Suat Tore
World of Traveller

EIBTM ve ILTM

Aralık 6th 2011 in Türkçe yazıları

Gecen hafta MICE turizmin en önemli fuarlarindan biri olan EIBTM, Barcelona’da gerçekleşti.Türkiye bu yıl 50’ye yakın standı ile fuarda daha geniş bir katılımla yer aldı. MICE turizmin artık ülkemizde de önemi kavrandı. MICE fuarlara katılımcı sayımız her yıl artıyor. EIBTM’de de bu o kadar belirgindi ki her stand’da 2 katılımcımızın adını gordük. Dışarıda stand alanlar ile ülkemizden gelen turizm kuruluşu sayısı 100’ü geçti.

Bu yıl yine salonun arka bölmelerinde daha geniş ve ferah bir stand ile yer aldık. Standımızın hemen arkasında Hosted Buyer Lounge’ının olması bize iyi bir lokasyon şansı yarattı. Çünkü bu yıl MICE organizasyonu düzenleyicisi olarak bilinen ve buyer olarak nitelediğimiz firma temsilcisi sayısı 4.950 idi. Her gün kahve molalarında ve öğle yemeklerinde ülke standımızın hemen arkasında toplanan bu buyerlar Türkiye standına neredeyse uğramadan yollarına devam etmediler.

Toplam 3.127 standın yer aldığı fuarda, 64.950 randevu gerçekleşti. Her zaman olduğu gibi İstanbul Kongre ve Ziyaretci bürosunun ev sahipliğinde standımızda, sabah 9 dan akşam 18’ e kadar bir yandan bu randevular gerçekleşirken, diger yandan Kurukahveci Mehmet Efendinin kahve servisleri ve ikramları da aralıksız sürdü. Avrupa’lılar artık iyice Türk kahvesi tiryakisi oldular diyebiliriz. Yabancıların kuyruk oldukları kahve standımızın önünde Türk Kahvesine olan talep bitmek tükenmek bilmiyordu. Kurukahveci Mehmet Efendi standı neredeyse tüm yurtdışı turizm fuarlarında hazır ve nazır. Kuruluşun genç kuşak temsilcisi sevgili Mehmet bey kardeşimizi bu başarılı tanıtım çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz. Hem firma, hem de ülke tanıtımımızı yıllardır mükemmel bir şekilde gerçekleştirdikleri için başta Kültür ve Turizm  Bakanlığımızca olmak üzere bir ödülü çoktan hak ettiler.Umarım kadir bilir büyüklerimiz bu konuda harekete geçerler!

Her öğlen ve akşam üstleri standımızda kurulan  büfelerdeki ikramlarımız ikinci gün bir özel davetle devam etti. ABD’de yaşayan ünlü cazcımız İlhan Erşahin ülke motifleriyle süslü parçalarını saksofonuyla seslendirirken, ona eşlik eden İzzet Kızıl da vurmalı otantik enstrümanları ile yabancı ziyaretcileri hayran bırakan mini konserleri ile beğeni topladılar.

EIBTM herzaman oldugu gibi yükselen trendini bu yıl da sürdürdü. Istanbul Kongre ve Ziyaretci bürosu artık bu MICE fuarların uzmanı oldu. Sadece İstanbula değil ülkemize gelen diğer büyük kongreler de bunun göstergesi. Istanbul’da doluluk ile otel fiyatlarının yükselmesinde ICVB’nin büyük katkısı var. Ve nihayet Antalya ve İzmir Kongre ve Ziyaretci bürolarının da bu fuarlarda yer almaları ve giderek profesyonellesmeleri bu iki ilimizi de daha çok para bırakan Kongre ve MICE turizminde önemini artıracaktır. EIBTM’de Antalya ve İzmir CVB’leri daha büyük standları ve daha kalabalık katılımları ile önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek önemli ICCA, Skal, ve Expo gibi kongre ve toplantılar için çalışmalarını sürdürdüler. Bu toplantıların kazanılması ve gerçekleştiğinde bu illerimize geleceklerin sayısının artmasında bu MICE fuarların önemi de çok büyük. Bu etkinlikler ile ülkemize geleceklerin turizm profesyonelleri olması gelecekte bu illerimize daha fazla turist gelmesine de en büyük katkıyı getirecek. Bu yüzden Antalya ve İzmir CVB lerin daha profesyonelleşmesi ve desteklenmesi gerekiyor.

EIBTM gözlemlerimiz bunlar. Şimdi bu hafta Cennes’da gerçekleşecek bir diğer turizm fuarını takip edeceğiz. Bir diğer çok para bırakan turizm çeşidi olan Lüx Turizmin en önemli etkinliği ILTM’de. Bakalım bu yıl Türkiye olarak ILTM’der neler yapacağız. Geçen yıllarda büyük hata ederek katılımımızı son dakikaya bıraktığımız ve bize yakışmayan bir köşede kaldığımız ILTM de umarız bu yıl telafi yılı olur.

e-mail: [email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kendini Antalya’ya adamış sevgili dostumuz Nizamettin Şen geçen hafta Antalya’da düzenlenen Golf turizmini konu eden yazımızdan sonra bizi de uyararak pek gündeme gelmeyen Antalya Botanik Expo’sunu da duyurmamızı istedi.

Previous Entry

Geçen hafta yazımızı Cannes’da katılacağımız ILTM fuarına merakla gideceğiz diye bitirmiştik. EIBTM- Barcelona’nın ardından Monte Carlo Travel Mart’ın son dakika iptali ile birkaç gün Nice’de, Akdeniz güneşi ile dinlendikden sonra Cannes’ a vardık.

Next Entry