Suat Tore
World of Traveller

“Siz Manyakmısınız…!!!!!”

Ocak 24th 2012 in Türkçe yazıları

Deniz Tüfekçi dostum sag olsun biz uzaklardayken köşemize yerleşti.Bu kez biraz hiddetlenmis.Ama haksiz da degil hani !
Sakın üstünüze alınmayın ,çünkü sizden bahsetmiyorum..biliyorum siz de benim gibi bütün olup bitenleri görüp,duyduklarınızı şaşkınlıkla karşılayıp, ”ne oluyor böyle ,aklımızı mı kaçırdık toplum olarak” diyenlerdensiniz.
Bir sihirli kelime oldu” Turizm”..
Kimi var ki ,bir yeri talan ertmeye niyetli,
ama dokunamıyor,.
Otel yapacak, gerekçe hazır, ”burası turistik alan olmalı”…….
Hele İstanbulda ne kadar vakıf,kamu malı tarihi bina var, neredeyse hepsini ”otele” çevirecekler.
Beyoğlunda belki 20 tane eski,tarihi bina, Sultanahmette eski Tapu dairesi, eski Adliye binası, eski Zührevi hastalıklar hastanesi, Haydarpaşa tren istasyonu, belki yarın Kuleli askeri lisesi…Kasırlar, belki bazı saraylar, İstanbul erkek lisesi benzeri binalar,özellikle kamuya ait binalar yatırım çılgınlık boyutunda bir otel yapma isteğine, iştahına, tamiri olanaksız ,geri dönülemez hatalara kurban edilmek isteniyor. Ne adına?
Turizm adına!!!!!
İstanbulda turistik yatırım adı altında bir yok edişe yol açacak talana gidiliyor.
Yatırım heveslisi kişilere, guruplara sesleniyorum.
Paranızın tahribatı bu kenti öldürecektir, sizinle beraber……
İstanbulun böyle bir turizm yatırımına, bu kadar çok otel yatırımına ihtiyacı yoktur.Kim vardır!! diyorsa, yalan söylüyordur.
Her yapılan yeni otel,diğerlerinin ekmeğinden bir dilim çalmaktadır.Bu iştaha,oburluğa birileri dur demezse,İstanbulda kısa sürede Moskova’nın durumuna düşecektir.5-6 sene öncesine dek en kötü oteline 250-300 dolar ödeyerek konaklayanlar, şimdi o otellerin hem de yenilenmiş, restore edilmek için milyonlarca dolar harcanmış otellerine 60-70 dolar ödeyerek kalabilmektedir.
Yarın İstanbulda bundan daha da kötü duruma düşmek kehanet değildir.
Bilin ki yatırımı yapacak kuruluşun otelcilik yapma gibi bir derdi de yoktur.Alacak, düzenleyecek, uygun bir müşteri bulduğunda hemen elden çıkaracaktır.
Tarih, kültür böyle el değiştirilemez, korunamaz, gelecek nesillere böyle devredilemez.daha önceden yapılmış yatırımlar, bu tür iştahlara kurban edilip onlarınnda Antalyadaki otellerin durumuna düşmesine göz yumulamaz.
Çıldırdınız mı siz? Manyakmısınız siz? Gidin, başka şeyleri yok edin paranızla, buralarda yetim hakkı da var, göz hakkı da var, hatıralar da var.
Çıkarın yüzünüzden turizmci maskesini.
Otellerin doluluk oranı ortalaması gittikçe düşüyor.20010 yılına kadar görülen yükseliş şimdi yönünü tekrar düşüşe çevirdi.
Ne otele ihtiyacı var İstanbulun, ne hatıralarını,tarihini,kültürünü yok edeceklere.
Turizmcilere sesleniyorum.
Turizm adı soyguncunun maymuncuğu olmuş, izin vermeyin ..
Yoksa yarın sizi de onlarla karıştırırlar, olan bitenden turizmci şemsiyesi altında sizi de töhmet altında bırakırlar,haberiniz olsun.
Deniz Tüfekçi’nin feryatlarına siz ne diyorsunuz turizmci arkadaslar?
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Deniz Tüfekçi’nin gönderdiği yeni yılin ilk mailinin devamı şöyle; ’Projede fikir birliği sağlandı. Bundan iki hafta önce , çeşitli bakanlıklarla yapılan görüşmeler tamamlanmış, projenin ayrıntıları, gerekli finans ve hibe yoluyla sağlanacak kaynaklar için fizibilite çalışmaları tamamlanmış olarak üçlü yapı

Previous Entry

Tunus’a ikinci gidişimiz. Bundan 6 yıl kadar önce ilk kez gittiğimiz Tunus, geçen yıl başında yeni demokrasi hareketiyle geçirdiği sıkıntılı günleri çabuk atlatmış. Önceden olduğu gibi turistleri eski güvenli ülke imajı ile ağırlamayı sürdürüyor.

Next Entry