Suat Tore
World of Traveller

Turizmdamus 2012

Ocak 3rd 2012 in Türkçe yazıları

Kahinimiz her yıl başı olduğu gibi 2012’nin getireceklerini yine önceden ülkemizden yalnizca bizim köşemiz için iletti.

İşte madde madde 2012 de yaşayacaklarımız.

–       Her yıl olduğu gibi TUROB yasası bu yıl yine çıkacak.

–       TUROB TÜROFED’e katılırken TÜROFED’de TUROB’a katılarak daha sağlam bir birleşme yaşanacak. Böylelikle bi rdaha asla kopma yaşanmayacak.

–       Tanıtımımıza katkı için Zimbabwe ligi şampiyonu Bulawayo Rovers ile sponsorluk anlaşması yapılacak.Böylelikle Zimbabwe’den gelen turist sayısı 2012 sonunda 12.571.454 olacak. Zimbabwe nüfusunu oluşturan bu turistlerin bıraktıkları döviz, saymakla bitmeyip, gerçek rakam 2013 Haziran’ında açıklanacak.

–       Liverpool ile yapılan tanıtım anlaşmasına rakip takım taraftarları kızıp tatile başka ülkeye kaçmasın diye her ilimiz bir Ingiliz Premier ligi takımına sponsor olacak. Boylelikle Ingiliz Priemier ligi yaz aylarında deplasmanlı olarak hizlandirilmiş bir sekilde ülkemizde gerçekleştirilecek. Tüm illerimize Ingiliz taraftar akacak. Premier ligin ilk yarı arası playfoff’ları Antalya’da gerçekleşecek böylelikle Antalya otelcilerinin yüzü kış aylarında da gülecek. Yayıncı kuruluş da decoder satışlarında rekor kırarak batmaktan kurtulacak.

–       TÜRSAB Başkanlığı seçimleri heyecanını kaybettiği için artık yapılmayacak. Başaran Ulusoy önceden başkan ilan edilip seçtiği isimler oylanarak yönetim belirlenecek.

–       Erken rezervasyon adı değiştirilerek üç yıl öncesinden başlatılacak. Ama tatile 1 gün kala para yatıran en ucuz fiyattan tatil yapmaya hak kazanacak.

–       Istanbul’lu Töre ailesi Rusya’ya gidip soyadını Töreov olarak değiştirip Ruslar ile aynı fiyattan tatil yapacak ve 3 yerine 1 harcayacak.

–       All inclusive’de domates en çok 5 değişik şekilde kesilerek ayrı bir salata tabağı şeklinde büfede yer alabilecek.

–       Viski, Rakı ve Votka gibi içkilerin panzehirleri de bar raflarında sergilenecek böylelikle zehirlenmelere karşı en hızlı tedaviye anında geçilecek.

–       Bizim her ay kırdığımız rekorları gıpta eden Ingiliz istatistik dairesi Türkiye istatistiklerini tutmayıp doğrudan bizden alacak.

–       Zimbabwe ile yapılan anlaşma doğrultusunda konsey ve birlik kurma meraklısı pek değerli uzman şahsiyetlerimiz hemen Türk –Zimbabwe Turizm Konseyi ve  Türk – Zimbabwe Sağlık Konseyini kurarak müthiş yararlı etkinliklerini yandaş medyalarına taşıyacaklar. Boylelikle Turizm ve saglik turizmi en etkin bir sekilde ayrı ayrı gucunu hissetirecek.

–       Travel Turkey fuarı yine hosted buyer rekoru kıracak, b2b toplantılarında İzmirli turizmcilerimiz kendilerine pek değerli buyerlar ile toplantı sırası gelmedi diye isyan edecekler.

–       EMITT fuarında ise adı Guantanamera müziği ile eşleşmiş acentanın rakibi çıkacak, o da salsa müziğinin efektlerini samba ile kesmeye çaılşacak. Mehtaran takımımız da tüm salonları arşınlayarak müzik ve iki ileri bi geri gösterileri ile nefes kesecek.

–       Her iki fuarımızdaki müzik hall’lerine diğer salonlara yerleşmiş bölgesel satıcılar katkı getirecek. Artık tezgahlarında ne varsa satışlarını artırma yarışına girişecekler.

–       Sonuçta en büyük ciroyu Kastamonu sarımsağı yaparken Balıkesir pekmezi ve Trabzon Fındığı ikinciliği paylaşacak.

–       Fuarın konferans salonunda Erzurum kaşarının Türk Turizmine katkıları konulu konferans büyük ilgi çekecek. Fuarlara katılan yabancılara mutfağımızın vazgecilmezlerinin tanıtımı mükemmel şekilde yapılmış olacak.

–       Atatürk havaalanının pist beklemelerine önlem olarak THY, uçaklarını sıraya sokacak tek kapıdaki körükten yolcusunu alan uçak piste gidip hemen uçarak pist beklemelerine son verecek.

–       THY Zimbabwe’ye ne zaman uçacak onu kahinimiz de bilmiyor maalesef.

–       Özel havayollarımız körükten geçme, otobüsle uçağa gitme yada uçak merdivenini kullanma ücretlerini bilete yansıtacak.

–       Turizmde kaliteye önem veren kuruluşlarımız ödül törenlerinde bu yıl en çok parayı basanlara en büyük ödül verme yöntemini seçerek eksiksiz tüm üyelerine ödül verecek, böylelikle körler ile sağırların birbirini ağırlamasının en seçkin örneğini ve  Türkün Türk’e propagandasının nasıl yapıldığını tüm Dünyaya gösterecek.

Kahinimiz yazmış da yazmış. Sayfalar yetmeyecek. Müzeler, acentalar, tesisler, ziyaretci bürolarımız…vd.

Biz kahinimizin yazdıklarını bırakalım.Herekese sağlıklı, mutlu, gönlünce bir yeni yıl dileyelim.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta başladığımız, TUYED başkanı Köfteoğlu’nun 2012 trendlerini bu hafta tamamlıyoruz.

Previous Entry

Turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi yeni yılin ilk mailini atmış. Aynen köşemize alıyoruz. ‘’2015 yılında misafir edeceği turist sayısı 10 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edilen İstanbul’un turizmdeki geleceğini planlayarak, dünya turizm potansiyelinin kaymağını almak isteyen turizmcileri temsilen Türsab

Next Entry