Suat Tore
World of Traveller

Sultanahmet Kongre Merkezi – Sultanahmet Rüyası-2-

Ocak 17th 2012 in Türkçe yazıları

Deniz Tüfekçi’nin gönderdiği  yeni yılin ilk mailinin devamı şöyle;

‘’Projede fikir birliği sağlandı.

Bundan iki hafta önce , çeşitli bakanlıklarla yapılan görüşmeler tamamlanmış, projenin ayrıntıları, gerekli finans ve hibe yoluyla sağlanacak kaynaklar için fizibilite çalışmaları tamamlanmış olarak  üçlü yapı tekrar bir araya gelmiş, projeye yönelik sivil toplum kuruluşları, çevre ve doğa dernekleri,bilim adamları,sanat tarihçileri  esnaf birlikleri, bu arada turizm yazarları,rehberler,bölgedeki otelciler derneklerinden de  istenen görüşler değerlendirilmiş,yapılacak bu eser üzerinde fikir birliği arama çalışması ve niyeti ortaya konmuştur.

Projenin  önemli yararından birisi de bu binaları otele çevirerek  turizme hizmet adı altında yatırım !!! fırsatı kollayanların hevesi kursağında bırakmasıdır.

Bu proje bölgede gereksiz bir yoğunluk oluşturmayacaktır, var olan değerleri kat be kat yüksek bir  getiri ile servise sunacaktır.

Tarihi doku korunacaktır,meslek lisesinin yerini değiştirmek durumunda kalmak öğrencileri mağdur etmeyecektir.Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bölgede oturmamaktadır.

Lütfi Kırdar kongre merkezi önümüzdeki 5 yıl rezervasyon alamaz durumdadır, tamamen doludur, yeni çekici bir kongre merkezine büyük gerksinim vardır.

2015 yılında faaliyete geçecek Sultanahmet kongre merkezi projesi ile ilgili çalışmalar Türsab’ın önderliğinde  son şeklini almış,bundan 20 yıl önce hayata geçirilen Lütfi Kırdar kongre merkezi, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek Kuşadası,- KOMER- kongre merkezinde olduğu gibi üyelerinin çok küçük hissesine karşı  burada da yöneticilik deneyimini  devreye sokarak  yeni yılın ilk iş gününde sayın Kültür ve Turizm bakanı ile İstanbul Büyükşehir Belediye başkanının katıldığı bir törende protokolu imzalamışlardır.

Sultanahmet kongre merkezi  yaklaşık 600 yeni nitelikli elemana iş olanağı sağlarken, 2015 yılından itibaren  düzenlenecek toplantı ve kongreler nedeniyle civarda yıllık yeni 650.000 geceleme  sayesinde otellerin doluluk oranları yüzde yüze yaklaşırken,oda fiyatları İstanbul ortalamasını %50 geçerek oda başı ortalama gelir yıllık 50.000 euro  olarak gerçekleşiyor olacaktır.Yine bölgedeki esnaf, yiyecek içecek satan kuruluşlar,hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve kuşkusuz Kapalıçarşı/Nurosmaniye esnafı bu potansiyelden en büyük payı almış olacaklardır.

Protokol töreninden ayrılırken bu projeyi hayata geçirecek olan sayın bakanı ve belediye başkanını görebilmek,içtenlikle tebrik edebilmek için için bir o tarafa, bir bu tarafa dönüyordum….Hah..buldum derken acıyla uyandım…

Uyuduğum yerden düşmüşüm…

Gözlerimi oğuşturdum,…..tatlı bir rüya imiş gördüklerim…

Kendi kendime  sordum;

Neden olmasın?

Haydi Türsab,

Haydi sayın Kültür ve Turizm  Bakanımız,

Haydi sayın Belediye Başkanımız..

Hep beraber, neleri başaracaksınız,

Farkındamısınız?’’

 

Sevgili Deniz Tüfekci’nin yeni yılda gördüğü rüyanın gerçekleşmesini dilemekten başka elimizden ne gelir?

[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi yeni yılin ilk mailini atmış. Aynen köşemize alıyoruz. ‘’2015 yılında misafir edeceği turist sayısı 10 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edilen İstanbul’un turizmdeki geleceğini planlayarak, dünya turizm potansiyelinin kaymağını almak isteyen turizmcileri temsilen Türsab

Previous Entry

Deniz Tüfekçi dostum sag olsun biz uzaklardayken köşemize yerleşti.Bu kez biraz hiddetlenmis.Ama haksiz da degil hani !

Next Entry