Suat Tore
World of Traveller

Midilli

Eylül 20th 2011 in Türkçe yazıları

Bazen küçük tesadüfler güzel dostluklar doğurur.Geçtiğimiz Şubat ayında Istanbul’da gerçekleşen EMITT fuarının son gününde,  yabancı konuklara verilen veda yemeğinde kartvizit değiş tokuşu yaptığımız Midilli adasında yaşayan turizmci Yorgo ile dostluğumuz da böyle başladı.

Yorgo, adasına döner dönmez bizi mail yağmuruna tuttu ve her seferinde bizi Midilli’ye davet etti. Ülkemize en yakın Yunan adalarından biri olan Midilli aslında Istanbul’dan ulaşılması zor bir ada.Ya Ayvalık’a kadar kara yolu ile gidip sonra da gemi ile adaya gececeksiniz, ya da havayolu ile Atina’ya gidip oradan deyim yerinde ise geri dönüp adaya ulaşacaksınız. Evden çıkış baz alınırsa hemen hemen aynı sürede ulaşılan Midilli için havayolu doğal olarak daha az yorucu, biraz daha kısa ama biraz daha pahalı.

Yoğun fuar trafiği nedeniyle bir türlü gidemediğimiz ama dostluğumuzu telefon ve maillerle ilerlettiğimiz Yorgo’nun davetine sonunda gecen hafta yanıt verebildik ve Yunanlıların yeni havayolu Aegean ile aşağı yukarı 30 ar dakikalık uçuşlar ile önce Atina ve sonra da Midilli’ye ulaştık.

Yukarıda yazdığımız gibi havayolu daha az yorucu ve zaman olarak da adaya ulaşımda biraz daha kısa bir alternatif.Ancak kara yoluna gore biraz daha pahalı ama aradaki fark yorgun kalmaya değmeyecek kadar az.

Midilli’yi köşemizde tanıtmayı sürdüreceğiz. Ama önce ilk kez uçuşlarımızda kullandığımız Yunanlıların yeni havayolu Aegean’dan kısaca söz edelim. Olympic havayollarının yaşadığı kriz döneminde Türkiye seferlerine başlayan Aegean havayolu genç ve yeni uçakları ile farkı ve kaliteyi yakalamış.Türkiye uçuşlarında Airbus 190-100 ları kullanıyorlar. Koltuk araları rahat, uçaklar temiz ve servis genç, güleryüzlü ellerde.Kısa uçuş olmasına rağmen sıcak yemek servisi de yapılabiliyor. Yunanistan uçuşlarında önereceğimiz Aegean havayollarını Avrupa uçuşlarında da denemek isteyeceğiz.

Biz de Aegean’nın rahat ve güzel yolculuğu sonrası saat 16.-uçağı ile başladığımız  Midilli gidiş seferimizi Atina aktarmalı olarak adanın hemen deniz kıyısındaki şirin havaalanına saat 20.10 da inerek tamamladık .

Dostumuz Yorgo ile kucaklaşarak havaalanından itibaren, 1462’de Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılıp , balkan savaşına kadar yönetilen bu zeytin ve Uzo ( Rakı) adasını, yine dostumuz Yorgo’nun 4 günlük rehberliği ile tanıtmaya başlayabiliriz.

Midilli 1631 kmlik  bir alana yayılan  yaklaşık 100. 000 nüfuslu  Yunanistan‘ın 3. en büyük adasıdır. Ada milyonlarca zeytin ağacı ile kaplı olmasının yanısıra çam, köknar, çınar, kestane, kayın ağaçları ile de bezenmiş. Adanın batı kesimi volkanik, doğal olarak az yeşil ama doğu kesimi ise zeytin ve çam ağaçları ile yemyeşil bir doğaya sahip. Bu arada Adadaki 13 milyon zeytin ağacından yılda 50 bin ton dolayında zeytinyağı üretildiğini, bu rakamın Türkiye’deki toplam üretimin  üçte biri olduğunu da parantez içinde belirtelim.

Turizme geçmeden önce adanın zeytincilikten sonraki 2.büyük endüstrisi olan Uzo( rakı) üretiminden söz edelim. Suyunun güzelliğinden dolayı Yunanistan’ın en önemli uzo üretim merkezi olan ada  Yunanlıların en ünlü uzo fabrikaları olan Barbayani ve Mini markalarına da evsahipliği yapıyor. Modern fabrikalarında üretilen bu iki marka Avustralya’dan Amerikaya kadar ihraç ediliyor. 1860 yılından buyana adını sürdüren,  yani Osmanlı döneminde faaliyete geçen Barbayani fabrikasında Osmanlı dönemi distile kazanları fabrika girişindeki müze de ayrı bir alanda sergileniyor. Barbayaniler kuşaklar boyu bu aile işini sürdürüyorlar ve günümüzün  son teknolojileri ile donattıkları fabrikalarında hala ailece işlerinin başındalar.

Turizm ile de yakın ilgisi olan denizcilik Midilli’nin en önemli ticari faaliyetlerinden bir diğeri.

Barbaros Hayrettin Paşa, Oruç Reis, İlyas Reis gibi ünlü denizcilerimizin de yetiştiği Midilli adasının limanına hergün yüzlerce gemi turist taşıyor.Ülkemize ise ne yazıkki deniz yolu ile ulaşım genelde yalnızca Ayvalık’dan yaz aylarında iki kez, kış aylarında 1 kez yapılan seferler ile sürüyor.Yaz aylarında Dikilli’den de ilave seferler olduğu belirtiliyor.

Midilli tanıtımını haftaya da sürüreceğiz.

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Eylül ayı ile birlikte uluslararası turizm fuarları başlıyor.Turizmciler yoğun sezon daha bitmeden bir sonraki yılın pazarlama çalışmalarına başlayacaklar. Ve tabii yılın geri kalan son dört ayının da eksiklerini bu fuarlar ile tamamlama fırsatı da yakalayacaklar.

Previous Entry

Geçen hafta Ayvalık’ın hemen karşısında yer alan bu Yunan adasını yazmaya başlamıştık. Turizmci dostumuz Yorgo, bizi 3 gün boyunca Yunanistanın 1631m2 lik 3. büyük adası Midilli’nin neredeyse tamamını gezdirdi.

Next Entry