Suat Tore
World of Traveller

2012’de 12 turizm trendi -1-

Aralık 20th 2011 in Türkçe yazıları

Yılın son iki haftasında seyahatlerimiz nedeniyle köşemizi Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği’nin (TUYED), başkanı Kerem Köfteoğlu’nun gönderdiği araştırmaya ayırıyoruz. Köfteoğlu, TUYED Ar-Ge Birimi’nin gezi ve tur bilgileri veren dünyaca ünlü kurum ve kuruluşların yayınlarını tarayarak, ”2012’nin başlıca 12 turizm trendi”ni belirlemiş. Buna göre 2012’nin 12 temel turizm trendlerinde ”balkonya, kruvaziyerde son dakika satışları, soyağacı ve James Bond mekânlarına tur” kavramları öne çıkacak.

TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu yaptığı açıklamada, 2012’de dünya turizminde bir yavaşlama olacağını belirterek, “Araştırmalar, önümüzdeki yıl dünya turistinin 1 milyar kişiye ulaşacağı ve toplam turizm gelirinin de 1 trilyon doları aşacağını gösteriyor” diyor.

2012’de turizmde hem ucuz olduğu için ev kiralamalar hem de fiyatı 66 bin ila 200 bin dolar arasında değişen uzay veya denizaltıyla Titanic turlarına aynı anda tanık olacağımızı kaydeden Köfteoğlu, “Türkiye, ucuz tatil arayan, ev kiralamak isteyen ve kruvaziyerle gezmek isteyen turistlerin tercih edeceği ülke olacak” diyerek yüreklere su serpiyor.

Seyahat etme talebinde bir yavaşlama olacağını, bu yavaşlamanın her ülke ve bölgede farklı seyredeceğini belirten Köfteoğlu ayrıca şu bilgileri veriyor; 

“ Yapılan araştırmalar ABD’li gezginlerin yüzde 52’sinin, Asyalı gezginlerin yüzde 32’sin, Rus gezginlerin yüzde 15’nin tatilini yurtdışında geçirmek istediği, Avrupa’da ise bu eğilimin ülkesine göre yüzde 2 ile yüzde 9 arasında değiştiğini ortaya koyuyor.  Bu arada Butan, Vietnam, Burma, Laos, Kamboçya, Londra, Umman, Şili, Arnavutluk, Sırbistan, Özbekistan, Kuveyt,  Fakland Adaları, Papua Yeni Gine, Gana, Nepal, Romanya,   Arjantin, Lima, Peru, Beyrut, Estonya, Mostar, Bosna, Filipinler, Uganda, Ürdün, Ukrayna, Küba, Kenya, Bali, Panama, İrlanda ve Türkiye 2012’de tercih edilen destinasyonları oluşturacak.”

Köfteoğlu, çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda, 2012’nin başlıca 12 turizm trendini şöyle sıralıyor;

‘Balkonya’ veya ölü sezon tercihi:  Ekonomik krizin etkisiyle Avrupalı turistin bazıları tatili evlerinin balkonunda (staycation) geçirmeyi tercih ederken, bazıları da daha ucuz olduğu için ‘ölü sezon’ da tatile çıkmak isteyecek.  Seyahate kısıtlı bir bütçe ayıranlar, ‘ölü sezon’ olarak kabul edilen yılbaşında Moskova, mayıs ayında Hindistan ve Botswana, ekimde Brezilya ve Türkiye, mart-nisan aylarında ise Çin’e tatile gidecek. 

Kruvaziyerde son dakika satışları beklenecek: Artan gemi sayısı rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu yüzden önümüzdeki yıl gemi turistlerinin gözü son dakika satışlarında olacak. Öte yandan hükümetin kruvaziyer ücretlerini yarıya indirmesi, Türk limanlarının kruvaziyerde altın yılını yaşamasına neden olacak. Ayrıca, nehirde gezilerle kişiye özel gemi turları gözde olacak.

Torun-torba soyağacı turları: Ataları Rusya, Japonya, Türkiye, Çin ve Baltık ülkelerinden göç eden, kendileri ABD’de doğanlar, merak ettikleri soyağaçlarının izini sürmek için keşif turlarına çıkacak. Ata topraklarına torun-torba gruplar halinde yapılacak gezilerde hem soyağaçları hakkında bilgiler edinecekler hem de doğum günlerini kutlayıp, düğün-dernek yapacaklar.  

Evde uzakta, evde konaklamalar artacak: Roma, Floransa, Venedik ve İstanbul’da da özellikle Galata bölgesindeki İtalyan tarzı evlerde konaklamalar, daha ucuz ve daha otantik olacağından rağbet görecek. Evde konaklamalar ayrıca yerel halkla kaynaşma konusunda da önemli bir fırsat sunuyor. İngilizler ise 2012 Londra Olimpiyatları ziyaretçilerine bahçelerini kiralayacak.

Köfteoğlu’nun 2012 trendlerine haftaya da devam edeceğiz.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta yazımızı Cannes’da katılacağımız ILTM fuarına merakla gideceğiz diye bitirmiştik. EIBTM- Barcelona’nın ardından Monte Carlo Travel Mart’ın son dakika iptali ile birkaç gün Nice’de, Akdeniz güneşi ile dinlendikden sonra Cannes’ a vardık.

Previous Entry

Geçen hafta başladığımız, TUYED başkanı Köfteoğlu’nun 2012 trendlerini bu hafta tamamlıyoruz.

Next Entry