Suat Tore
World of Traveller

Tayland’da Bir MICE şehri, Pattaya

Ekim 21st 2011 in Türkçe yazıları

Bu hafta son seyahatimizle ilgili bir destinasyon tanıtımını köşemize alıyoruz. Genelde bir eğlence destinasyonu olarak bilinen Tayland’ın Pattaya şehrini son yıllarda çok önem kazanan MICE turizm bakışıyla aktaracağız. Taylandlı turizmciler Bangkok’dan sonra Pattaya’yı da bir MICE şehri yapabilme adına uğraşıyorlar. İşte izlenimlerimiz;

Ekim ayı bizim geleneksel Tayland tanıtım ayımız oldu. Her yıl bu ülkede gerçekleşen IT&CMA, MICE fuarı nedeniyle son yedi yıldır bu ülkeye Ekim ayında gelir olduk.

Bu yıl WTA-Dünya Turizm Ödülleri Asya ve Pasifik töreni nedeniyle Eylül sonlarında gelip biraz daha uzun kaldığımız bu tropik ülkede, fuar sonrası 6 yılı aşık süredir görmediğimiz Pattaya’ya gidip yenilikleri görelim istedik. Bu MICE fuar son olarak Pattaya’da yapılmış sonra istek üzerine Bangkok’a taşınmıştı.

Bangkok’dan yaklaşık 2 saatlik rahat bir otobüs yolculuğumuzun ardından ulaştığımız Pattaya’da, yine herzaman olduğu gibi sıkıştırılmış program ile görülebilecek yerler sayıca mümkün olduğunca fazla sayıda programa alınmıştı.

Pattaya’da bu kez bize daha önce görmediğimiz yerler seçilmişti. Ilk olarak otele giriş yapmadan Ocean Marina’daki lüks bir yat ile Koh Lam ( Lam Adası ) turuna katıldık. Pattaya merkezinden kısa sürede teknelerele ulaşılan bu adada güzel kumsalları ile denizseverlerin pek beğendikleri Tawan ve Samae plajları turist kaynıyordu. Plajların çevrelerindeki özellikle balık lokantaları ve su sporları merkezlerini notlarımız arasına aldık.

Turumuzun ardından öğle yemeği için 2010 Kasım ayında açılan Hilton Pattaya oteline geçtik. Geniş toplantı salonları ile Hilton Pattaya, büyük katılımlı toplantılar için elverişli bir otel.

Yemek sonrası Tayland’ın olmazsa olmazı masaja da gidileceğini dağıtılan tur programında önceden okumuş ve sevinmiştik. Health Land adlı lüks sağlık merkezinde 1 saatlik Aramo Thai masajı sabahın 6.30 undan itibaren yoğunlaşarak artan yorgunluğumuz için birebir geldi. Masaj sonrası ilk konaklama tesisimiz olan Nong Nooch Tropical Garden’ın otel bölümündeki odalarımzda akşam yemeğine kadar dinlenmeye çekildik.

Nong Nooch Tropical Garden adından da anlaşılacağı üzerine aslında bir botanik bahçesi. Ancak Tayland’lı bir özel kuruluş tarafından işletilen bu bahçe tıpkı Disney yada Universal gibi bir oyun parkına dönüştürülmüş. Bu parkın akşam olduğu için tanıtım turu ertesi güne programlanmıştı. Akşam yemeği ise Pattaya Belediye Başkanı Itthiphol Kunplome’nin da katıldığı 30 kişilik grubumuz için tesisin balo salonunda süpriz bir show ile yenildi. Tayland’ın ünlü Lady Boy’ları nın oluşturduğu travesti showda kimi zaman geleneksel Tayland müzik ve dansları, kimi zaman günümüzün modern müziği eşliğindeki dans gösterileri ile yenilen yemek geceyarısına kadar sürdü. Sonunda yine bir Tayland klasiği, geleneksel gösteri tüm grub üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Bir dilek dileyerek yakılan ve gökyüzüne yıldızlara doğru gönderilen kağıt fenerler bu showu ilk defa yaşayanlar için ayrı bir heyecan vesilesi oldu. Bizim gibi tecrübelilerde bir dilek ile yetinmeyip çok sayıda feneri gökyüzüne salarak sonu gelmeyen dileklerimizin sayısını artırdık.!

Haftaya devam edeceğiz.

e-mail:  [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta Avrupa’nın kültür turizmi projelerine ağırlık vermek istediğini, bu amaçla Avrupa Komisyonun projeler beklediğini ve TÜRSAB’ın da bu konuda bir dizi toplantı düzenlediğini yazmıştık.

Previous Entry

Geçen hafta başladığımız MICE şehri Pattaya izlenimlerimizi sürdürüyoruz. Ertesi sabah kahvaltı sonrası Nong Nooch Tropical Garden’ın önce 600 hektara yayılmış 670 çeşit orkide cinsi ve yüzlerce tropik bitki ile donanmış rengarenk bahçelerini dolaştık. Sonra kaplanlar, papağanlar, maymun ve fillerin gösterilerini izledik.

Next Entry