Suat Tore
World of Traveller

Yabancıya Ucuz, Türk’e Pahalı Türkiye

Ağustos 23rd 2011 in Türkçe yazıları

Geçen hafta köşemize alıntı yaptığımız dostumuz Deniz Tüfekçi’nin ‘’Türk Dostu Otel’’ adlı kampanyasında vurguladığı yabancı turistin Türk turisten 3 misli ucuza tatil yaptığı konu ile ilgili ülkemizi ilgilendiren bir araştırma posta kutumuza düştü.
Alman Otomobil Kulübü ADAC’ın 50 ayrı destiansyonda 34 kalem ürün üzerinden iki kişilik aileyi baz alarak yaptığı araştırma, tatil yan harcamlarında en pahalı ve en ucuz tatil ülkelerini ortaya çıkarmış.

ADAC  fiyat araştırmasını Temmuz-Ağustos 2010 döneminde Bulgaristan, Danimarka, Almanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Hırvatistan, Hollanda, İspanya ve Türkiye olmak üzere 10 ülkede 50 farklı kıyı destiansyonunda yapmış. Araştırmada aynı yerde üç farklı alışveriş merkezinden fiyat karşılaştırması gerçekleştirmiş.

Buna göre, güneş kreminden bir fincan kahveye ya da bir bardak biraya farklı ürünlerin yer aldığı ADAC ürün sepeti, en ucuz ülke olan Bulgaristan’da 131 avroya doluyor. En pahalı ülke Danimarka’da ise aynı sepet 70 avro farkla 201 avroya dolabiliyor.

Türkiye’de ise aynı ürünlerin diğer destiansyonlara göre daha hesaplı satın alınabildiği görülüyor. Türkiye’de ADAC’ın ürün speti ortalama 141 avroya dolarken, İspanya’da 147, Yunanis’tan’da ise 151 avroya dolabiliyor. Son yılların yükselen destinasyonu Hırvatistan’da ise ürün sepetinin 170 avroya dolduğu görülüyor.

Öte yandan, Almanların sıklıkla seyahat ettikleri diğer Avrupa ülkelerinden İtalya’da aynı sepet 177 avroya, Fransa’da 179 avroya, Hollanda’da ise 189 avroya dolabiliyor. Almanlar aynı ürünleri kendi ülkelerinde ise 170 avroya satın alabiliyorlar.

Tatil yan giderlerinde ülkelerde fiyat ortalaması (Avro)

Bulgaristan    131
Türkiye         141
İspanya        147
Yunanistan    151
Hırvatistan    170
Almanya       171
İtalya          177
Fransa         179
Hollanda       189
Danimarka     201

‘’Biz ayrı ligdeyiz, rakiplerimiz artık  farklı, gelirde de Dünya sıralamalarında ilk beşe girecegiz’’ gibi kuru sıkı atmaları bırakıp tabloya bakalım. Bulgaristan’ın biraz üstünde yer alıyoruz. Yani bize gelen turist, zaten çok ucuz herşey dahil sistemi nedeniyle otel kapısından dışarı adım atmıyor, atarsa da yukarıda sayılan ürünleri çok ucuza alıp, neredeyse hiç harcama yapmadan ülkesine dönüyor. Bizim İstatistik Kurumu da ‘’yılın 6 aylık döneminde yabancı ziyaretçilerin yaptıkları kişibaşı harcamalar artış kaydetti’’ şeklinde  övünç haberleri geçiyor. Geçen yılın 6 aylık döneminde 503 dolar olan kişibaşı harcamalar, bu yıl 556 dolar olmuş.Ne diyelim Maaşallah ! Haftaya devam eder Thomas Cook’un, Türkiye’de geceliği 2 sterline turlar satmaya başladığı haberine de değiniriz.

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Her sezon yazarız ya.. ! Tatillerimizde yabancı misafirler ile dostluklar kurduğumuz zaman, gazetecilik merakımızdan, onlarla hizmetini paylaştığımız tesiste kaç paraya kaldıklarını hep sorarız. Sonra da köşemizde yazarız, ”yabancılar aynı tesiste bizden çok ucuz tatil yapıyor, Türkler aynı tesise yabancılardan üç misli fazla para veriyor” .

Previous Entry

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2011 yılı 2. dönem turizm istatistiklerine göre, yılın ilk yarısında yabancı ziyaretçilerden el elde edilen turizm geliri % 24,4 artarak 5,4 milyar dolardan 6,7 milyar dolara yükselmiş. Yılın 6 aylık döneminde yabancı ziyaretçilerin yaptıkları kişibaşı harcamalar da artış kaydetmiş.

Next Entry