Suat Tore
World of Traveller

Tatil Ülkesi Tunus -2-

Şubat 14th 2012 in Türkçe yazıları

Tunus yazimiza devam ediyoruz.

Geceleri renkli ışıklandırması ile Avrupa şehirlerini andıran Habib Burgiba bulvarı başkentin  modern mağazaları ile de en önemli alışveriş caddesi. Eski şehir Medina’ya yürüyerek ulaşıp bizim kapalı çarşıya da benzeyen sokaklarda turistik alışverişinizi yapabilirsiniz.

Turumuzun ilk gününde Roma ve Portekiz Collosseum’larının ardından Dünyanın 3 büyük Collosseum’u. olan MS.230-238 yılları arasında yapılmış El-Jem Colosseum’unu ziyaret ettik. Konaklamamızı yapacağımız Douz şehri için yapacağımız 550 km’lik ilk günkü yolculuğumuzun ikinci durağı Matmata kasabası oldu. İlk ‘’star wars’’ Yıldız Sabaşları filmlerinin doğal setleri olan Matmata  için,  Geleneksel Berberi troglodit kavminin yeraltı binaları ve berberi çadırlarını, toprak altı evlerindeki yaşamlarını ilginç notlarımız arasına kaydettik.

Douz : Geçen seyahatimizde konaklamadan geçtiğimiz bu şehirde bu kez 2 gece geçirdik. Gezimizin belki de en ilginç günlerini de bu şehirde yaşadık. 44.Uluslararası Sahara Festivali ni de izleme şansını yakaladık. Ama festival öncesi develere binerek saatlerce uçsuz bucaksız kum tepelerini arşınlayıp Sahara’da sanki kaybolduk. Berberi kiyafetlerimizle fotolar çekip,  birbirimize şakalar yaptık. Sonra da  Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki’nin açılışını yaptığı onlarca Afrika ülkesinin de katıldığı Sahara Festivalini ilgiyle izledik. Japonya, Çin ve Kore’nin dışında çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen gazeteciler ve turistler bir hafta sürecek bu festival için Douz’a gelmişlerdi. Ülkelerin yerel giysileri ile yaptıkları geleneksel dansları, olağan yaşamlarını tasvir ettikleri ve deve, köpek, tavşan, koyun, keçi, at gibi hayvanlar ile yarattıkları savaş, oyun ve yarışma sahneleri tüm izleyiciler için çok ilginç ve farklıydı. Hayatlarında ilk kez gördükleri  böyle bir festivali anılarının arasına kattıkları için de çok şanslıydılar.

Douz’da yine bir Golden Yasmin grubu otel olan Mehari – Douz da konakladık.

Mehari – Douz Hotel
BP 96 Zone touristique
4260 Douz

Tel : +216 75.47.10.88
Fax : +216 75.47.15.89
[email protected]

Douz’dan sonraki durağımız Tozeur şehri olarak programlanmıştı. Ancak yol üzerinde yine ilginç bir olay yaşayacaktık. Chott Ell Jerid tuz gölünün tam ortasından geçeçektik. Yol boyunca tuz kümeleri ve çeşitli tuz adacıkları gördük ve sık sık 4 çeker ciplerimizi durdurarak fotograflar çektik.

Gölü geçtikten sonra Cezayir sınırına çok yakın olarak sıralanmış Atlas dağlarının eteklerindeki yaşamları ve uçsuz bucaksız çöle açılan bu dağ eteklerindeki kaynak sularının etrafındaki yeşil palmiyeleri gördük. Çöllerde kaybolup ‘’su.. su…’’ diye inleyen film kahramanlarının  gördükleri serapların yeşillik alanlardaki su gölleri bunlar olmalıydı.

Ve sonra bir başka macera başladı. Paris Dakar rallilerinin ciplerindeydik. Saatlerce çölde kum tepelerinde zıplayarak, kayarak, kumlara gömülerek usta şoförlerimizin inanılmaz direksiyon hakimiyetleri ile ‘’ Jeep Safari’’ yaptık. Sonunda kum tepelerinin birinde aniden  çığlıklar attik.  Cipimizin ön tekerlerinin altında 90c ye yakın diklikte ve en az 100 m  yükseklikte bir kum tepesinde durmuştuk. Aramızdaki yaşlı ama usta fotografcımız korkusunu gizlemek için ‘’ben yürüyerek aşağıya ineyim oradan fotograf çekeyim’’diyemeden şoförümüz yine usta el ve ayaklarını konuşturdu, adrenalinlerimizi tavan yaptırarak cipimizi bu 100m lik dik tepeden aşağı indirdi.  Uçsuz bucaksız çölde grubumuzun diğer araçlarını beklerken cipimizin  hanım üyesi Allahın Çölünde nereden geldiğini anlamadığımız bir berberi çocuğun elindeki küçük zeytin çekirdeklerinden yapılmış kolyeyi satın alarak bize pes dedirtti. Kadınların shopping meraklarının yer ve zaman tanımadığını daha başka hangi örnek gösterebilirdi ki?

Grubun diger araçları da katıldıkdan sonar ilk ‘’Star Wars’’ filminin komik  uzay merkezini gördük. Aklımıza Cem Yılmaz’ın Gora filmi geldi.Komutan Lazar’a selam söyleyerek Tozeur şehrindeki İspanyol Eldorador işletmesi olan 4 yıldızlı Ksar Rouge oteline yerleştik.

Bir haftalık gezimizin en iyi oteline gelmiştik. Duşumuzu yapıp çöl kumlarından arındıktan sonra geceleri 0 derecelere kadar düşen soğuk havaya karşı otelin güzel barında yakılan şöminenin karşısında, hem içimizi hem de dışımızı ısıtarak yorgunluğumuzu attık, duygularımızı gevşettik !

Eldorador Ksar Rouge

BP 110 – 2210 Tozeur

Tel: +216 76454933

Fax:+216 76453163

[email protected]
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tunus’a ikinci gidişimiz. Bundan 6 yıl kadar önce ilk kez gittiğimiz Tunus, geçen yıl başında yeni demokrasi hareketiyle geçirdiği sıkıntılı günleri çabuk atlatmış. Önceden olduğu gibi turistleri eski güvenli ülke imajı ile ağırlamayı sürdürüyor.

Previous Entry

Tunus yazimizi bu hafta bitiriyoruz. Ertesi gün yolumuzun yönü saharının başlangıcındaki Tozeur şehrindenTunus’un doğusunda Akdeniz kıyısındaki sahil şehirlerine çevirildi. Yol üstünde Afrika kıtasının ilk camiisi olan Kairoun şehrindeki Okba İbn Nafaa camii’sini ziyaret etmelisiniz.

Next Entry