Suat Tore
World of Traveller

Bir Turizm Ürünü, Seyşel Karnavalı, ITB-Berlin ve Moskova Fuarları

Mart 20th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen hafta yoğun turizm pazarlama dönemine girdiğimizden söz etmiştik. Bu hafta önce Mart ayının hemen başında gerçekleşen Seyşel adalarının karnavalından söz edeceğiz.

Geçen yıl ilk kez düzenlenen bu karnavaldan köşemizde yine yer vermiş ve ilk kez düzenlenmesine rağmen Seyşel’in uluslararası tanıtımına önemli bir katkı getireceğinin altını çizmiştik. Seyşel Adaları tanıtımına kendini adıyan Alan St.Ange geçen yılki karnavalın ardından hemen kolları sıvayarak bu yıl 2.si düzenlenen karnavalın tanıtımı ve tüm Dünya ile turizm ilişkilerinin artırılması için çalışmalara başladı. Bu arada ülkemiz ile bile vizesiz giriş zeminini hazırlayarak anlaşmanın gerçekleşmesini sağladı. Seyşel Adalarını geçen yıl katıldığımız tüm uluslararası turizm fuarlarında gördük ve izledik. Mükemmel organize ettikleri halka ilişkiler faaliyetlerini yakından takip ettik, sürekli basın bültenlerini aldık ve devamlı ülkelerini Dünya turizm gündeminde tuttular.

Ve turizm rakamları her yıl giderek arttı. Balina gözlem turlarından, yemyeşil orman alanlarında yürüyüş turlarına, binlerce değişik bitki ve çiçeklerden oluşan doğal flora turlarına, zengin kuş çeşitleri ile birdwatching diye bilinen kuş izleme turlarına ve elbette tertemiz beyaz kumları ile her yıl çeşitli ödüller alan plajlar ile tatil paketleri Seyşel adalarının turizm ürünleri arasında yer aldı.

Turizmin başına getirilen Alan St.Ange ekibini kurarak 2009 yılından itibaren bu ürünleri Dünya gündemine aktarırken bu yıl da çok daha geniş katılımlı ve çok başarılı bir karnaval organize etti.Tüm dünyadan davetli bakanlar,önemli medya mensubları ve misafirlerin yanında UNWTO-Dünya Turizm Örgütü -genel sekreteri, kısaca Dünya Turizm piramidinin en üstünde yer alan Taleb Rifai de davetliler arasında yer aldı ve çeşitli toplantılara konuşmacı olarak katıldı . Ve 33 ülkenin Rio karnavalı törenlerine benzer renkli ve eğlenceli geçitleri ile gerçekleşen karnaval 4 gün boyunca dünya medyalarının gündeminden düşmedi.

2009 da turizmin başına getirilen Alan St.Ange bu yıl karnavalın ardından Seyşel devlet başkanı Michel tarafından turizm bakanlığına getirildi. Biz bugüne kadar Alan St.Ange gibi bir turizm bakanı görmedik. Bir Bakandan çok bir görev adamı, bazen sahneye çıkıp sunuculuk yapıyor, bazen misafirlerine rehberlik yapıyor, onlara sandalye taşıyor, bazen en üst düzeyde bazen de en basit işlerin adamı. Kasılma yok, övünme yok. Yanında koruma yok, herkes kendisine ulaşıp derdini anlatıyor, o da dinliyor ve çözüm üretiyor. Başarısının da sırrı bu olsa gerek ! Canla başla çalışan bir CEO turizm rakamlarını her yıl %25 oranlarında artırarak  o ülkenin turizm popularitesini artırıyor ve marka yapıyor. Karnaval diye bir ürün yaratıyor ve ülkesini marka yapıyor. Bu yüzden Seyşel adalarına turizmin önde gelen otel zincirleri yatırım yapıyor. Kempinski de muhteşem yeni tesisini bu karnaval sırasında açtı. Adalarda otellerin  oda fiyatları 500- 1000 Eurlardan başlıyor.

****

ITB’ye yine sıra gelmedi. Kısaca 200 e yakın ülke ve 200 bine yakın ziyaretcisi ile turizmin ‘’ kabe’’sinde ülkemiz yine çok güzel dekore edilmiş standı ve iyi bir tanıtım programı ile yer aldı. Alman pazarında durum bu yılda iyi. Geçen yılı bu pazarın 3.destinasyonu olarak kapıyan ülkemiz bu yıl 2.liği zorlayacaktır. Stratejik sınır rakamı olan 5 milyon Alman turist sayısı kolay bir hedeftir. Simdi sıra bu satırları yazdığımızda ilk fuarına başlayan Rusya pazarının görüntüsünde. Bu yıl yine Moskova’da arka arkaya iki fuara sahne olacak Rus pazarının, ilk fuarının, ilk gününde, Bakanımız Günay Rus meslaktaşları ile görüşüp bir basın toplantısı düzenledi.Toplantıda Rusya ile ortak Eylem planı anlaşması imzalandı. Yeni kültürel ve turizm ürünleri ile karşılıklı turist alışverişinin daha da artması için çalışmalara başlanacağı,toplantıya katılan UNWTO Gen.sekreteri talep Rifai önünde söylendi. Rusyadaki tur operatörlerimizin görüşleri pazarda rakamların % 15 civarında artacağı ve 4 milyon Rus turistin 2012 de ülkemize geleceği yönünde. Önümüzdeki hafta içinde gerçekleşecek ikinci fuar sonrası Rus pazarı görüntüsü daha da netleşecektir.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizm pazarlamasının en yoğun ayları başladı. Şubat ayında peşpeşe fuarları takip ettik. Önce ülkemizin fuarı EMITT’deydik. İlk gün aniden bastıran karla EMITT eziyeti başladı. Yazmaktan biz bıktık ama değişen bir şey yok. Maalesef bizde alışkanlıklardan kolay vazgeçilemiyor.

Previous Entry

Geçen hafta kısaca yazdığımız Intour Market’in ardından ikinci Moskova Fuarı MITT de tamamlandı. MITT’e son birkaç yıldır gelmiyorduk. Moskova otel fiyatlarının son yıllardaki inanılmaz yükselişi, pahalı şehir, kötü trafik, fuar alanına ulaşım zorlukları, fuarın iç düzensizliği, eski binalar,…

Next Entry