Suat Tore
World of Traveller

2012’de 12 turizm trendi -2-

Aralık 27th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen hafta başladığımız, TUYED başkanı Köfteoğlu’nun 2012 trendlerini bu hafta tamamlıyoruz.

Motosiklet turları: Gelişen ekonomi ile birlikte Türkiye’de motosiklet kullanımı artık kırsal bölgelerde bile bir hobiye dönüştü. Dünyada da  Baby boomer olarak adlandırılan neslin emekli olmaya başlaması ile birlikte yüksek gelirli grup gezi amaçlı motosiklet almaya başladı. Bu gözde destinasyonlar içinde Türkiye’nin yanı sıra,  İtalya (Dolomit dağları, Toskana), İsviçre (Alp dağları), İspanya (Priene Dağları), Güney Fransa (Provence),  Korsika-Sardunya Adaları, Norveç  kıyıları (fiyortlar) ve Yeni Zelanda’yı sayabiliriz.

Sosyal medya önerileri dikkate alınacak: Seyahat daha sosyal bir oldu haline geldi. İnsanlar artık doğru seyahat seçimini yapmak için arkadaşlarının tavsiyelerine güveniyorlar. Tatil planı yapanlar, sosyal medyada sürekli güncellenen milyonlarca sayfalık bilgilerden yararlanıyor. Öte yandan akıllı telefonlar kelime merceği (Word lens) türü uygulamalarla, sık seyahat eden gezginlere, karşılarına çıkan bir yazı veya tabelayı cep telefonları aracılığıyla anında kendi dillerine çevirme imkânı sunuyor.

Kongreler; kısa, az katılımcılı ve çevreci olacak: Dünyadaki toplantı trendlerinde daha kısa, daha az katılımcılı ve kullanılan materyallerin daha çok çevreci olması damgasını vuracak. Ayrıca, toplantı mekânı seçilirken ‘eve’ daha yakın olanlar tercih edilecek.

Otellerde ‘yaratıcı sınıf’a göre tasarımlar: Amerikalı şehircilik uzmanı Profesör Richard Florida ‘Yaratıcı Sınıfın Yükselişi’ kitabında dünyada bilimden, tasarıma yaratıcı işlerde çalışan 150 milyon kişi olduğunu söylüyor. Dünya kentlerindeki birçok otel, şimdi bu kesimi tesislerine çekmek için, sanatçılarla çalışıp, yeni konseptler oluşturuyor. Böylece otellerini konaklama biriminin yanı sıra, her yönüyle birer sanat merkezi haline dönüştürüyorlar.

James Bond adaları ve dizi mekânlarına turlar: 2012’de tatilde kişi başı en az 3, en fazla 10 bin dolar harcama kapasitesine sahip olanlar, lüks turizm talebini yeniden canlandıracak. Bu kesim, 007 James Bond filmlerinin çekildiği mekânlar arasında bulunan Jamaika Ocho Rios, Bahamalar Nassau, Japonya’da Himeji Kalesi, Honshu,  Yunanistan’da Aghia Triada, Meteora, Porto Riko’da Arecibo rasathanesi, İsviçre’de Schilthorn, Çek Cumhuriyeti’nde Prag ve Türkiye’de İstanbul’u görmek isteyecek. Arap dünyasında ise, TV’lerde izledikleri Türk dizilerinin çekildiği mekânlara turlar rağbet görmeye devam edecek.

Uzay ve Titanic turları:  2012’de jet sosyete uzay ve denizaltıyla Titanic turları bekliyor. Virgin Havayolları’nın  ‘SpaceShipTwo’ mekiğiyle gerçekleştirilecek uzay turunun fiyatı 200 bin dolar olacak.

Titanic’in sulara gömülüşünün 100’üncü yılında, The Ocean Deep Expeditions firması, batığı görmek isteyenleri, özel bir denizaltıyla Atlantik Okyanusu’nun 4 bin metre derinine indirecek. 10 saatlik denizaltı yolculuğunu içeren macera paketinin bedeli ise 66 bin dolar olacak.

Turizmde Asya-Pasifik ve BRIC etkisi: Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan BRIC oluşumu turizme de damgasını vuracak. BRIC ülkelerinde yer alan birçok şehir 2012’nin gözde tatil merkezlerinden biri olacak. Hindistan’daki Hindu tapınakları talep görecek. Asya-Pasifik ülkeleri ise hem turist çekme hem de turist gönderme alanında lider olacak. Dünya ülkelerinin hepsi özellikle Çinli turisti çekmek için birbiriyle yarışıyor. Türkiye, 2012’yi ‘Turizmde Çin Yıl’ ilan ederken, dünyanın önde gelen otelleri ,BRIC’li yöneticilere yönelik ‘Red Carpet’ (Kırmızı Halı), Çinli turiste ise ‘ Huanying’ (Çince hoşgeldin) adıyla hazırladıkları özel programları uygulamaya koyuyor.

DMO modeli öne çıkacak: Turizmde, Dünya Turizm Örgütü tarafından geliştirilen ve  ‘Yerel Turizm Örgütlenmesi’ diye Kabul edilen DMO (Destinasyon Yönetim Örgütlenmesi) kavramı öne çıkacak. Bu kavram, özellikle Türkiye gibi, turizmi henüz bir takım oyunu şeklinde oynamayan ülkeler için bir yol haritası ve uygun bir model olarak benimsenecek.  

Yeni yılda herkese sağlıkla beraber gönüllerine uygun turizm trendleri ile dolu bir yıl dileriz.

e-mail:[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yılın son iki haftasında seyahatlerimiz nedeniyle köşemizi Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği’nin (TUYED), başkanı Kerem Köfteoğlu’nun gönderdiği araştırmaya ayırıyoruz. Köfteoğlu, TUYED Ar-Ge Birimi’nin gezi ve tur bilgileri veren dünyaca ünlü kurum ve kuruluşların yayınlarını tarayarak, ”2012’nin başlıca 12 turizm trendi”ni belirlemiş.

Previous Entry

Kahinimiz her yıl başı olduğu gibi 2012’nin getireceklerini yine önceden ülkemizden yalnizca bizim köşemiz için iletti.

Next Entry