Suat Tore
World of Traveller

Fuar yarışları başlıyor

Eylül 13th 2011 in Türkçe yazıları

Eylül ayı ile birlikte uluslararası turizm fuarları başlıyor.Turizmciler yoğun sezon daha bitmeden bir sonraki yılın pazarlama çalışmalarına başlayacaklar. Ve tabii yılın geri kalan son dört ayının da eksiklerini bu fuarlar ile tamamlama fırsatı da yakalayacaklar.

Önce ABD ve sonrada Avrupadaki ekonomik durgunluk, ardından geçen ay yaşanan tüm dünyadaki finansal krizler bakalım turizm endustrisini nasıl etkileyecek. Bu olumsuzluklara karşı turizmciler ne gibi önlemler alacak?

Türkiye de gelişip Akdeniz bölgesindeki diğer ülkelerde de yaygınlaşan ‘’All Inclusive’’ gibi başka yeni ürünler, yeni stratejiler geliştirebilecekler mi?

İşte tüm bunları Eylül ayından itibaren takip etmeye başlayacağımız turizm fuarlarında öğrenecegiz.

Bu yıl Bakanlığımız 62 ülkede 157 fuara katılacak. Bu fuarlar yıllardır katıldığımız hemen hemen hep aynı turizm etkinlikleri.

Bakanlık, başta Almanya’daki çok sayıdaki fuar olmak üzere Fransa, İtalya, İngiltere, İsviçre, İsveç, ABD, İspanya, İtalya, Japonya,  Avusturya, Romanya, Danimarka, Lüksemburg, Norveç, Rusya, Çin, Yunanistan, Azerbaycan, Belarus, Macaristan, Özbekistan, İran, Hindistan, Letonya ve Romanya gibi 62 ülkede Türkiye’yi temsil edecek. Bu yıl ilk defa takvimlere giren fuarlar arasında bu köşede çokca yazdığımız Çin’in ITCM-Şanghay fuarı da var.MICE fuarlar arasında Uzakdoğu’daki önemli bir fuar olan ITCM’e iki yıl önce de katılmış ama geçen yıl programdan çıkartmıştık.

Bakanlık bu 157 fuarı üç ayrı kategoride toplayarak katılıyor. Bunlardan 10-15 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Utrech (Hollanda) Turizm Fuarı, 18-22 Ocak Madrid Fitur,  16-19 Şubat’ta da BIT Milano,  7-11 Mart  ITB Berlin 21-24 Mart  MITT Moskova   3-6 Mayıs  Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) ve 7-10 Kasım tarihlerindeki İngiltere’deki WTM Londra fuarları en büyük katılımla tanıtım ve pazarlama yaptığımız fuarlar. Bunların dışında yine özel sektör ile birlikte 121 ayrı fuara katılırken, yalnızca Bakanlığın yurtdışı ofisleri ile katıldığımız  29 fuar da 2012 listesinde yer alıyor.

Önümüzdeki yıl 6–8 Ocak tarihleri arasında İsviçre’nin Luzern şehrinde düzenlenecek Luzern Turizm Fuarı’na, 27-29 Ocak tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilecek ITM Varşova Fuarı’na, 12-14 Nisan tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek AITF’e (Azerbaycan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı), 25–27 Nisan tarihlerinde de Kazakistan’ın Almatı şehrindeki KITF’ye (Kazakistan Uluslararası Turizm Fuarı) partner ülke olarak iştirak edeceğiz.

2012 de en büyük katılım yine ITB Berlin 3079 m2 ile olacak, onu 1254 m2 ile MITT-Moskova, 966 m2 ile WTM-Londra, 744 m2 ile Utrecht, 610 m2 ile ATM-Dubai, 590 m2 ile Fitur-Madrid takip edecek.

Bizde bu fuarlar ile birlikte Bakanlığımızın daha listesine girmemiş birçok uluslararası fuardan da sizlere izlenimleri geçecegiz.

e-mail: [email protected]

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2011 yılı 2. dönem turizm istatistiklerine göre, yılın ilk yarısında yabancı ziyaretçilerden el elde edilen turizm geliri % 24,4 artarak 5,4 milyar dolardan 6,7 milyar dolara yükselmiş. Yılın 6 aylık döneminde yabancı ziyaretçilerin yaptıkları kişibaşı harcamalar da artış kaydetmiş.

Previous Entry

Bazen küçük tesadüfler güzel dostluklar doğurur.Geçtiğimiz Şubat ayında Istanbul’da gerçekleşen EMITT fuarının son gününde, yabancı konuklara verilen veda yemeğinde kartvizit değiş tokuşu yaptığımız Midilli adasında yaşayan turizmci Yorgo ile dostluğumuz da böyle başladı.

Next Entry