Suat Tore
World of Traveller

Tayland’da Bir MICE şehri, Pattaya -2-

Ekim 25th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen hafta başladığımız MICE şehri Pattaya izlenimlerimizi sürdürüyoruz.

Ertesi sabah kahvaltı sonrası Nong Nooch Tropical Garden’ın önce 600 hektara yayılmış 670 çeşit orkide cinsi ve yüzlerce tropik bitki ile donanmış rengarenk bahçelerini dolaştık. Sonra kaplanlar, papağanlar, maymun ve fillerin gösterilerini izledik.

Öğle yemeğimiz 2.akşam konaklayacağımız otel olan 2 yıl kadar önce açılmış yeni bir otel olan Holiday

Inn’de yenildi. Öğleden sonraki turumuz hiç sevmediğimiz bir spor olan boks’un Tayland versiyonu olunca otelde dinlenmeyi tercih ettik. Meraklıları Fairtex Boxing Gym’de önce bu sporun inceliklerini öğrendiler ve sonra da bir maçı izlediler. Biz ise bu turun son gecesi için dinlenip ünlü Alcazar Kabare showunun saatini bekledik. Akşam yemek için bir fabrika gibi çalışan ama hem Taylandlıların çok sevdikleri hem de turistlere hizmet veren Moom Aroi lokantasına gidip istakozdan onlarca değişik lezzetlerdeki Tayland denizlerinde yakalanan deniz böcek ve balıkları tatmaya gittik. Ve sonrasında lüks bir tiyatro binasında sayıları 100’e yaklaşan oyuncuların sahnelediği Paris’in Lido ve Foliberjer’ini aratmayan showları ile Alcazar Kabaresi gecenin finali oldu. Dönüş yolunda rehberimizin bir sorusu ilginçti. ‘’ Tahmin edin 100 kişiye yaklaşan oyuncu arasında kaç tane kadın oyuncu vardı? ‘’ Yanıtı önceden kopya almış bir kaç kişi dışında kimse bilemedi. Biri hariç tüm oyuncular erkekdi. Tek kadın ise showlara komedi katan çok şişman bir kızdı. Diğerleri hiç birimizin tahmin edemeyeceği kadar güzel lady boy’lardı.

Turumuzun son günü, ilk olarak Tayland’ın kaderi olan üzücü bir yer ziyareti oldu. Kimsesiz çocukların eğitim merkezleri, yada yetimhaneler. Tayland’ın kaderi dedik zira ülkede çeşitli nedenler ile kimsesiz kalan çok sayıda çocuk var. Bunda başta sapık zihniyetli Avrupalı turistlerin oluşturduğu sex turizmi ve çocuk seksi geliyor. Unesco ve Dünya turizm örgütünün uzun ve katı yaptırımlı uygulamalarına giderek de azalmasına rağmen ne yazık ki çocuk seksi devam ediyor. Ortada kalan bebekler bu yetimhanelerde toplanıyor. Devlet hepsine yetişemediği için genelde sponsorlar ile yaşayan bu yetimhanelerden birini ziyaret ettik ve çocukların küçük yaştan itibaren nasıl eğitilip, bakıldığına ve bir meslek, bir sanat öğretilerek nasıl hayata kazandırılmak istendiğine üzülerek şahit olduk.

Sonraki durağımız ise turumuzun son noktaları olan modern golf merkezleri oldu. Siam Golf merkezi ve Siam Plentation bir golf kulübünde olacak tüm servis ve donanımlara sahip, birbirine çok yakın iki merkez. İlki 18 delikli iki ve 9 delikli bir golf sahasına, ikincisi ise 27 delikli golf sahasına sahip bu iki kulüpte herşey düşünülmüş. Kulüplerin ana binasındaki restoran, bar ve mağazaların dışında, etaplar arasında kafeler ve parklar içindeki sevimli oturma üniteleri, oyuncu ve yardımcılarının dinlenmeleri gibi detaylara kadar düşünülmüş.

Siam Golf merkezinin restoranında alınan öğle yemeğinin ardından grubumuz dönüş için Bangkok’a doğru giderken biz son olarak 7 yıl önce gördüğümüz Pattaya’yı daha çok tanımak ve yenilikleri görmek üzere, bize Tayland’da her zaman ikinci ev rahatlığı yaşatan Amari grubunun Pattaya’daki oteli Ocean Tower’ a yöneldik. İki gün kalacağımız bu tesisin de ilginç özellikleri arasında Pattaya Amaride ençok konaklayanlar arasında Türk turistlerin ilk sıralarda olduğunu öğrenmemiz oldu. Türk dostu İskoç genel müdür David Cumming ile de bir röportaj yapma fırsatı yakaladık ve Amarilerin her zamanki mükemmel konukseverliği ve eksiksiz servisleri ile harika iki gün geçirdik.

Pattaya Türklerin çok tercih ettikleri bir şehir. Ancak bizler bu şehri daha çok eğlence olanakları ile seviyoruz. Oysa Pattaya çok da iyi bir kongre şehri. Nong Nooch Tropical Garden’ın 3.000 kişiye ulaşan toplantı salonları, keza şehrin hertürlü kongreye elverişli kongre merkezi, çok sayıda ve değişik kapasitelerde toplantı salonları ile başta Amari, Dusit Thani, Hilton,Holiday Inn olmak üzere çeşitli lüks otelleri ile Pattaya aynı zamanda bir MICE şehri. Şehrin kongre ve ziyaretci bürosu da, ülke içinde ve dışında fuarlara katılarak, workshoplar düzenleyerek tanıtımları için yoğun çalışmalar yapıyor. Pattaya uluslararası fuarlarda bizim de tanık olduğumuz renkli standlarıyla da dikkat çekiyor. Bu yıl Şubat ayındaki EMİTT İstanbul’a da böyle bir stand ile katılarak dikkat çekmişlerdi. Pattaya hem dinlence, hem eğlence ve hemde toplantı olanakları ile çok yönlü turizm çeşitleri sunan bir şehir.

e-mail:  [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu hafta son seyahatimizle ilgili bir destinasyon tanıtımını köşemize alıyoruz. Genelde bir eğlence destinasyonu olarak bilinen Tayland’ın Pattaya şehrini son yıllarda çok önem kazanan MICE turizm bakışıyla aktaracağız. Taylandlı turizmciler Bangkok’dan sonra Pattaya’yı da bir MICE şehri yapabilme adına uğraşıyorlar. İşte izlenimlerimiz;

Previous Entry

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı üçüncü dönem turizm istatistiklerini yayınladı.Buna göre turizm gelirimiz bu yılın üçüncü döneminde (Temmuz-Ağustos-Eylül) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 oranında artarak 9 milyar 339 milyon 28 bin 541 dolar olmuş.

Next Entry