Suat Tore
World of Traveller

Midilli Türkleri Bekliyor

Eylül 27th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen hafta Ayvalık’ın hemen karşısında yer alan bu Yunan adasını yazmaya başlamıştık. Turizmci dostumuz Yorgo, bizi 3 gün boyunca Yunanistanın 1631m2 lik 3. büyük adası  Midilli’nin neredeyse tamamını gezdirdi.

Ada, 2 büyük körfez; Yera (Geras) ve Kalonya (Kallonis) körfezleri ile çok sayıda koylara ve burunlara sahip. Adanın doğu bölümü yeşil, çam ve zeytin ağaçlı Kalloni, Ippion, Perama ve Eressos adlarındaki ovalarında tahıl, turunçgil, zeytincilik ve tütün ekimi yapılıyor. Adanın batı kesimi çorak ve volkanik ama ilginç bir müze ve kültürel bir koruma bölgesi de ziyaretcilerin ilgisini çekiyor.

Geçen hafta yazdık 13 milyon zeytin ağacından elde ettikleri 50 bin ton zeytin yağı  en önemli gelir kaynakları. Ardından balıkçılık geliyor. Ada gerçekten bir balık ve deniz ürünleri cenneti. Ucuz ve bol. Balığın yanında en iyi giden içki rakı (Uzo) nın da üretim merkezi Midilli . Gezdiğimiz  Barbayani ve Mini uzo markaları Osmanlı döneminden bu yana faaliyetteler.

Turizm yeni gelir kaynakları.Yaz aylarında merkeze 8 km uzaklıktaki havaalanına başta Alman ve Ingilizleri taşıyan charterlar olmak üzere tüm Avrupadan turist geliyor. Ayrıca Atina’dan günde 5 kez, Selanik’ten günde 1 kez ve Limni’den de haftada birkaç kez uçak seferi var. Pire, Kavala ve Sakız adasından haftada birkaç kez düzenli arabalı feribot seferleri yapılıyor. Adaya Selanik, Rodos, Rafina, Limni, Volos, Sisam, Dedeağaç ve Eğriboz’un kuzeydoğusundaki Kymi kasabasından da yine haftanın belirli günleri deniz yolu ile ulaşılıyor. Türkiye’den yaz aylarında Ayvalık, Dikili ve Akçay dan düzenli feribot seferleri yapılıyor. Ayvalık’tan hergün, Dikili’den haftada 1 kez feribot tüm yıl boyunca adaya kalkıyor. Altınoluk ve Foça ile de feribot seferlerinin başlatılması için çalışmalar yapılıyor.

Ada tüm yıl boyunca kısa tatiller ve hafta sonu tatilleri için ülkemize çok yakın. Konaklama ve özellikle yeme içme fiyatları çok ucuz. Ayvalık yada Cunda adasında bir balık sofrasına ödeyeceginiz rakamın üçte birinden fazlasını Midilli lokantalarında ödemeyeceğinizi garanti edebiliriz.

Adada çok sayıda plaj var.Halka açık olan bu plajlar dan turistler de ücretsiz yararlanıyor.

Midilli’nin Alaçatı’sı olarak da bilinen Molivos en turistik bölgesi.Plajları ve balık lokantaları  ile de ünlü.Eressos da kültürel faaliyetleri ile de ünlü, bir diğer plajları güzel sevimli bir kasaba. Bizim bulunduğumuz sırada Kadın Festivali vardı. Tüm dünyadan 600 kadar feminist ve lezbiyen kadın ( 20 kadar da Türk vardı) çeşitli etkinlikler ile düzenledikleri festivallerinde hem tatil, hem de eğlenceyi birlikte yaşıyorlardı. 11.kez düzenledikleri bu Uluslararası festival ile Midilli adını tüm dünya’da duyurmayı başarıyor. Adanın Yunanca adı da Lesbos. Bu isim ünlü kadın yazar Sapho’dan doğru adaya adını vermiş. Kallonis adanın büyük bir gölü andıran aynı isimli körfezinde yer alan yine plajları ile ünlü bir kasaba. Gölde her türlü deniz sporları yapılıyor.

Adanın en doğusundaki Sigi ise önce ‘’ Petrified Forest’’ bölgesi ile ünlü. Milyonlarca yıl öncesindeki volkanik patlamalar ile donup kalmış ağaçlar şimdi ağaç görünümlü mermer yada taş halleri ile Dünyada tek bir alanda toplanmış.Unesco tarafından da koruma altına alınmış bu bölge güzel bir müze ile de turistlere ev sahipliği yapıyor.

Sigi’nin Ege dalgalarına kapalı, bir gölü andıran koyunda esen şiddetli rüzgar windsörfçüler için çok elverişli bir  merkez.

Petra, Evriaki gibi doğu kasabaları yine plajları ile ünlü. Plomari de uzo fabrikaları ile adını duyurmuş.ünlü Uzo markası Barbayani fabrika ve müzesi de burada.

Midilli şehir merkezi ise hem yakın plajları hem de restoran, gece klubü ve barları ile bir yaşam merkezi.Yaz aylarında şehir 24 saat yaşıyor. Hem yaz, hem de kış aylarında Türk turistleri bekleyen Midilliler bizlere ev sahipliği için tanıtımlarını önümüzdeki aylarda daha da artıracaklar.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bazen küçük tesadüfler güzel dostluklar doğurur.Geçtiğimiz Şubat ayında Istanbul’da gerçekleşen EMITT fuarının son gününde, yabancı konuklara verilen veda yemeğinde kartvizit değiş tokuşu yaptığımız Midilli adasında yaşayan turizmci Yorgo ile dostluğumuz da böyle başladı.

Previous Entry

Avrupada kültür turizmine bakış ülkeler bazında önem kazanıyor ve Avrupalılar bu konuda yeni çalışmalar ile kültür turizmine ağırlık verilmesini istiyorlar.

Next Entry