Suat Tore
World of Traveller

Kişibaşı gelir arttı, yatak fiyatı 6.TL !

Eylül 6th 2011 in Türkçe yazıları
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2011 yılı 2. dönem turizm istatistiklerine göre, yılın ilk yarısında yabancı ziyaretçilerden el elde edilen turizm geliri % 24,4 artarak 5,4 milyar dolardan 6,7 milyar dolara yükselmiş. Yılın 6 aylık döneminde yabancı ziyaretçilerin yaptıkları kişibaşı harcamalar da artış kaydetmiş. Geçen yılı 6 aylık döneminde 503 dolar olan kişibaşı harcamalar, bu yıl 556 dolar olmuş.

TÜİK açıklamalarına göre Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yabancı ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının ülkemizi ziyaretlerinde yaptıkları turizm harcamalarını içeren, 2. dönem turizm geliri, geçen yılın aynı dönemine göre % 17,8 artarak 5,3 milyar dolar oldu. Turizm gelirinin % 83,5’i yabancı ziyaretçilerden, % 16,5’i ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

2011 II. dönemde kişi başına ortalama harcama 575 dolar olurken yabancıların ortalama harcaması 528, vatandaş ziyaretçilerin ortalama harcaması da 1061 dolar olarak gerçekleşti.

Öte yandan 6 aylık dönemde yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de yaptıkları harcamalar % 11 dolayında artarak 1,7 milyar dolara çıkarken kişibaşı harcamaları azaldı. Geçen yıl ilk yarıda kişibaşına 1130 dolar olan harcama bu yıl, % 5 gerileme ile 1069 dolara kadar indi.

Toplam Harcama
(Milyar Dolar)
Kişibaşı Harcama
(Dolar)
Yabancı Ziyaretçiler
(Milyar Dolar)
Kişibaşı Harcama
(Dolar)
Türk Ziyaretçiler
(Milyar Dolar)
Kişibaşı Harcama
(Dolar)
2010 6.9 575 5.4 503 1.5 1130
2011 8.4 617 6.7 556 1.7 1069
Değişim (%) 21,5 7,2 24,4 10,5 11,3 -5,4

 

Ama bu arada turizm gündeminee bir haber daha düştü. ‘’Avrupa ülkelerinde domino taşı etkisi yapan, son olarak ise Birleşik Krallık’ta baş gösteren ekonomik krizin etkileri İngiliz ve İrlandalıları sudan ucuz tatillere yöneltti. İngiltere ve Avrupa’nın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook, Türkiye’de geceliği 2 sterline turlar satmaya başladı. ‘’

E şimdi bu ne perhiz, ne lahana turşusu denmez mi? Bir yanda kişi başı gelirimiz artıyor, diğer yanda 6 Tl ye yatak satıyoruz. Elbette bu münferit bir olaydır, 6 Tl ye yatak mı olur? Ama hatırlarsınız,  geçen yıl da 8 Pound’a all inclusive 4 yıldızlı tesisimizden yine bu köşede söz etmiştik.

Bu arada Sn.Ertuğrul Günay, turizm gelirlerinin hesaplanma yöntemlerinin de yenileneceğini bildirerek, “Turizm gelirleri hesaplama yöntemlerini de TÜİK ile yeniden çalışıyoruz. Oldukça eski yöntemlerdi, onu geliştiriyoruz. Gelir diye yansıyan resmi rakamlar 21-22 aralığındaydı, 25’in üzerinde bir yerde olacağı, sadece benim değil, Maliye Bakanlığı ve Hazine’deki arkadaşlarımızın da kanaati” diye konuştu.

Anlaşılan fiilen artmayan turizm gelirlerimiz ve kişi başı turizm geliri önümüzdeki aylarda rakamları dans ettirme bilimi olan istatistik oyunları ile artacak. Ne yapalım bizde gelecek ay kişi başı turizm geliri titredi ve kendine geldi diyerek bir rekor açıklarız. Kendi kendimizi pohpohlamada üstümüze yoktur ya!

e-mail: [email protected]

 




required



required - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta köşemize alıntı yaptığımız dostumuz Deniz Tüfekçi’nin ‘’Türk Dostu Otel’’ adlı kampanyasında vurguladığı yabancı turistin Türk turisten 3 misli ucuza tatil yaptığı konu ile ilgili ülkemizi ilgilendiren bir araştırma posta kutumuza düştü.

Previous Entry

Eylül ayı ile birlikte uluslararası turizm fuarları başlıyor.Turizmciler yoğun sezon daha bitmeden bir sonraki yılın pazarlama çalışmalarına başlayacaklar. Ve tabii yılın geri kalan son dört ayının da eksiklerini bu fuarlar ile tamamlama fırsatı da yakalayacaklar.

Next Entry