Suat Tore
World of Traveller

Oh! Şükür Fransa Kurtuldu, THY Uyuttu, İzmir mutlu etti !

Aralık 14th 2011 in Türkçe yazıları

Geçen hafta yazımızı Cannes’da katılacağımız ILTM fuarına merakla gideceğiz diye bitirmiştik. EIBTM- Barcelona’nın ardından Monte Carlo Travel Mart’ın son dakika iptali ile birkaç gün Nice’de, Akdeniz güneşi ile dinlendikden sonra Cannes’ a vardık.

Standların son hazırlıklarının yapıldığı gün kayıt işlemlerimiz için fuar alanına gittiğimizde, ülke standımızın yerini görünce ilk sevincimiz yaşadık. Geçen yıl oyunu baştan kaybettiğimiz o lux fuar alanının en arka köşesinde, depoların hemen önünde, arayanların bile bulamadığı Türkiye standı, bu yıl nihayet daha iyi bir yere konuşlanmıştı. Ertesi gün de hemen her yıl bu fuarda benim tabirim ile bir ‘’Joker’’ olan Harun Musa ile karşılaştığımda Paris’e yeni direktörümüz Kalbiye hanımın getirildiğini öğrendim. Geçen yıl heybetinden yanına yaklaşamadığımız, hangi vasıfları ile bu önemli göreve getirildiğini öğrenemediğimiz, herhalde büyüklerimizin bulmakta zorluk çektiği bu vatandaşımızın yerine nihayet işini ismi ile özdeş olarak önemseyen Kalbiye hanım ile tanışınca yazımızın ön başlığını da hemen bulduk.

 

Luxury turizmin önemini burada tıpkı MICE turizminin önemi gibi çokca yazdık. Tekrarlayıp okuyucuyu sıkmayalım. Amaç daha kaliteli turist, daha çok döviz, kısaca daha adam gibi turizm ise bu turizm çeşidine de önem verelim. Her yıl Dünya’da onlarca Luxury Turizm fuarı düzenleniyor.Bunların arasından fuar adı altında turizmcileri bir çatı altında toplayıp, amacı sadece para kazanma olanları iyi ayıklayıp, ILTM gibi bu işin profesyoneli organizasyonları ıskalamayalım. Büyüklerimize bir not’da ‘’Pure Life’’ adını vererek yapalım. Detaylarını arzu ederlerse aktarırız.

 

ILTM’e ilk yıllarında çok organize katıldık. Stand yerimiz, hadi Başkan Sarkozy’ e  jestimiz olsun ‘’creme de la creme’’  bir şekilde ülkeler bölümünde ‘’buyer’’ların yürüyen merdivenlerden kucağımıza düştüğü bir lokasyondaydı. Yerimiz küçüktü ama ülkemizi diğer tanıtım fonksiyonları ile cüzdanlarımız elverdiğince mükemmel yapıyorduk. Bakanlığın bütçe ayıramadığı basın toplantılarını örneğin Museum Otel’den Ömer bey üstleniyor, tek başına videoları, slaytları, rakamsal verileri ile Kapakadokya’yı tanıtıyor, basın mensuplarının o yılların ‘’ hinlik’’ taşıyan sorularını ustaca yanıtlıyor, diğer katılımcılarımız saatlerce dil dökerek, getirdikleri binbirçeşit hediye ve malzemelerle ülkemiz tanıtımının dört dörtlük gerçekleşmesi için çabalıyorlardı.

Sonrasında ne oldu tam öğrenemedik.( Aslında öğrendik de yazmayalım ayıp olmasın ! ) ülke standımız fuarın en ücra köşesine, hem de son dakikaya kalan  kararları ile kataloglarda addendumlara kadar düştü.

Bu yıl yıl yazı başlığımızın ilk yılındayız. Yeni Fransa direktörümüz Kalbiye hanım ile görüşmemizden sonra gelecek yıllardan umutluyuz. Yapılacak işleri naçizane kendisine ileteceğiz.

Fransa’dan, fuar tarihi saptamada üstüne bulamayacağımız dostların fuarı, Travel Turkey için doğrudan İzmir’e geçelim istedik. Ama tabii THY’miz ile uçacağımızı unutmuştuk. O ayrı bir yazı konusu ama kısaca söz edelim ki fuarın profesyonel günlerinde bizi göremeyen dostlar yanlış anlamasın. Nice havalanında arka arkaya gecikme duyuruları ve elbette ( çekik gözlülerin uçağı İstanbul’da bekletilir ama sen Türk isen takan olmaz ) İzmir uçağının  kaçırılması ve Atatürk havaalanında gece yarıları yaşanan eziyetler, THY’mizin bizi yaşadığımız kentde otelde uyutması, ertesi gün de doğal olarak bavulun kaybolması ( bknz. aktarmalı uçuşlarda rötar olursa bavulun kaybolur kuralı ! ) tabii bizim de üstümüzdeki yol kıyafetleri ile fuarda, 2.gün, ancak 3 saat kalan profesyonel günlerde sadece çok samimi turizmci dostlara görünmemize neden teşkil etti. Sonraki gün kavuştuğumuz iş kıyafetlerimizle Travel Turkey’i dolaşıp izlenimlerimizi aktaralım istiyorduk ama dostlar ve de büyüklerimiz ilk gün fuarı açmış ve görevlerini tamamlayıp dönmüşlerdi. Ama yılmadık size fuar değerlendirmesini büyük bir zincir otel koordinatörünün aktarımı ile sunuyoruz. ‘’Fuarda ilk gün Anadolunun çeşitli yörelerinden gelen turizmci arkadaşlarımı görüp hasret giderdim, ikinci gün de ülkemin değişik yörelerinin ürünleri olan sarımsağı, cevizi, fındığı, helvası, tarhanası, masa örtüsü, .. gibi evin ihtiyaçlarını gidererek fuardan çok memnun ayrıldım’’

Sözün özü: Fuarın iyisi mutlu ayrıldığındır.

e-mail:[email protected] 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Gecen hafta MICE turizmin en önemli fuarlarindan biri olan EIBTM, Barcelona’da gerçekleşti.Türkiye bu yıl 50’ye yakın standı ile fuarda daha geniş bir katılımla yer aldı. MICE turizmin artık ülkemizde de önemi kavrandı.

Previous Entry

Yılın son iki haftasında seyahatlerimiz nedeniyle köşemizi Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği’nin (TUYED), başkanı Kerem Köfteoğlu’nun gönderdiği araştırmaya ayırıyoruz. Köfteoğlu, TUYED Ar-Ge Birimi’nin gezi ve tur bilgileri veren dünyaca ünlü kurum ve kuruluşların yayınlarını tarayarak, ”2012’nin başlıca 12 turizm trendi”ni belirlemiş.

Next Entry