Suat Tore
World of Traveller

Rusya’daki takımımız da Spartak Moskova olsun !

Kasım 15th 2011 in Türkçe yazıları

Renkleri de kırmızı beyaz ne güzel, aynı Liverpool gibi !

THY nin önce futbol takımları ile başlayan sponsorluk anlaşmaları Turizm Bakanlığımızın da devreye girmesiyle ilginçleşiyor. Turizm Bakanlığımız önce Herta Berlin ile bir anlaşma imzaladı. Turizmde 1.pazarımız olan Almanya’yı 3.pazarımız İngiltere takip etti. Geçen hafta Londra’da gerçekleşen WTM için daha standlar hazırlanırken uğradığımız fuar alanı Excel salonlarında Liverpool ve Türkiye’nin bilboard ve posterlerdeki anlaşma reklamları gözümüze çarptı. Ertesi gün de Bakanlığın yaptığı bu anlaşma bir basın toplantısı ile kitlelere duyuruldu. Böylelikle hedefe hiç yalnız yürümeyen bu takıma biz de eklenip artık daha kalabalık olarak yürümelerine destek vereceğiz. Desteğimiz tamamen duygusal olacak ! İki yıl sürecek bu duygusal desteğimizin değerini hem bizimkilere hem de Liverpool temsilcisine toplantıda sormamıza rağmen öğrenemedik. Efendim gizliymiş. Karşılıklı olarak duygusal destek miktarını açıklamama kararı almışlar. Tabii ileri demokrasilerde bu tip sorular sormamak lazım. Büyüklerimiz halkın vergileri ile oluşan bu tanıtım bütçelerini diledikleri gibi harcarlar, bize soracak halleri yok ya ? Onlardan daha iyi bilecek değiliz elbette. Bu anlaşma ile iki yıl boyunca Anfield’de Türkiye reklamları, promosyonları olacak, karşılığında ‘’hiç yalnız yürümeyenler’’ de kamplarını Türkiye’de yapacak ve nasıl olacaksa gittikleri yerlerde Türkiye destinasyon tanıtımları yapacaklar. Böylelikle ülkemize sempati artacak, diğer İngilizler ile birlikte ‘’hiç yalnız yürümeyenlerin’’ taraftarları da ülkemize daha çok gelecek !

Allahtan Ingiltere’de, Almanya’da futbol taraftarları bizim taraftarlarımız gibi pek fanatik değiller. Yoksa Liverpool’ a, Herta Berlin’e rakip olan diğer takım taraftarları ülkemize bırakın gitmeyi, gideceklere de engel olurlardı. Düşünsenize bir Fenerbahçeli olarak Galatasaray’ı destekleyen Uganda yüzünden, çok görmek istediğim Uganda’ya hiç gidermiydim. Silerdim defterden Ugandayı, first klas uçak bileti, 8 yıldızlı otelde suit oda ve  ayağımın altına kırmızı halı serseler dahi gitmez, gidecek olan FB li taraftar tanıdıklarımı da, ayaklarını kırmakla tehdit ederdim! Bunu bilen ve ülkemizden turist bekleyen birçok ülke de bizim futbol takımlarına sponsor olmuyor işte. Çok fanatik Manchester’li Chelsea’li, Bayern’li, Hamburg’lu da bizim Liverpool sevgimiz yüzünden gelmezse de gelmesin!

Şimdi hazır başlamışken bu çok faydalı tanıtım işini sürdürelim. İkinci büyük pazarımız Rusya’yı neden düşünemedi büyüklerimiz anlamadım. Ben araştırdım Rusya liginde forması da bizim bayrak renklerimizi taşıyan Spartak Moskova var.  UEFA’nın 5 yıldız verdiği stadlardan biri olan 84,475 kişilik Luzhniki Stadı da kapasite olarak bizim reklamlara çok uygun. Spartak Moskova, 12 defa Sovyet 10 defa da Rusya şampiyonu olmuş ünlü bir takım. Üstelik oynamadan Fenerli olmuş Emanuel Emenike’de bu takımın oyuncusu oldu. Duygusal olarak ona da yaklaşır Gerard’a falan söylettiğimiz gibi, ‘’ I love Turkish kebab, baklava ‘’ ..gibi bu temalarda birkaç reklam filmi çektik mi, gerisini düşünmeyin. Sadece Antalya değil, bütün Türkiye Rus dolar.

E benden bu kadar. Sizler de daha çok turist beklediğimiz diğer ülke takımlarından forma renkleri kırmızı beyaz olanları bulun ben köşemde yazayım. Büyüklerimiz gerisini, duygusal olarak  halleder !

[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı üçüncü dönem turizm istatistiklerini yayınladı.Buna göre turizm gelirimiz bu yılın üçüncü döneminde (Temmuz-Ağustos-Eylül) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 oranında artarak 9 milyar 339 milyon 28 bin 541 dolar olmuş.

Previous Entry

Belek’liler kusura bakmasin. Onlar uğraşıyorlar, didiniyorlar, Dünya’nın tek ve en önemli etkinliğini büyük uğraşlar ile ülkemize getiriyorlar ama işte biz golf’ ü ve golfün turizmdeki önemini bilmeyenler yazımıza böyle başlıklar atabiliyoruz. Cahillik işte ….

Next Entry