleriniz organizasyonu başlatmış bile. Lüx otobüslerinize yerleşip Volga’ya kanallar ile ulaşan Moskva nehrindeki limanda sizi bekleyen Anastasia isimli geminize ulaşıyorsunuz. Size 10 gün boyunca ev sahipliği yapacak bu geminin personeli tarafından karşılanıp, geleneksel ‘’tuza ekmek banma’’ seramonisini de gerçekleştirip,  kabinlerinize yerleşiyorsunuz.

Mini buzdolaplı,banyolu, havalandırmalı rahat ve geniş kabinleri ile Anastasia gemisi restoran ve barları, sinema ve toplantı salonları ile lüks bir otel donanımına sahip. Sevimli personeli her sorunuza sabırla yanıt vermeye her daim hazır. 10 gün boyunca gemi personelinin yüzlerindeki gülümseme hiç eksik olmuyor.

Moskova’da üç gece geminizde konaklıyorsunuz. Gündüzleri de tecrübeli rehberleriniz ile Moskova’yı tanıma turlarına katılıyorsunuz. Moskova şehir turlarında genellikle ilk gün Leningradskaya Caddesi , Tverskaya Caddesi, Serçe Tepesi, Eski KGB Binası, Kızıl Meydan, GUM Alışveriş Merkezi, ünlü yazar Nazım Hikmet’in bulunduğu Novadevichi Mezarlığı’ı ve ünlü Arbat Cadde’si ziyaret ediliyor. Diğer günlerde turlarınız Kremlin Sarayı’nın Bahçesi ve  Katedral geziliyor. Gece turlarında da sanki yeraltı müzesi olan Moskova Metrosunu mutlaka görmelisiniz.  Tur sonralarında gemiye dönmek istemeyenler tecrübeli rehberlerin verdiği bilgiler ve önerileri doğrultusunda Moskova’nın farklı havasını solumayı kendi başlarına sürdürüyorlar.

Ve gemimiz hareket ediyor. Kaptan’ın hoşgeldiniz kokteylinden sonra ilk hedef Volga’ya ulaşmak. Moskova nehrinden Volga’ya ulaşmak bir kanal ile mümkün. İlk olarak Büyük Petro tarafından planlanan ama gerçekleşmesi 1937 yılını bulan Moskova kanalı, 4 yıl 8 ayda tamamlanmış ve uzunluğu 128 km. Bu kanal üzerindeki rezervuarlar ile gemimiz her seferinde biraz daha alçalarak Volga’ya vardığında 36 metre alçalmış oluyor. Bu arada St.Petersburg’a kadar, turumuzda bazen de yükselerek 20 ye yakın rezervuar geçeceğiz ve toplam deniz seviyesine kadar 162m alçalmış olacağız.

Yemyeşil bir doğa arasından kıvrılan Moskova nehri kıyılarında, bazen zengin, bazen de mütevazi ‘’daça’’ları (Rusların yazlık evleri) , doğal plajlarda yüzen aileleri, piknik yapanları izlerken, martıları da adeta dans ederek peşimizde sürükleyerek yolumuza devam ediyoruz. Merakla girdiğimiz ilk rezervuarda yanımıza yaklaşan lüks teknedeki yeni yetme 8-10 kişilik Rus Oligarkların arasında bulunan muhtemel bir tenorun, klasik müzikten pop müziğe kadar geniş reperetuarı, muhteşem bir konser olarak bize sunulan bir ikram oluyor. Kısa aralıklar ile arka arkaya 5 rezervuardaki yaklaşık 1 er saatlik konserler dizisi oligarklar ile dostluğumuzu karşılıklı votka tokuşturmaya kadar da yakınlaştırıyor.

Haftaya sürdüreceğiz.

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Gündem yaz aylarına uygun haberler ile dolu. Gelen turist sayısı altı ayda 13 milyonu aşmış. Bu da bir rekordur aman atlamayın! Gelirden ne haber ?

Previous Entry

Geçen hafta batan tur operatörleri, Dolar ve Euro’nun zıplayışı ve turizmimizde beklenen etkileri gündemin başlıkları idi. Biz bu gelişmelerin yansımalarını daha sonraki haftalara bırakıp tatil terapimizi bitirelim.

Next Entry