Suat Tore
World of Traveller

Tatil Ülkesi Tunus -1-

Şubat 7th 2012 in Türkçe yazıları

Tunus’a ikinci gidişimiz. Bundan 6 yıl kadar önce ilk kez gittiğimiz Tunus, geçen yıl başında yeni demokrasi hareketiyle geçirdiği sıkıntılı günleri çabuk atlatmış. Önceden olduğu gibi turistleri eski güvenli ülke imajı ile ağırlamayı sürdürüyor.

Bu yıl ülkemizi de kapsayan bölgenin direktörü Mohamed Bachar, ülkemizden 5 gazeteci ile birlikte Tunus’a ziyaret teklifinde bulundu. Aradan geçen uzun zaman diliminde nelerin değiştiğini merak da ederek, Aralık ayının sonlarında bu kez daha uzun ve daha dolu bir programla bu sıcak ülkeyi tekrar ziyaret etme fırsatı bulduk.

İlk ziyaretimizde de yazdığımız gibi;

Konukseverliklerini Türk vatandaşlarına daha bir sıcak gösteren,  ailece tatil yapabileceğiniz bir Ülke Tunus. Bizim kültürümüzün izlerini taşıyan bu ülkede çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve keyifli tatilleri güven içinde yapabilirsiniz.

Tunus, 3000 yıllık tarihiyle medeniyetlerin kesiştiği bir Akdeniz ülkesi. Zengin tarihinin yanında, çok renkli coğrafyası ve Dünyaca ünlü otel zincirleriyle kaynaşan tatil köylerine dünyanın hemen her ülkesinden her yıl 6 milyonu aşkın turist ziyaret ediyor. Macera turizmcilerinin gözdesi olan, güneyden başlayan sahara, sapsarı kumları kuzeye bağlarken yeşilleniyor. Güneş ve deniz tutkunu turistler kuzeyde Akdenizin lacivert sularını tercih ediyor. Denizle bütünleşen bitki örtüsünün ağırlığını zeytin ve hurma ağaçları, üzüm bağları ve palmiyeler  oluşturuyor. 1300 km ‘yi bulan ince kumlu plajları, golf sahaları, ülkenin kıyı bölgelerine dağılmış olan dalış merkezleri, casinoları ile Tunus, çok çeşitli turizm alternatiflerini sunuyor.Turizm bakanlığı genel direktörü Habib Amima ve ülkemizi de kapsayan bölgenin direktörü  Mohamed Bachar‘ın verdiği rakamlara goreTunus  2010 yılında  7 milyon turist ağırlarken  2.8  milyar USD de gelir elde etmiş. 2011 yılının başındaki siyasi olaylar bu yılın turizmini doğal olarak olumsuz etkilemiş.Ancak Temmuz ayından itibaren  turrist rakamları yükselmeye başlamış. Bu yıl geçen yıla gore daha düşük rakamlar ile kapanacak ama turizm Tunus ekonomisinin can damarı olma özelliğni sürdürmeye devam edecek..

Tunus’un gözde turizm merkezlerini ve turizm çeşitlerini bu kez önceki gezimize gore tam ters bir programla gerçekleştirdik. İlk gelişimizde 5 günde yaptığımız ve yorucu geçen turumuzu bu yıl 7 günde tamamladık. Tabii daha az yorularak daha keyif aldık.

Bu fam trip’imize yine Başkent Tunus ile başlayarak  bu kez sırayla El-Jem, Matmata, Douz,  Tozeur, Kairoun Sousse Monastir, ve Hammamet kentlerini turistik yönleri ile gördük.

Tunusair ile 2 saat.15 dakika kadar süren bir yolculuk ile varabileceğiniz başkent Tunus şehrininin küçük ama sevimli Kartaca havaalanından Türk vatandaşlarına vize aranmadığı için kısa sürede ayrılıp 15-20 dakika içinde şehir merkezindeki otelinize ulaşabilirsiniz.

Başkent Tunus’da  zincir oteller ile birlikte çeşitli fiyatlarda otel odası bulmak mümkün.

Tunus’un Champ Elysee’si olan Habib Burgiba bulvarının devamindaki  otelimiz Tunus’un en büyük otel zincirlerinden Golden Yasmin grubunun Tunisia Palace gerek lokasyonu gerekse konforu ile önereceğimiz 4 yıldızlı bir otel. Eski bir banka olan tarihi binanın renovasyonu ile 47 odalı bir otele dönüşen adres bilgileri şöyle:

Tunisia Palace

13, Avenue de France 1000 TUNIS.

Tel: (+216) 71 242 700

Fax: (+216) 71 242 555

[email protected]

Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Deniz Tüfekçi dostum sag olsun biz uzaklardayken köşemize yerleşti.Bu kez biraz hiddetlenmis.Ama haksiz da degil hani !

Previous Entry

Tunus yazimiza devam ediyoruz. Geceleri renkli ışıklandırması ile Avrupa şehirlerini andıran Habib Burgiba bulvarı başkentin modern mağazaları ile de en önemli alışveriş caddesi. Eski şehir Medina’ya yürüyerek ulaşıp…

Next Entry