Suat Tore
World of Traveller

Tatil Ülkesi Tunus -3-

Şubat 21st 2012 in Türkçe yazıları

Tunus yazimizi bu hafta bitiriyoruz.

Ertesi gün yolumuzun yönü saharının başlangıcındaki Tozeur şehrinden Tunus’un doğusunda Akdeniz kıyısındaki sahil şehirlerine çevirildi. Yol üstünde Afrika kıtasının ilk camiisi olan Kairoun şehrindeki Okba İbn Nafaa camii’sini ziyaret  etmelisiniz. Hz.Muhammed’in berberi olan  Oqba Ibn Nafii, ülkesine dönerken peygamberimiz kendisine bir camii yaptırtmasını buyurmuş. Hac için Kabe’ye gelmeye gücü yetmeyen Afrikalı müslümanların bu büyük camii etrafında da dönerek hac vazifelerini yapabileceklerini da eklemiş.

MS.670 yılından buyana dini önemi büyük olan bu şehir de çok sayıda dini eserleri nedeniyle ziyaret ediliyor.

Kairoun’un ardından Tunus’un kurucusu Habib Burgiba’nın Monastır kentindeki Mozalesi ziyareti ile Sousse kentine ulaştık. Kentin deniz kıyısındaki modern marinası El Kantaoui de yemek için deniz mahsullerinin zengin çeşitlerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulacaksınız. Ama bizim kesinlikle tavsiyemiz La Daurade restoran olacaktır.

Son durağımız Tunus’un yaz ayları boyunca tüm reklamlarında yer alan Hammamet ve hemen yanıbaşındaki turistik Yasmine Hammamet.

Başkent Tunus’a karayolu ile 1 saat kadar uzaklıkta yer alan tatil bölgesi Hammamet modern tesisleri ve düzenli şehir planlaması ile ülkenin de en önemli turistik merkezi.

Sahilde yer alan zincir tesislerin yanısıra şehir içinde Medina turistik kompleksi, çarşısı, restoranları, café ve barları, otelleri, kongre merkezi ve Disneyland’ların küçük kopyası şeklinde tanımlayabileceğimiz eğlence parkı ile turistlerin en gözde mekanı.

Grubumuzun konaklaması için Yasmine Hammamet’de Vincci Otel zincirinin 4 yıldızlı tesisi Vincci Lella Baya ayrılmış.

Vincci Lella Baya

Zone Touristique Yasmine Hammamet, 8058 Hamammet

Tel: (+216) 72 240 888

[email protected]

Çok sayıda restoran arasında 1001 gece eğlenceleri yaşatan Sheherazade’yi size showlu bir akşam yemeği için öneririz. Öğlen Hammamet Marina Yassmine  içinde bulunan La Bouillabaisse iyi bir restoran seçeneği olacaktır.

Disney park atraksiyonlarının bir bölümü aynen Medina’nın eğlence parkı Carthage Land’de da yer alıyor. Disney’in Epcot centerındaki hem eğlence hem de eğitici ülke atraksiyonlarının benzeri Barbarosa adıyla burada da yer alıyor.

Hammamet bu yüzden ailece gidilecek bir tatil şehri.Çocuklar için alternatif eğlenceler çok iyi organize edilmiş.Hem de Disney’in parklarına göre çok ucuz.

Önceki yazımızda ‘’Tunuslu turizmci dostlar reklamlarında Carthage Land’i daha fazla ön plana çıkarmalılar’’ diye yazmışız ve yine tekrarlıyoruz.

Hemen her köşesinde satılan otantik ürünleriyle, zengin alışveriş olanakları, Akdenizin zengin balık ve deniz mahsullerini çok ucuza güzel servisleri ile sunan modern restoranları tatilseverler için çok uygun.

Deniz ve sahil olanakları için mevsim nedeniyle fazla birşey yazamıyoruz.Ancak 2 gün gibi kısaca gezebildiğimiz  Hammamet ve Yasmine Hammamet bölgeleri tatillerinde güneş ve deniz arayanların uygun fiyatlar ile ailece tatil yapabilecekleri destinasyonlar diye düşünüyoruz.

Dönüş uçağımız için tekrar başşehir Tunis’a dönüyoruz. Başşehri keşfetmeyi sürdürüyoruz.

Dünyaca ünlü Roma Antik kenti olan Kartaca’nın kalıntıları  ve mavi ve beyaz renkleriyle boyanmış evleriyle artist ve yazarların uğrak yeri olan, güzel manzaralı restaurant ve kafeleri ile Sidi Bou Said semti gezilmesi gerekli yerler arasında. Sidi Bou Said’de size çok şık bir restoran önereceğiz.Mükemmel manzarası, servisi ve yemekleriyle Dar Zarrouk’ a mutlaka öğle yada akşam yemekleri için gidin, çok memnun ayrılacaksınız.

Renovasyonda olduğu için geçici olarak kapalı olan ve bu kez göremediğmiz başkentin mutlaka ziyaret edilmesi gerekli bir yeri de Dünyanın en büyük ve zengin mozaik müzesi olan Bardo Müzesi dir.

İkinci kez ziyaret ettiğimiz Tunus, tarihi ve kültürel açıdan çeşitli dönemlere ait zengin arkeolojik kalıntıları, yeni tesisleri, çeşitlendirmeye başladığı turizmi ile geçen yıl kaybettiği turizm ivmesini kısa sürede tekrar yakalayacaktır.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tunus yazimiza devam ediyoruz. Geceleri renkli ışıklandırması ile Avrupa şehirlerini andıran Habib Burgiba bulvarı başkentin modern mağazaları ile de en önemli alışveriş caddesi. Eski şehir Medina’ya yürüyerek ulaşıp…

Previous Entry

Yogun seyahatlerimiz arasında gelen çeşitli araştırma sonuçlarını posta kutumuzda buluyoruz. Yogun seyahatlerimiz arasında gelen çeşitli araştırma sonuçlarını posta kutumuzda buluyoruz.

Next Entry