Suat Tore
World of Traveller

Ülkeye gelen turistin Profili -1-

Şubat 28th 2012 in Türkçe yazıları

Yogun seyahatlerimiz arasında gelen çeşitli araştırma sonuçlarını posta kutumuzda buluyoruz.

Bunlardan biri de ülkemize gelen turistin profili ile ilgili. Hep yazdık ve rakamlar da bizi doğruladı.Gelen turistin kişibaşı turizm harcamaları yıllardır hep düşüyor. Her nekadar ilgili kurumlarımız rakamları dans ettirme sanatı dediğimiz istatistik rakamlarını hep pozitif yönleri ile göstermeye çalışsalar da aşagıda okuyacağınız araştırma gibi çeşitli çalışmalarda büyük farklılıklar görülüyor. İşte buyurun gelen son araştırmaya;

‘’Arap Baharı, zengin ve para harcamayı seven Arap turisti Türkiye’ye çekecek derken 2011 yılı son çeyrek turizm istatistikleri tersi bir trende işaret etti.

Avrupa krizinin derinleşmesinin de etkisiyle Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin kompozisyonu hızla değişti. Yüksek ve çok yüksek gelir düzeyine sahip turistlerin sayısında sert düşüş yaşanırken, orta direk olarak tanımlanan kesimin ve düşük gelir düzeyli turistin ziyaretleri hızlandı.

Orta ve altı gelir düzeyine sahip turistlerin oranı 2010 yılının son çeyreğinde yüzde 81.5 seviyesindeyken, bu yıl aynı dönemde yüzde 83.6’ya çıktı.

Dolayısıyla kişi başına turist harcaması da geriledi.

Bu rakamlar neden bu kadar önemli? Özellikle Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi turizmdeki önemli rakiplerimizin kriz kıskacında aşırı fiyat indirimleriyle pazarı domine etmeye çalışması ve kriz döneminde ihtiyacı olan nakit için turizme bel bağlaması, cari açık sorunu yaşayan Türkiy için önemli gelişmeler. Cari açık gibi bir soruna karşı turizm silahı, çok önemli bir silah. Hele hele önüne cari açığı düşürme hedefi koymuş bir ülke konumundayken.

Bu nedenle turizm istatistiklerinin ayrıntılarına iyice bir bakmaya devam edelim.

Bir diğer önemli ayrıntı, Türkiye’ye gelen turistin mesleğiyle alakalı.

Kendi hesabına çalışan veya genel olarak patron olarak nitelendirebileceğimiz turistin oranı da düşüşte.

Bu ilginç araştırmayı aktarmaya haftaya da devam edeceğiz.

Suat Töre
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tunus yazimizi bu hafta bitiriyoruz. Ertesi gün yolumuzun yönü saharının başlangıcındaki Tozeur şehrindenTunus’un doğusunda Akdeniz kıyısındaki sahil şehirlerine çevirildi. Yol üstünde Afrika kıtasının ilk camiisi olan Kairoun şehrindeki Okba İbn Nafaa camii’sini ziyaret etmelisiniz.

Previous Entry

Geçen haftadan devam ediyoruz. Onun yerine Türkiye’ye kim geliyor?
Öğrenci, emekli, ev kadını… Bu kesimin oranında artış var. Geçen yılın aralık ayında son çeyrek itibariyle bu grubun toplam turist sayısındaki oranı yüzde 28’ken, bu yıl aynı grubun oranı yüzde 32’yi aşmış durumda.

Next Entry